CARİ AÇIK SON 10 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

13 Ağustos 2012 Pazartesi 13:37
CARİ AÇIK SON 10 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Haziran ayında cari açık 4.2 milyar dolar ile son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Cari açık yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 azalarak, 31.1 milyar dolar oldu. Cari açıktaki iyileşme ihracat artışından kaynaklanıyor. Bir taraftan ekonomimiz büyüyor, diğer taraftan cari açığımız düşüyor, ezber bozuyoruz" dedi.
Bakan Çağlayan yaptığı açıklamada, ödemeler dengesi istatistiklerine ilişkin verileri değerlendirdi. Haziran ayında 4.2 milyar, yılın ilk yarısında ise 31.1 milyar dolar olarak açıklanan cari açığın ekonomik durumdaki iyileşmenin bir göstergesi olduğunu ifade eden Çağlayan, Haziran ayındaki 4.2 milyar dolarlık açığın aylık bazda son 10 ayın en düşük açığı olduğunu, yıllıklandırılmış 63.5 milyar dolar açığın ise son 12 ayın en düşük düzeyi olduğunu vurguladı. Çağlayan, "Şu an itibarıyla OVP hedefi olan 64.5 milyar dolar seviyesinin altındayız" dedi.
Cari açıktaki iyileşmenin ihracat artışından kaynaklandığını özellikle vurgulayan Çağlayan, "İlk 6 ayda cari açık 44.7 milyardan 31.1 milyar dolara indi. Geçen yıla göre 13.6 milyar gerileme var. Bu gerilemenin yaklaşık 11 milyar doları mal ve hizmet ihracat artışından geliyor. İthalattaki gerilemenin etkisi ise 2 milyar dolar civarında. Bunu Avrupa ve Orta Doğu krizlerine rağmen ihracatını artırmayı başarmış sanayicimize, işadamımıza borçluyuz" ifadelerini kullandı.
Ekonomi Bakanı Çağlayan, altı aylık hizmet ihracatının 15.9 milyar dolar ile rekor kırdığının, altı aylık mal ihracatının 79 milyar doları aşarak rekor kırdığının altını çizdi. Geçen yıla göre mal ihracatındaki artışın yüzde 14.6 olduğunu vurgulayan Çağlayan, "Bu uzun vadeli stratejimizin bir parçası. Bakanlık olarak özellikle 2009’dan bu yana Pazar çeşitlendirmeye çok önem veriyoruz. Yeni pazarlarda ticaret müşavirlikleri açıyoruz. STK’larla ortak çalışıyoruz. Bugünkü rakamlar bu çalışmaların bir sonucu" değerlendirmesini yaptı.
Yeni teşvik sisteminin doğrudan yabancı yatırım girişlerini canlandırmaya başladığını söyleyen Çağlayan, "Haziran ayı yabancı yatırım girişi 1.77 milyar dolar, altı aylık giriş ise 8.2 milyar dolara ulaştı. Geçen yıla göre artış yüzde 20 düzeyinde. Yatırım teşviklerimizin etkisini görmeye başladık. Ben bu yıl 20 milyar dolara doğru gittiğimizi görüyorum. Ama asıl 2013’ten çok umutluyuz. Teşviklerin asıl etkisi 2013’te görülecek" dedi.
Bakan Çağlayan, "Haziran ayında enerji açığımız 4.4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Haziran ayında gelen cari açık seviyesinin 4.2 milyar dolar seviyesinde olduğunu dikkate alırsak enerji dışı cari dengemizin 167 milyon dolar fazla verdiğini söyleyebiliriz" diye konuştu.
Avrupa ekonomisindeki yaşanan olumsuzlukların sermaye girişlerini Türkiye'ye yönelttiğini vurgulayan Bakan Çağlayan, şunları kaydetti:
"Yurtdışındaki yerleşiklerin yurtiçinde yaptığı yatırımlara bakıldığında Haziran ayında sermaye girişi 1.1 milyar dolar olmuştur. Bu dönemdeki sermaye girişinin yüzde 91’i Avrupa kaynaklı gerçekleşmiştir. Bu dönemde 424 milyon dolar ile Lüksemburg, 235 milyon dolar ilse İsviçre ve 149 milyon dolar ile Avusturya öne çıkan ülkelerdir. Yurtdışından sermaye girişine yılın ilk yarısı itibariyle bakıldığında 6.7 milyar dolarlık sermaye girişinin yüzde 83’ü Avrupa merkezlidir. Detayına bakıldığında ise yaklaşık 2 milyar dolar İngiltere, 1.4 milyar doları Avusturya, 676 milyon doları Lüksemburg ve 551 milyon doları Hollanda merkezli olduğu görülmektedir. Avrupa ekonomisinde görülen olumsuzluklar ve Türkiye’nin güvenli liman oluşunun yatırımcıların ülkemizi seçmesinde etkili olduğu görülmektedir. Yurt dışında yerleşik kişiler hisse senedi piyasasında Haziran ayında 898 milyon ABD doları tutarında alım gerçekleştirirken, ilk altı aylık dönemde toplam 1 milyon 238 bin ABD doları tutarında net alım yapmıştır. Böylece yurt dışında yerleşik kişilerin hisse senedi piyasasında ilk altı aylık dönemde 2011 yılının aynı dönemine kıyasla 2 milyon 24 bin dolarlık alımı gerçekleşmiştir. Yurt dışı yerleşiklerin Haziran ayındaki 3 milyon 237 bin ABD doları tutarındaki borç senedi alımlarının 2 milyon 237 bin dolarını devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) ve 1 milyar dolarını da yurtdışı tahvil ihraçlarından alım şeklinde gerçekleşmiştir. Böylece yılın ilk altı aylık döneminde toplam 7 milyon 464 bin ABD doları tutarında alım gerçekleştirmiştir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.