Ankara'nın Simgesi Gençlik Parkı...

Ankara'nın değişmez sembollerinden biri olan gençlik parkı, 275 .000 m²   alan üzerine kurulmuştur..

28 Ocak 2013 Pazartesi 23:28
Ankara'nın Simgesi Gençlik Parkı...

 

61.724 m² sert zemin, 45.782 m² (havuz yüzey alanı) sulu alan ve 1.790 m² çocuk oyun alanı bulunmaktadır. Yaz döneminde 217.100 adet çiçek dikilmiş olup havuz kenarlarının etrafında renkli çiçekler kullanılmıştır.
 
Park içerisinde eski ağaçların zarar görmemesi sağlanmış ve ağaç altlarına gölge seven bitkiler dikilmiştir. Mevcut ağaçlar kalın gövdeli, geniş taç yapısına sahip bitkilerden oluşmaktadır. Alan üzerinde mevcut ağaç miktarı 2.868 adet olup, yenileme kapsamında 2.884 adet ağaç ve ağaççıkla beraber , 253.283 adet çalı kullanılmıştır.
 
Park içerisinde  1100 adet aydınlatma direği, 500 adet aydınlatma armatürü bulunmakta olup, 25.000 m2 lunapark, 10.000 m2 opera binası bulunmaktadır. Park içinde yer alan Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu balkon katıyla beraber toplam 638 kişilik alana sahip olan bina, 8000 m2 kapalı alanı ile park içindeki en büyük yapı olup aynı zamanda, Ankara'nın en büyük tiyatro salonlarından b birisine sahiptir.
 
Gençlik Parkı gençleşiyor
 
Ankara'nın simgelerinden biri... 7den 70 herkesin bir anısı vardır orada... Gençlik Parkı, lunaparkı, restoranları yeşilliği ile başkentin merkezinde eşşiz bir yer... Ankara'ya dünyanın her köşesinden ziyaretçilerin akın ettiği Gençlik Parkı yenilenen görüntüsü, ışıklandırması ve modern yapısı ile görülmeye değer.
 
2009 yılında yenilenen ve açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan bu parkta A'dan Z'ye her şey düşünülmüş.
 
Her köşesinde bizim de anılarımızın olduğu Gençlik Parkı'nın yenilenen halini gezmeye gittik. Hava çok güzel, park tıklım tıklım. Ankara'nın stresi, gürültüsü ve kargaşasından bir an olsun uzaklaşmak isteyen herkes parka akın etmiş. Parkın tam 6 kapısı bulunuyor. Lunapark kapısını seçiloruz ve parkta bulunan ufak araçlardan alıp gezimize başlıyoruz.
 
Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ekibinin titiz çalışmasıyla 275 bin metrekare üzerine kurulan park gez gez bitmiyor. İlk durağımız lunapark, 25 bin metrekareye lunaparkda dönme dolap, çarpışan arabalar, yok yok... Çocukluğumuzun, en güzel anıları arasında ailece gençlik parkına gidip göl kenarında oturmak vardır. Ailemiz otururken biz lunaparkdaki oyun alanında vakit geçirirdik.
 
Biz büyümüşüz ama lunapark gençleşmiş. Dönmedolabın önünde gidiyorz, uzun bir kuyruk var. Sadece Ankaralılar değil, bir çok ülkenin vatandaşları Ankara'yı izlemek için sıraya girmiş adeta. Biz de onlar ile birlikte sıraya giriyoruz.
 
Gençlik Park'ında bulunan dönmedolabın Ankara'da eşi benzeri yok, hele de gün batımında... Bir tarafta Ankara bir tarafta göl ve yeşillik bir tarafta da güneşin bakışı. Tepeden Gençlik Park'ına baktığımızda anılarımızı da görüyoruz. Gençlik Park'ı gençleşmiş ama anılarımız hala aynı yerde duruyor.
 
Dönmedolaptan iniyor ve ufak arabaya binip gezmeye devam ediyoruz. Göl kenarına doğru yöneliyoruz. Bin yanda el ele tutuşup gezen yaşlılar, bir yanda banklarda sohbet eden gençler bir yanda da turisler dikkatimizi çekiyor. Koreli genç bir çift bize fotoğrafımızı çeker misiniz diye soruyor.
 
Fotoğraflarını çektikten sonra onlarla sohbet ediyoruz. Kore'den Ankara'ya iki hafta önce, üniversitede öğrenim görmek için gelmişler. Gençlik Parkına ilk defa geliyorlarmış, bize Ankara çok güzel bir şehir ama Gençlik Park'ı büyüleyici. Özellikle akşam saatlerinde ışıklandırmalar eşliğinde göl kenarında gezmenin keyfi bir başka oluyor. Burada en çok dönme dolaptan Ankara'yı izlemeyi sevdik. Arkadaşlarımızı da bu parka getireceğiz dedi. Onların fotoğraflarını çekip uzaklaştık.
 
Gezmeye devam ediyoruz...
 
Park, 10 bin metrekare opera binası ve 240 bin metrekarelik rekreasyon alanından oluyor. Rekreasyonu kapsamında park içinde Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu binası, Kültür Merkezi, Gençlik Merkezi, Belediye Kabul Salonu, Kapalı Otopark ve küçük yapılar kapsamında 43 adet büfe, çay bahçesi ve pastaneler yer alıyor. Park içinde yer alan 42 bin metrekarelik mevcut büyük havuz izolasyonu yenilenerek ışıklandırma ve su gösterileri ile yeni bir görünüme kavuşturulmuş.
 
Yepyeni bir müzikli ve danslı fıskiye sisteminin ise yapılması planlanıyor. Park içinde yer alan Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu balkon katıyla beraber toplam 638 kişilik son teknolojik donanımlara sahip olan bina 8 bin metrekare kapalı alanı ile park içindeki en büyük yapı olup aynı zamanda, Ankara'nın en büyük tiyatro salonlarından biri.
 
Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatro sahnesi 434 metrekare olup sahnede 2 adet sahne asansörü 1 adet orkestra asansörü ve 26 metre yüksekliğinde sofito bulunuyor. Gençlik Merkezi Binası 735 metrekare ve bin 1470 metrekareden oluşan iki blok ile toplam 2 bin 205 metrekare kapalı alana sahip olup bu merkezde gitar, org, bağlama, yabancı dil, masa tenisi,langırt, bilardo, internet, air-hockey, mini golf, 100 kişilik sinema salonu ve kafeterya gibi aktivitelerin yapılabileceği alanlar mevcut. Kültür merkezi binası 2 bin 670 metrekare kapalı alana sahip.
 
Binada akustik ses düzenlemesi olan 370 kişilik Necip Fazıl salonu, 90 kişilik KU-KA( Kukla-Karagöz) Salonu ve Türk Müziği Salonu olmak üzere 3 adet salon mevcut. Kültür Merkezinde ayrıca çeşitli kültürel faaliyetlerin yapılabileceği bağlama,org,gitar, İngilizce kursu, kütüphane gibi alanlar mevcuttur.Bu faaliyetlerden biri olan zerefşan nakışhane kursunda teship, hat, ebru, minyatür sanatları ile ilgili dersler verilerek yapılan çalışmalar fuayede sergilenmekte. Kültür Merkezinde faaliyet gösteren Başkent Tiyatro; öğrenciler yetiştirerek tiyatroya yeni yetenekler kazandırıyor.
 
Tertemiz tuvaletler, güvenli park
 
Gençlik Parkı içindeki 2 adet 34 gözlü tuvaletler ise temizliğiyle takdir topluyor. Aynı zamanda ANFA Güvenlik tarafından parkın güvenliği en üst seviyede tutuluyor.
Kapalı otopark gençlik parkının gar girişi tarafında yer altında 2 bin 800 metrekare kapalı alanı ile 93 araçlık kapasiteye sahip. Belediye kabul salonu bin 985 metrekare kapalı alanı ve özgün türk mimarisi ile belediyenin misafirlerinin karşılanacağı bir yapı. Parkın içinde ayrıca 2 farklı noktada açık otopark mevcut. Gençlik Parkı için özel tasarlanan 5 binin üzerinde aydınlatma armatürü kullanılmış. DMX teknolojisi kullanılarak merkezden kontrol edilebilen armatürler değişik gölge ve ışık oyunları yapabiliyor. Parkın Ulus Kapı tarafında bulunan mevcut kaskatlı havuz korunarak gerekli izolasyon ve onarım çalışmalarından sonra, uygulanan fıskiye sistemleri ile yeni görünümüne kavuşturuldu.
 
Park içindeki sert zemin ve yürüyüş yolları 63 bin 600 metrekare, oyun alanları 920 metrekare, otopark alanları 12 bin 150 metrekare, tüm yapı alanları 13 bin 200 metrekare, büyük havuz 42 bin metrekare, kaskatlı havuz bin 130 metrekare ve yeşil alan miktarı 107 bin metrekare. Parkın Gar Kapı tarafında parka gelenleri bir Cumhuriyet Anıtı karşılıyor.
 
Bu anıtın etrafında oturma alanları mevcut. Büyük havuzun etrafı ndaki çarpık yerleşimler kaldırılarak, oturma grupları ve peyzaj düzenlemesi ile yeni bir görünüme kavuşturulmuş. Büyük havuzdaki mevcut köprüler tadilat edilerek korunmuş. Parkın Metro Kapı tarafı girişi değişik hediyelik eşya satış ve turizm tanıtım üniteleri ile zenginleştirilmiş.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.