Türkiye Öğrenci Konseyi önderliğinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)  işbirliğinde düzenlenen “Yarının Liderleri Projesi” kapsamında öğrencilerle buluşan Başkan Gökçek’e öğrenciler, yoğun ilgi ve sevgi gösterisi gösterdi.
       
  Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Başkan Gökçek, Türkiye’nin dört bir yanından gelen üniversite öğrencilerine 19 yıldır devam eden Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki çalışmalarını, liderlik vasıfları, medya ve lider arasındaki ilişkilerinin nasıl olması gerektiği konularını yaşadığı deneyimlerden yola çıkarak anlattı. Salonu dolduran yüzlerce üniversiteli genç tarafından büyük bir dikkatle dinlenen Başkan Gökçek, konuşmasının ardından birçok soruya da büyük bir içtenlikle cevap verdi.  
         
  “Bana bugün zor bir başlık vermişsiniz” diyerek başladığı konuşmasında Başkan Gökçek, “yönetileni anlamak” ve “medya ile ilişkileri” konusu hakkında bugüne kadar edindiği tecrübeler üzerinden görüşlerini anlatacağını söyledi. Yönetileni anlamak konusunu iki başlık altında ele almak gerektiğine inandığını ifade eden Başkan Gökçek, birincisinin personeli, ikincisinin de kenti yönetmek anlamında olduğunu kaydetti. 
       
  Kenti yönetmek bağlamında düşününce bir siyasetçinin  halka rağmen siyaset yapamayacağını, bunun da  prensip olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Gökçek, “Halka rağmen inatla siyaset yapan, yapmaya çalışan siyasetçiler var. Bunlar kısa süre içinden siyasetten silinirler. Onun için halkın içinde, halkın isteklerini göz önünde bulundurarak, taleplerini tespit ederek ne olduğunu bilerek, çözümler üreterek, devam ettirmek mümkün olur” dedi.
      
“KIRILMASI ZOR BİR REKOR”
 
   Ankara’da 4 dönemdir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmasının ve seçilmesinin nedeninin hakla iç içe olmasından kaynaklandığını ifade eden Başkan Gökçek, şunları söyledi:
     
 “Belediye başkanlığım 20 yıldır devam ediyor. Bu kırılması zor bir rekor olarak görülüyor. Ben hep halkın isteklerini ön planda tuttum, hep halkın içinde oldum. Ama Ankara’da bazı ideolojik saplantıları olanlar, ağzınızla kuş tutsanız bile sizin siyasetinizi beğenmezler. Onlara aldırmayarak doğru bildiğiniz yoldan vazgeçmeyeceksiniz. Eğer büyük çoğunluk sizi beğeniyor yaptıklarınız onaylıyorsa devam edeceksiniz.”
       
“İnsanın yanlışlarını kabul etmesi gerektiğini”,  ‘yanlışım yoktur’ diyen kişinin, lider olamayacağını ifade eden Başkan Gökçek, “İnsan hem kendi tenkitlerini hem de dışarıdan gelen tenkitleri mutlaka önemsemeli, kabul etmelidir” dedi.
       
Başkan Gökçek, zengin, fakir, orta gelir grubundan birçok farklı insanın lideri olabileceğini vurgulayarak, şöyle dedi:
     
 “Dünyada olduğu gibi Ankara’da da farklı gelir gruplarından insanlar var. Bu gruplardan birini unutursanız, ihmal ederseniz o bölgenin içinde siyaset yapmanız mümkün değil.  Her birinin ayrı ayrı sorunları vardır. Bunların hepsini takdir etmek, tüm sorunlarını görmek zorundasınız.
 
Hiçbirini küstürmeden cevap vermek durumundasınız. Bunların arasındaki dengeyi korumak lazım, işte liderlik de budur. Kadını, erkeği, genci, yaşlısı, çocuğu, engellisini unutmamalı, hepsinin sorunları tespit edilip, o sorunları çözmenin gayreti içinde olunmalıdır.”