Yakın tarihin birçok önemli simasının izlerini taşıyan ve Türkiye’nin her yerinden vatandaşların ziyaret ettiği müze, sahip olduğu tarihin yanı sıra cezaevinde yatan ünlü gazeteci, edebiyatçı ve siyasetçilerin kişisel eşyalarının sergilendiği 6. koğuşu ile de dikkat çekiyor.
 
 
Müzeye olan ilgi gün geçtikçe artıyor
 
Bülent Ecevit’ten Muhsin Yazıcıoğlu’na, Deniz Gezmiş’ten Metin Toker’e, Hüseyin İnan’dan  Mustafa Pehlivanoğlu’na, Kasım Gülek’ten Fakir Baykurt ve Necip Fazıl Kısakürek’e kadar pek çok kişinin eşyalarının bulunduğu 6’ncı koğuş her gün yüzlerce ziyaretçi tarafından büyük bir dikkatle geziliyor.
 
Kış aylarına rağmen havaların sıcak olmasını fırsat bilen vatandaşların adeta akın ettiği müzeyi geçtiğimiz hafta sonu 1650 kişi gezdi.
 
Türkiye’nin her yerinden büyük ilgi
 
Ulucanlar’a ilk defa geldiğini söyleyen 84 yaşındaki Mustafa Özsoy, müzeyi çok etkileyici bulduğunu belirterek, “Tarihi bir cezaevinin müze yapılması gençlerin geçmişi tanımaları için çok faydalı olmuş.” dedi.
 
Fırat Üniversitesi öğrencisi Burcu Taylan ise, “Kocaeli’de yaşadığını belirterek, Ankara’ya buradaki arkadaşımı ziyaret etmek için geldim, beni buraya getirdi. İnsanı  tuhaf duygulara sürükleyen bir ortam. Özellikle Deniz Gezmiş’in şahsi eşyalarını görünce tüylerim diken diken oldu.” diye konuştu.