İşsizlere maaş müjdesi! İşsizlere maaş müjdesi!
 Alman otomotiv devi Volkswagen (VW), dünya genelinde 11 milyon dizel aracını muayene sırasında 'hile' yapan mekanizmalarla donattığını itiraf etti.
Otomotiv dünyasını sarsan VW skandalı büyüyor. Avrupa'nın en büyük Otomobil üreticisi Volkswagen'in ABD'deki egzoz gazı emisyon testlerinde usulsüzlük yaptığını kabul etmesinin ardından skandal Asya'ya da yayıldı. Güney Kore, VW yetkililerini açıklama yapmak üzere davet ederken Fransa, Avrupa genelinde bir soruşturma çağrısında bulundu. İddialar hakkında ABD Adalet Bakanlığı tarafından da adli inceleme başlatıldı.

Cuma günü ABD, VW marka dizel araçların muayenesi sırasında emisyon ölçümünde hile yapan bir mekanizmanın bulunduğunu açıklamıştı. ABD'li yetkililer, VW'nin ABD'deki 482 bin dizel aracına sofistike bir yazılım yüklediğini, araçların normal sürüş esnasında kirlilik kontrollerini devre dışı bıraktığını, aracın emisyon testine girdiği zaman durumu 'fark ederek' kirlilik kontrollerini devreye aldığını kabul ettiğini belirtti. 

18 MİLYAR DOLAR CEZA! 
Kirlilik kontrol mekanizması devre dışıyken araçlar standardın 40 katı zararlı gaz salabiliyor. VW, söz konusu yazılımın ABD'nin dışında başka dizel araçlarda da bulunduğunu duyurdu. Reuters'a göre iddialar VW ve Audi marka Audi A3, VW Jetta, Beetle, Golf ve Passat araçların dizel modellerini kapsıyor.

Gelişmeler üzerine VW, skandalın doğuracağı masraflar için 6.5 milyar euro (7.3 milyar dolar) ayırdığını açıkladı. Ancak emisyon ölçümü skandalının şirkete yaratacağı maliyet belirsizliğini koruyor. Sadece ABD'deki cezanın 18 milyar doları bulabileceği belirtiliyor. 2016 model VW Passat'ın tanıtımı için New York'ta düzenlenen toplantıda konuşan VW ABD'nin başkanı Michael Horn, şirketin Amerikalı otoritelere karşı dürüst davranmadığını belirterek, "İşi tamamen batırdık" yorumunda bulundu. 

'VW CEO'SU GİDİCİ...'
Reuters'a göre usulsüzlük iddialarına konu modellerin ABD ve Kanada'da satışı askıya alınırken, araç sahiplerinin VW'ye toplu dava açması da ihtimal dahilinde bulunuyor. Pazartesi günü Frankfurt borsasında yüzde 17 düşen VW hisseleri dün de yüzde 23 değer kaybetti. Böylece VW'nin piyasa değeri 2 gün içinde 25 milyar dolar eriyerek 51 milyar euro'ya düştü. Alman basını VW CEO'su Martin Winterkorn'un koltuğunun sallantıda olduğunu ve cuma günü görevden alınma kararının açıklanabileceğini duyurdu. 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, VW'ye konuyu açıklığa kavuşturmak için 'tam şeffaflık' çağrısı yaptı. Şu anda konu VW ile sınırlı olsa da Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin, Avrupalı diğer araç üreticilerinin de kontrol edilerek kamuoyunun rahatlatılması gerektiğini söyledi. 

PORSCHE CEO'SU ADAY
ABD hükümeti, VW'ye araç başına 37.500 dolardan toplam 18 milyar dolar ceza kesebilir. VW CEO'su Winterkorn görevden alınırsa yerine Porsche CEO'su Matthias Mueller'in gelmesi bekleniyor. ABD'nin çevre koruma ajansı EPA, 'özel' yazılımın aracın yol da mı, testte mi olduğunu hemen anladığını saptadı. 

'ALMAN MALI' LEKELENDİ
Fransız haber ajansı AFP, dünya genelinde Alman malı ifadesinin güven verdiğini ve çevreci teknolojilerin Almanya için gurur kaynağı olduğunu hatırlatarak, skandalla birlikte bu imajın ciddi biçimde lekelendiği yorumunu yaptı.