Ankara'ya çok büyük oranda değer katacak olan bu proje sayesinde kent merkezindeki çirkin görüntü ortadan kalkmış olacak. Bu sayede kent merkezi daha mistik bir havaya bürünmüş olacak.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ocak ayında gerçekleştirilen toplantısında alınan kararla Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında Spor Genel Müdürlüğü ile Gümrük Müsteşarlığı binalarının yıkılması için karar alınmıştı.

Spor Genel Müdürlüğü'nün alt katlarında bulunan esnafın taşınma süreci devam ederken bölgenin en yüksek binası olan ve tamamen boşaltılan Gümrük Müsteşarlığı binasında yıkım çalışmaları start aldı. İş makinelerinin yıkıma başladığı binanın etrafından güvenlik tedbirleri alındı.

TAHLİYELER BEKLENİYOR

Başkentin turizmine önemli bir katkı sağlayacak olan proje çerçevesinde yıkılacak olan bir diğer bina ise Spor Genel Müdürlüğü binası... Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre Spor Genel Müdürlüğü binasının da yıkımına esnafın tamamen yapıyı boşaltmasının ardından geçileceği öğrenildi. Spor Genel Müdürlüğü ve Gümrük Müsteşarlığı binalarının yanı sıra Anafartalar Çarşısı ve 100. Yıl Çarşısı da yıkılması beklenen yapılar arasında yer alıyor.

Ankara'nın havası en kirli ilçesi belli oldu! Ankara'nın havası en kirli ilçesi belli oldu!

KAZANAN ESNAF OLACAK

Yıkım kararlarının alındığı dönemde SABAH Ankara'ya konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, "Ulus Tarihi Kent Proje kentin vizyon projesi. Bu şehir hepimizin. Burada kanayan bir yara var ve ameliyat etmemiz gerekiyor. Ameliyatlar bazen sancılı olabilir.

Gelin bunu elbirliği ile beraber yapalım. Bizim Ankara'ya gelen turisti götürecek yerimiz yok. Çayyolu'na mı götürelim? Buraya getireceğiz ve turist artacak. Bu turist ise ticareti arttıracak. Ulus 1970'li yıllardaki hareketli günlerine gelecek.

Kısa vadede esnaf sıkıntı yaşayabilir ama ileride kazanan yine Ankara esnafı olacak" ifadelerini kullanmıştı.

TARİHİ YAPILAR ORTAYA ÇIKACAK

Uzun yıllardır davalar ve çeşitli sebepler nedeniyle bir türlü tamamlanamayan Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında başkente yeni bir meydan kazandırılacak. Ulus'taki Atatürk heykeli merkezinde oluşturulacak yeni meydanla bölge nefes alacak.

Başkent Ankara'nın adeta tarihi belleği olan 1.TBMM Binası, Ankara Palas, Ulus Heykel, Hacı Bayram Camisi ve Ankara Kalesi'ne kadar uzanan bölgede turizm anlamında canlılık kazanacak.