Trump, başkanlık yarışı sırasında tartıştığı Talal’ı, “Baba parasıyla Amerikalı siyasetçileri yönlendiriyorsun.

Ben seçilince böyle bir şey olmayacak” diyerek tehdit etmişti. Riyad’ta gerçekleşen saray darbesinde gözaltına alınanlar arasındaki dikkat çeken isimlerden biri de eski Kral Abdullah’ın yeğeni, Kingdom Holding Yönetim Kurulu Başkanı Prens El Velid bin Talal. Ülkenin en büyük yatırım şirketlerinden biri olan Kingdom Holding’in Yönetim kurulu başkanı olan bin Talal, Forbes’a göre 17 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin isimleri arasında yer alıyor.

Şirketinin Twitter, Apple, Citigroup, Four Seasons otelleri zinciri ile Rupert Murdoch’ın sahibi olduğu News Corp’ta hisseleri bulunuyor.

TRUMP’I İFLASTAN KURTARMIŞ

Bin Talal ABD’deki başkanlık yarışı sırasında Donald Trump için “Amerika’nın yüz karası” diye tweet atmış ve Trump’a ‘asla kazanamayacağı’ başkanlık yarışından çekilmesini söylemişti. Trump ise Prens’e “Budala” diye karşılık vermiş, onun ‘baba parasıyla Amerikalı siyasetçileri yönlendirmeye çalıştığını’ söylemiş ve “Ben seçilince böyle bir şey olmayacak” demişti

DİKKAT! Rusya parçalanacak DİKKAT! Rusya parçalanacak

. Twitter’daki tartışmanın ardından basın mensupları Trump’a bin Talal’ı tanıyıp tanımadığını sorduğunda, “Hiç tanışmadım” şeklinde cevap vermişti. Ancak daha sonra 1991 yılında Trump’ın bin Talal'a borçlandığı ortaya çıkmış, 1995 yılında ise Trump iflas noktasındayken, bin Talal'ın New York City Plaza Hotel’in çoğunluk hissesini Trump’tan satın aldığı kaydedilmişti.

TÜRKİYE’DE YATIRIMLARI

VAR Prens El Velid bin Talal’ın Türkiye’de de yatırımları bulunuyor. Farklı bölgelerde yer alan bu yatırımlar arasında 14 otel bulunuyor.

Bin Talal’ın 2017-2018 döneminde Türkiye’de 5 buçuk milyar dolar yatırım yapacağı da açıklanmıştı. Prens Talal, 15 Temmuz ihanet girişimi sonrası Türkiye’ye ilk geçmiş olsun mesajı yayınlayan ve her türlü desteği vermeye hazır olduğunu açıklayan isimlerin de başında geliyordu.