Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Savunma Sanayi Zirvesi’nde adını ‘Gökbey’ olarak duyurduğu Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendislerince tasarlanarak üretilen Türkiye’nin özgün helikopteri T625’i ilk uçuran test pilotları Arif Ateş ve Gökhan Virlan, o anları Yeni Şafak’a anlattı.

BU GURURU BİZ YAŞADIK

AŞTİ'de ücretsiz internet dönemi başladı AŞTİ'de ücretsiz internet dönemi başladı

Deneysel Test Pilotu Gökhan Virlan, “İlk uçuşlar dünyada çok önemlidir. Bütün hava aracı üreticileri için ilk uçuşu yapmak çok önemlidir. Dünyada bunu yapan test pilotu da çok azdır. Herkese nasip olmaz. Türk mühendislerin tasarladığı ve ürettiği, özgün ve milli helikopteri ilk kez uçurma şansı bize nasip oldu.

Bu gururu yaşadık. Her şeye değer. Kendi adıma 16 farklı helikopterle uçtum. 6 Eylül’de yaptığımız bu kısa ama çok önemli uçuş, benim 25 yıldan ve 5 bin saat uçuştan sonra keyif aldığım en iyi uçuştu. Çünkü arkasında büyük bir mühendis ordusu, çok ciddi bir yönetici desteği, her türlü kaynağın bize tahsis edilmesi vardı.

Bu belki kısa bir uçuş olarak görünüyor ama anlamı çok daha büyük” diye konuştu.Arif Ateş, aynı zamanda Türkiye’nin millileştiği Atak helikopterin de test pilotu.

Ateş, özgün helikopter deneyiminin her şeyin üzerinde bir gurur olduğunu şu sözlerle anlattı: “Atak helikopterini biz millileştirdik. Ancak özgün helikopterimiz Gökbey, bizim tasarımını kendimizin yaptığı bir helikopter. Dolayısıyla bu çok farklı bir deneyim. Ve bunun ilk uçuşlarını da yapmak bize kısmet oldu.”