Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) iş birliğiyle İstanbul'da Asya-Pasifik Ekonomi Zirvesi gerçekleştiriliyor.

Zirve kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Asya-Pasifik Bölgesi’nin, dünya nüfusunun yüzde 40’ını, küresel ticaret hacminin yüzde 30’unu ve dünya ekonomik büyüklüğünün yüzde 23'ünü kapsadığını söyledi.

Asya-Pasifik Bölgesi’nin, dünya ekonomisinin gidişatını belirleyici bir güce sahip olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, dünya dengelerinin değiştiği bu dönemde, Asya-Pasifik Ekonomi Zirvesi’nin Türkiye’de yapılmasının öneminin büyük oluğunu vurguladı.

İŞ ORTAKLIĞI HEDEFİ

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin 100 milyar dolar mal, 43 milyar dolar hizmet ihracatına sahip olduğunu, İtalya ile Çin arasında en büyük sanayi üretim kapasitesini kurmuş bir ülke konumunda bulunduğunu belirterek, “Türkiye, Avrupa Birliği’nin 6. büyük tedarikçisi haline gelmiş bir ülke. Türkiye’nin bu büyük potansiyelini, Asya-Pasifik iş dünyasına göstermek istiyoruz. Aramızdaki ticareti ve yatırımları artırmayı, yeni iş birliği ve ortaklık kurmayı hedefliyoruz” dedi.

ASYA’DAKİ KADERİMİZİ DEĞİŞTİRECEĞİZ

Hisarcıklıoğlu, dünya ekonomisindeki büyümenin yüzde 60’ını, Asya-Pasifik ülkelerinin sağladığını ifade ederek, “Asya-Pasifik, dünyanın geri kalanından daha hızlı büyümeye devam edecek görünüyor. Yine bölgenin küresel ticaret hacmi içinde payı, 10 sene önce yüzde 28 iken, şimdi yüzde 30’a ulaştı. Yılda 5,2 trilyon dolar ithalat yapıyorlar.

Kira zammına yüzde 25 sınırı geldi! Kira zammına yüzde 25 sınırı geldi!

Bizim buradan aldığımız pay sadece 12 milyar dolar, yani ancak binde 2,4. Öte yandan Asya-Pasifik ülkeleri, yılda 470 milyar dolar uluslararası yatırım yapıyorlar.

Bize gelen ise yılda 1 milyar doları bile bulmuyor. Bugüne kadarda bu ülkelerden ancak 7 milyar dolar FDI çekebilmişiz. Yani ne Asya-Pasifik bizim radarımızda ne biz Asya-Pasifik’in radarına girmişiz. İşte bu tabloyu değiştirmek, eksenimizi genişletmek istedik” şeklinde konuştu.