Murat Alparslan'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

07 Mart 2013 Perşembe 22:44
Murat Alparslan'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

 İnsanın dünyaya gelmesiyle birlikte ilk gözünü açtığı, şekil aldığı ortam, milli ve manevi değerleri kazandığı okulu şüphesiz ailedir. Bu kurumda çocukların eğitiminde birinci derecede etkili olan da, annelik vazifesi ile kadındır.

Kadın, zarif, fedakâr, duygusal zekâsı ile en ince ayrıntıları bile düşünebilen, elinin değdiği ortamda fark edilen önemli bir bireydir.

Toplumun her alanda daha ileri seviyeye ulaşabilmesi için bu değerleri taşıyan kadınımız, okumalı, iş veya meslek sahibi olmalı, aslî vazifeleriyle bunları dengeleyerek elbette istediği kadar çalışmalı ve faal olmalıdır. Buna gerçekten çok ihtiyaç vardır. Toplumun, bir tarafını yükseltirken, diğer tarafını ihmal etmek toplumu yaralar.

Geçmiş dönemlerde kadınlar kadılık, müderrislik, vaizlik, şairlik, vezirlik, müşavirlik, Divan-ı Mezâlim başkanlığı gibi çok değişik görevler almıştır. Eski Türk Devletlerinde Hakan ve Hatun etkinliklere birlikte katılıp beraber anılmışlardır. Yine Hz. Peygamberimiz ve Hz. Ömer dönemlerinde çeşitli vazifeler alıp, serbest ticaret yapabilmişlerdir. Hele Kurtuluş Savaşımızdaki cehd ve gayretleriyle hayat kaynaklarını işletmişlerdir. Özellikle diğer dünya devletlerinden çok önce seçme, seçilme hakkı elde ederek, aktif bir şekilde toplumsal hayata katılma fırsatı bulmuşlardır. Ancak bu geliştirilememiştir.

Bunun bilincinde olan AK Parti Genel Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin kuruluşundan itibaren “Kadınsız bir siyaset, kadınsız bir demokrasi sadece kadınlar için değil, bütün toplum için bir eksikliktir.” diyerek bu alanda ciddi çalışmalar yapılmasını sağlamıştır.

İlk kez bizim dönemimizde kadına yönelik her türlü şiddet ciddiyetle ele alınmış, derinlemesine araştırmalar yapılmış ve bu konuda istatistikler tutulmaya başlanmıştır.

AK Parti iktidarı olarak, kadın haklarını samimi ve kararlı şekilde savunduk. Kadının, siyasette yer alması için en önemli mücadeleyi biz verdik. Şu anda parlamentoda 79 kadın vekil bulunurken, bunun 46’sı AK Parti grubunda görev yapmaktadır.

Ayrıca AK Parti olarak, sadece TBMM’de değil, il genel meclislerinde, belediye meclislerinde de kadınların daha fazla yer almasını sağladık. Fakat biz bütün bunlara rağmen bunları yeterli görmüyoruz. Daha fazla kadının siyasette karar mekanizmalarında yer alması için samimi çaba gösteriyoruz.

AK Parti Kadın Kolları 81 ilde, tüm ilçelerde ve beldelerde teşkilatlanmış olup, tüm seçim sandıklarında AK Partili hanımlar görevlidir. Parti teşkilatlarının ana kademesinde ve gençlik kollarında da kadınlar yer almaktadır. Şu anda dünyada kadınların en örgütlü olduğu yapıyız. 

Eskiden 8 Mart’lar, kadın sorunlarının sadece dile getirilip, çözüm için somut adımların atılamayıp dilde kaldığı kutlama günlerinden ibaret kalırken, şimdi hayata geçirilen projeleri anlatabiliyor, varsa eksikleri üzerinde konuşup çözümler üretiyor ve memnuniyetleri yaşıyoruz.

Artık kadınlarımız talep ve özlemlerini 8 Mart’larda kararlılıkla dile getirebiliyorlar. Dünyada savaş, töre, terör, şiddet, fakirlik, suistimal vb. süreçlerden en fazla etkilenen kadınlar ve çocuklar olduğu için kadınların üzerinde hassasiyetle duruyoruz.

Sayın Başbakanımız “Elbette bu konu sadece hukukî düzenlemelerle ve niyet beyanlarıyla ulaşılabilecek bir hedef değildir. Öncelikle kadınların zaten sahip oldukları haklarını kullanmalarına ve hayata geçirdiğimiz projelere karşı bilinçli bilinçsiz engelleri aşmak durumundayız.

Bu konuda bir zihniyet reformu ve kültürel değişime ihtiyaç vardır. Kadına karşı cinsiyet ayrımcılığı yapmak ırkçılıktan daha ilkel bir durumdur. Kadına yönelik şiddet vicdansızlıktır, insafsızlıktır, hiç tereddüt etmeden söylüyorum; alçaklıktır. Biz tarih boyunca kadınları baş tacı eden “Cennet anaların ayakları altındadır” fikrindeki bir medeniyetin temsilcileriyiz.” diyor.

Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak için çağdaş, modern ve özgürlükler ülkesi olmanın en önemli şartlarından biri de her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmaktır.

AK Parti’nin olarak bizim siyasi anlayışımız kadını erkeği birbirine düşürmek değil, birbiriyle dayanışma ruhundan, birbirini tamamlama felsefesinden beslenir. İnsanı yüceltme anlayışıyla aile kurumumuzun temel taşı, değerlerimizin temsilcisi ve koruyucusu olan kadınlarımıza imkânları hazırlamak kadın-erkek hepimizin ortak sorumluluğudur. 8 Mart’ların birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesi en önemli temennimizdir.

Bu inançla, şahsım ve teşkilatlarım adına, başta şehit ve depremzede anneleri olmak üzere ülkemizin ve tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Son Güncelleme: 07.03.2013 22:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.