Melih Gökçek'ten 5 İftiraya 5 Yanıt...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, LivCom En Yaşanabilir Kent Ödülü’nün sponsorluk karşılığı verildiğini iddia eden Yurt Gazetesi ve bağlantılı dergi ile internet sitelerinde yayınlanan yalan haberlere ilişkin gerçekleri “5 iftiraya 5 yanıt” şeklinde açıkladı.

06 Şubat 2013 Çarşamba 17:12
Melih Gökçek'ten 5 İftiraya 5 Yanıt...

 

 
Başkan Gökçek, “İddiası olan bizim para verdiğimizi sponsor olduğumuzu, jürinin belli olmadığını, katılan ülkelerin geri kalmış ülkeler olduğunu ispatlamak zorunda. Bunları ispatlamadığı sürece müfteri damgasını alınlarında taşırlar” diye konuştu.
 
Açıklamalarını iddialar ve yanıtlar şeklinde sürdüren Başkan Gökçek, “Utanmadan gerçekten son derece ilkesiz çapsız bir yazı çıkıyor. Şimdi yazıda aşağı yukarı beş ayrı yalan iftira var” diyerek gerçekleri şöyle sıraladı.
 
KATILIMCI HİÇBİR KENT ÖDEME YAPMAMAKTADIR
 
İddia:  İngiltere merkezli LivCom adlı şirket, çoğu Asya ve Arap ülkelerinden olmak üzere, kredi ve finansman ihtiyaçlarında dosyalarına konulmak üzere ödüle ihtiyaç duyan belediyelere bu ödülleri para karşılığında dağıtıyor.
 
Başkan Gökçek’in yanıtı: Ödülleri dağıtan kuruluşun sahibi Sayın Alan Smith’e bir çağrıda bulunduk. ‘Senin hakkında böyle bir yazı çıktı ne diyorsun’ diye sorduk. Bize bir mektupla cevap verdi, şöyle diyor:
‘Ödüllerin LivCom’a finansal destek sağlayan kentlere verildiğine dair yorum tamamen asılsızdır. Katılımcı hiçbir kent ödeme yapmamaktır, ödüllere kayıt olmak da tamamen ücretsizdir.’
 
LİVCOM İLE UNEP ARASINDA İMZALANMIŞ PROTOKOL VAR
 
2. iddia: Melih Gökçek’in duyurduğu, Birleşmiş Milletler Çevre Programı UNEP onaylı olduğu iddia edilen LivCom ödüllerinin ne BM’den ne UNEP’ten onayı var.
Başkan Gökçek’in yanıtı:  Alan Smith buna da mektupta cevap veriyor şu şekilde:
 
‘Her yıl LivCom finalleri esnasında LivCom/UNEP semineri düzenlenir ve UNEP her yıl bu seminere bir konuşmacı görevlendirir ve o konuşmacı anılan seminere başkanlık eder.’
Ayrıca bir protokol dağıttım. UNEP Birleşmiş Milletlerin Çevre Programı, resmi internet sitesi var. Ödül dağıtma konusundaki partnerleri açıkça söylüyor.
 
Haberi yapan gazete resmen yalan söylüyor ve iftira yatıyor. İnsan utanır. Sizlere dağıttık. LivCom ile BM UNEP’in yapmış olduğu anlaşmayı. Demek ki neymiş? LivCom’un UNEP ile irtibatı varmış, bu Yurt Gazetesi denilen CHP yandaşı gazete yalan söylüyormuş, iftira atıyormuş.
 
İNGİLTERE ÇİN GERİ KALMIŞ ÜLKELER Mİ?
 
3. iddia: ‘Uyanık bir İngiliz Girişimci neden bazı Doğu ve Ortadoğu ülkelerinin belediyelerine ödül vermeye bu kadar meraklı, diye sorarsanız, yanıtı çok basit “Kapitalizmde hiçbir şey karşılıksız değildir.’
Başkan Gökçek’in yanıtı:
 
Yıllar itibariyle ödül dağıttığı ülkelerin listesini dağıttık. 2008 yılında 15 ödül dağıtmış 12’si Avrupa ülkelerine. İrlanda, Yeni Zellanda, İngiltere, Kanada, Belçika, sadece üç tane Güney Afrika ve 2 tane Çin’e dağıtılmış. Çin, Yeni Zellanda gelişmemiş ülkeler mi? İngiltere gelişmemiş bir ülke mi? Resmen cehaletin zirvesinde.
 
2009 yılında toplam 16 ödül dağıtmış 10 tanesi Avrupa ülkelerine. Kanada, İngiltere, Avusturya,  Almanya… bir de Çin var. Gelişmemiş ülke olarak Çin’i mi kabul ediyoruz? Bütün dünyaya teknoloji satan, maalesef her ülkenin alışveriş yapma mecburiyetinde kaldığı, uçakların her gün gidip geldiği Çin geri mi kalmış? Böyle bir şey olur mu insan bir parça utanır. Yüzlerine vurulacak diye bunu düşünmesi lazım.
2011 yılında Belçika, Almanya, Avusturya, İspanya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avustralya… bu ülkelere aynı şekil dağıtımlar yapılmış.
 
Son yıl, 2012’de 16 ödül dağıtılmış. 9 batı, 7 doğu ülkesine. Az gelişmiş doğu ülkesi denilen ülkelerin ekonomisinin hepsi Avrupa’dan bile güçlü olan ülkeler. Çin, Malezya’ya vermişler. 16 ödülün içinde 4 tanesini tek başına Ankara, yani Türkiye almış. Bu da bizim ayrıcalığımız çok net olarak gösteriyor.
 
JÜRİ SAYGIDEĞER KIDEMLİ KİŞİLERDEN OLUŞMAKTADIR
 
4. iddia: ‘Nerede nasıl toplandığı, uzmanlıkları, uluslar arası nitelikleri asla bilinemeyen ve saklanan jüri üyeleri ya da büyük ihtimal sadece Alan Smith, ödülleri kimlere dağıtacağına karar veriyor.’
Başkan Gökçek’in yanıtı: Alan Smith’e bunu da sorduk, mektubunda şöyle cevap vermiş:
 
“Ödüllerin adaletli bir şekilde dağıtılmadığı ayrıca jürinin güvenilirliği ve varlığı hakkındaki şüphe iddiası tamamen asılsızdır ve bu jürilerce dava konusu olabilir.
 
Ödül dağılımında; kentler LivCom dokümanında yer alan belirli değerlendirme kriterleri ve sunumları izleyen diğer katılımcıların gözlemlerine göre değerlendirilirler. Jüri kamu ve özel sektörde örnek alınacak uluslar arası itibara sahip saygıdeğer kıdemli kişilerden oluşmaktadır. LivCom  Finalleri’nin başında her bir jüri tanıtılmaktadır ve jüriler tüm sunumlara katılırlar.
 
Jürinin isim isim tanıtıldığı videoyu hep beraber izleyeceğiz. Bu da baştan aşağıya yalan, iftira, sırf karalama yapmak için yazılan ve onun peşine takılan sol internet sitelerinin uydurduğu bir haber.
 
ANKARA HİÇBİR ZAMAN ÖDEME YAPMAMIŞTIR
 
5.iddia: ‘Sonuç şudur… ödülü veren uyanık İngiliz vatandaşı cebini doldurma karşılığında, az gelişmiş ülkelerin az gelişmiş siyasetçilerine prestij sağlayacak malzeme üretiyor. Belediyenin sponsorları parayı bastırıyor, başkan ödülü kapıyor, medya da bu haberi yiyor’
 
Başkan Gökçek’in yanıtı: Medyanın bunu yediği yok, bu tarzda deliller ortaya koyunca Yurt gazetecisinin rezil olduğu ortaya çıkar, başka da bir şey olmaz. Niye? Alan Smith buna da çok net cevap veriyor;
 
“Hiçbir zaman Ankara kenti LivCom’a herhangi bir ödeme ya da bağış yapmamıştır. Ki bugüne kadar hiçbir kent de ödül alabilmek için finansal katkı sağlamamıştır. Kesinlikle kazanılan ödüller ile sağlanan sponsorlukların hiçbir bağlantısı yoktur. Son 16 yılda tüm dünyadan kentler bu ödülleri kazandılar ancak hiçbir kent bu ödüller karşılığında LivCom’a para ödemedi, ya da sponsor olmadı.”
 
Sponsorluk sadece ödüllerin verildiği kentlerle ilgili. Bir şehir sponsor oluyor ise o kent yarışmaya katılamıyor. Sadece töreni düzenliyor ve prestij kazanıyor. Yarışmaya katılan hiçbir ülke sponsorluk ödemiyor. Sponsor olunarak ödül alındığı iddiaları tümden yalan. Eğer bir ödeme yapıldı iddiası varsa iddia edenlerin bunu belgeleriyle ortaya koyması gerekir.  iddiaların tümü yalan. Koymazsa yalancı olur bu da otomatik olarak ortaya çıkıyor. Bu yarışma, İngiltere, Seul , Al Ain gibi dünyanın dört bir tarafında yapılıyor.
 
- SMİTH: YAYINLANAN İDDİALAR ASILSIZ
 
Başkan Gökçek, haberde muhabirin Smith’e “Hem Asyalı Arap şehirlerine ve Ankara’dan Melih Gökçek mi ödül veriyorsunuz.? Size güvenen bir Avrupa kenti yok mu?” diye sorduğunu da anımsatarak, “Yalanın daniskası, insan bunu yazarken utanır” diyerek, Alan Smith’in mektubundaki şu görüşleri aktardı:
 
“Ankara kenti ve özellikle Belediye Başkanı Gökçek için Açık Gazete’de yayınlanan iddiaların sebep olabileceği herhangi bir rahatsızlık ve mahcubiyet nedeni ile kaygılarımı ifade etmek istedim. Bir kez daha yayınlanan iddiaların tamamının asılsız olduğunu bildirmek isterim.
 
Muhabir ile iyi niyetle bir röportaja katıldım ve kendisi tarafından editöre göndermeden önce makalesinin bir kopyasını kontrol etmem için bana göndermesine söz vermişti. Makaleyi görmek için 3 e-posta atmama rağmen cevap alamadım ve muhabir en sonunda bana attığı e-postada üzgün olduğunu ancak makaleyi yayıncısına göndermiş olduğunu söyledi.”
 
Smith’in mektubundan yaptığı alıntının ardından Başkan Gökçek, “Böyle gazetecilik olur mu,  tamamen söylenenleri çarpıt. Basın müşavirimden bilgi alıyor, o kısmı da çarpıtıyor” dedi.
 
AÇIK GAZETEDEN ÖZÜR
 
Başkan Gökçek iddiaları ve yanıtlarını tek tek sıraladıktan sonra haberi yayınlayan Açık Gazete’nin Alan Smith’e gönderdiği özür mektubunu okudu. Mektupta, “Biz bu makaleyi haftalık Bağımsız Dergisi’nden aldık. Haberin tamamen yalan olmasından büyük bir üzüntü duyduk. Dolayısıyla makaleyi açık gazeteden çıkardık ve muhabir Bay Tastemur’a hayal kırıklığımızı belirten bir mektup gönderdik”  açıklamasının yapıldığını kaydeden Başkan Gökçek, “Adama lafı böyle yedirirler, yuttururlar sonra da özür dilerler” dedi.
 
- “YEREL SEÇİM ÖNCESİ KARALAMA BAŞLADI”
 
Yerel seçimlerin yaklaştığına dikkat çekerek açıklamalarını sürdüren Başkan Gökçek, şunları söyledi:
“Cumhuriyet Halk Partililer, ‘Acaba biz Melih Gökçek’i nasıl karalarız?’ diye kampanyalara başladılar.
 
Bu süreç yeni başladı bundan sonra ne iftiralar duyacaksınız. Birisi iftira atıyor, yalan söylüyor, meşhur bir laf var, ‘Bozacının şahidi şıracı’. CHP Maraş Milletvekili Durdu Özpolat’ın gazetesi yazıyor, CHP Milletvekili Umut Oran, ‘Hemen bozacıya şahitlik yapıyor’, TBMM’ye soru önergesi veriyor. CHP ile hep beraber bir tezgah yapmak zorunda mısınız? Elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz. Yaparken dikkat edin.”
 
BAŞKAN GÖKÇEK’TEN İLGİLİ GAZETECİLERE TAVSİYELER
 
Başkan Gökçek, Yurt Gazetesi ve Bağımsız Dergisi çalışanlara yaptığı şu tavsiyelerle ile açıklamalarını sürdürdü:
 
“Lütfen, siyasi düşmanlığınız gözünüzü karartmasın. Amacınıza iftira atarak biz ulaşırız diyerek kendinize görev edinmeyin. CHP’ye yağ çekeceğiz, patronumuza yaranacağız diye gazetecilik onurunuzu satmayın. İftira atmak hoş bir olay değil. İftira atarak benim aldığım ödülleri karalayacağınıza CHP’li belediyeler niye ödül alamıyor onu araştırın.”
 
Tavsiyelerin ardından haberi yapan gazetecilere yönelik  Başkan Gökçek, “Bu ödüller size niye bu kadar batıyor?
 
Prensip olarak iftira atmak şerefsizlik midir? Bir gazeteci olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz? Size birisi iftira atsa tavrınız ne olur?
 
Yurt Gazetesi sahibi CHP Milletvekili olduğuna göre bu CHP’nin bana karşı hazırladığı bir tezgah mıdır?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bana bunu yapmanız için gazeteye bir talimatı olmuş mudur?
 
Bu iftira konusunda onurlu davranıp özür dileyecek misiniz yoksa ömrünüzün sonuna kadar iftiracı damgasını taşımayı onur mu sayacaksınız?” sorularını yöneltti.
 
- “HEPSİNE DAVA AÇIYORUZ”
 
Büyükşehir Belediyesi’nin ilk ödülünün LivCom olmadığına da dikkat çeken Başkan Gökçek, yirmiye yakın ödülü tek tek sayarak, “Ödüller tesadüfi değildir, bizi karalamak için iftira atmanıza gerek yok. Bu yaptığınız ilkesizlik, omurgasızlık ve çapsızlıktır. İnsanın alnına müfterilik sıfatı oturur” diye konuştu.
Talimatı üzerine avukatının internet sitelerine haberi kaldırmaları için yazı yazdığı bilgisini veren Başkan Gökçek, şunları söyledi:
 
“Bir Kemalist dergisi özür diledi. Onu da sadece facebook’ta yayınlamış. Hepsine dava açıyoruz. Hem ceza hem tazminat davası açıyoruz. Basın konseyine de şikayet etmeyi düşünüyoruz. Umuyoruz ki bir parça onurlu davranır özür dilerler.
 
İddiası olan bizim para verdiğimizi sponsor olduğumuzu, jürinin belli olmadığını, katılan ülkelerin geri kalmış ülkeler olduğunu ispatlamak zorunda. Bunları ispatlamadığı sürece müfteri damgasını alınlarında taşırlar.”
 
-BAŞKAN GÖKÇEK, “YOK DENİLEN” JÜRİ’Yİ AÇIKLADI
         
Gazete’nin haberinde yarışmanın Jurisinin olmadığı iddialarını da yanıtlayan Başkan Gökçek, “Bunlar Estonya, Güney Afrika, İngiltere, Belçika, Japonya, Yeni Zelanda,  Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere 12 jüri üyesi var.  Biz bu ödülleri almaya gittiğimizde bu jürilerin herhangi birine Ankara’yı tanıtan kitaplarından hediye etmek istedik. Etik olmayacağı düşüncesiyle bunu bile kabul etmediler. Yok dedikleri jüri böyle bir yapıda” dedi.
     
 Livcom ödüllerinin 4 farklı kategoride verildiğini Ankara’nın ise en üst kategoride yarıştığının kaydeden Başkan Gökçek,  ödül töreninde bir ödülü büyükelçinin diğer üç ödülü ise kendinin aldığını, ilişiği olmadığı iddia edilen BM Çevre Programı (UNEP)’in de orada bir seminer vererek LivCom’la bağlantısı olduğunu  görüntüler eşliğinde anlattı. 
        
-HESAP SORMAK BOYNUMUN BORCU OLSUN
 
Başkan Gökçek, “Son olarak şu hususa değinmek istiyorum.  Yurt gazetesi ve bağımsız derginin sahibi CHP milletvekili Durdu Özpolat’ı şu andan itibaren özel mercek altına alıyorum. Bana iftira atandan hesap sormak boynumun borcu olsun. Bakalım merceğin altından önümüzdeki günlerde neler çıkabilecek” diye konuştu.
         
Başkan Gökçek, açıklamalarının ardından Yurt Gazetesi Yayın Kurulu üyesi olduğunu söyleyen Necdet Saraç’a söz verdi.
       
Başkan Gökçek, Saraç’a , “Size şunu sormak istiyorum böyle yalan bir haberi yaparken hiç utanmadınız mı?” dedi. 
     
Saraç, “Hayır utanmadım. Gazetemiz bir CHP gazetesi değildir. İmtiyaz sahibi Durdu bey olması onur vericidir. Sola yakın durması bize onur veriyor” diye cevap verdi.       
       
YURT GAZETESİ: “ ELİMİZDE SPONSORLUK YAPILDIĞINA DAİR BELGE YOK” 
           
Başkan Gökçek’in “Haberde olduğu gibi bizim bu adamlara para verdiğimize dair elinizde belge var mı? Bize resmen parayla aldınız diyorsunuz. Ben bu ödülü almak için para verdim mi? Sponsorluk var mı? İspat edebiliyor musunuz? Bunun cevabını verin. Rüşvetle aldın, diyorsunuz” demesi üzerine Yurt Gazetesi Yayın Kurulu üyesi Saraç, buna dair ellerinde bir belge olmadığını ama ödül alan şehirlerin hiçbirinin Ankara kriterlerinde olmadığını savunarak bu haberi Ankara’yı korumak adına yaptıklarını   söyledi.
         
Başkan Gökçek, bu cevabın ardından gazetede çıkan tüm iddia ve iftiraları kanıtlamalarını bir kez daha isteyerek, “Demek ki yalan söylediniz, iftira attınız. Elinizde sponsorluk yapıldığınıza dair belgeyi ispat edemiyorsunuz. Bunu ispat edeceksiniz. Jüri olmadığına dair ispat iftirayı edeceksiniz. Omurgasız gazetecilik yapılmayacak. Saygısızlık yapılmayacak” dedi.          

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.