Sabah Ankara Muhabiri Aykut Gören'in haberine göre, CHP'li Çankaya Belediye Meclisi şubat ayındaki olağan toplantısında aldığı kararla Ankara'nın en değerli bölgelerinden biri olan Beytepe Mahallesi'ndeki 5 bin 606 metrekare alanlık "Sosyo-Kültürel Tesis Alanı"nı Ankara Barosu'na tahsis etti. Meclis'te alınan kararla Ankara Barosu'na 25 yıllığına ücretsiz olarak tahsis edilen Orhan Gazi Bulvarı üzerindeki arazi için Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'e protokol imzalayabilmesi için yetki verildi.

Belediye Meclisi'nde büyük tartışmalara neden olan tahsis, CHP'li meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi. Karara ret oyu veren AK Parti Grubu ise, "İsteyen her sivil toplum kuruluşuna bu imkân tanınamaz. Eğer her isteyene de verilemeyecekse bu ayrımcılık olur" şeklinde konuşarak karara tepki gösterdi.

BARO TALEP ETTİ

Ahlatlıbel Çankaya Belediyesi'nin elinden alındı Ahlatlıbel Çankaya Belediyesi'nin elinden alındı

Çankaya Belediyesi Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü tarafından Meclis'e gönderilen yazıda, "Barolar; avukatlık mesleği geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini ahlakını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır. Bu kapsamda Ankara İli, Çankaya İlçesinde imarın 28770 ada 1 parselinde bulunan ''sosyo-kültürel tesis alanı'' vasfındaki belediyeniz taşınmazının baromuzca sosyo-kültürel amaçlı tesis inşa edilecek ve bu tesiste belediyeniz tarafından ihtiyaç duyulan sosyal ve kültürel etkinliklere bila bedel tahsis yapılacak, belediyeniz personelinin de tesislerden avukatlarla aynı şartlarda yararlanma imkanı sunulacaktır" ifadelerine yer verildi.

ARAZİNİN DEĞERİ EN AZ 10 MİLYON

Aradan geçen süre içerisinde Çankaya Belediye Meclisi'nde alınan kararı değerlendiren İçişleri Bakanlığı, Çankaya Belediyesi tarafından Ankara Barosu'na yapılan arazi tahsisi kararını onaylamadı. Çankaya Belediye Meclisi ise bakanlığın aldığı kararın ardından arazi tahsisini iptal etti. Konu ile ilgili görüşünü aldığımız bir gayrimenkul uzmanı, "Çankaya Belediyesi tarafından tahsisi yapılan arazinin metrekaresi en az 2 bin TL civarında… Yani Ankara Barosu'na verilen yerin bugünkü değeri 10 milyon ila 15 milyon TL arasındadır" şeklinde konuştu.