7 yıldır aranan FETÖ'cü hakim yakalandı 7 yıldır aranan FETÖ'cü hakim yakalandı

Seçim sonrası TBMM’ye sunulacak teklife göre eşlerden diğerinin mağdur olmaması için nafaka şartlarının ortadan kalkmaması halinde nafakayı devlet üstlenecek.

Konuyu gündemine alan partilerden biri de Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) oldu. Nafakada 5 yıl sınırı MHP yaptığı çalışmalar sonucu süresiz nafakanın, 5 yılla sınırlandırılmasını öngören bir kanun teklifi hazırladı. Meclis gündeminin şu an için yoğun olması ve yerel seçim sürecinden dolayı 31 Mart sonrası Genel Kurul'a getirilecek teklifte, mağduriyeti önleyici maddeler de var.

Kanun teklifine göre eğer eşinden boşanan kişi, 5 yıl nafaka aldıktan sonra geçinemeyecek durumdaysa nafakayı devlet ödeyecek.

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformundan sınır teklifi Yaşanan sorunların bundan sonraki süreçte devam etmemesi için Platform olarak yeni Nafaka düzenlemesinde 1-3 Yıl olarak alt-üst sınırının yasalarca belirlenmesini istiyor. Süre bitiminde nafaka alan kişinin mağduriyeti hala devam ediyor ise devlet tarafından oluşturulan "evlilik fonu" devreye sokularak mağduriyetlerin bu fondan karşılanmasını istiyorlar.