14 Mayıs seçimlerini, Yunanistan'ın yanı sıra Güney Kıbrıs Rum Kesimi de büyük bir dikkatle izliyor. Ada'nın güney tarafı, olası hükümet değişikliği sonucunda konfederasyon yoluyla bir çözüme ulaşabilmeyi hedefliyor.

Kılıçdaroğlu'ndan Kıbrıs beklentisi Bu konuda cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili beklenti açıkça dile getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, iki devlet temelinde çözüm bulunması gerektiğinde ısrar ediyor.

Ak Parti'nin Ankara adayı Hakan Han Özcan mı? Ak Parti'nin Ankara adayı Hakan Han Özcan mı?

Çözümün adı konfederasyon olacaktır" Rum basınından Cyprus Mail'de "Kılıçdaroğlu kazanırsa Kıbrıs çözümü için umut var" başlıklı bir yazı yayınlandı.

Kıbrıs konusunda konfederasyon önerisi ortaya atıldı: "Çıkmazı kırabilir" Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye genel seçimlerini kazanırsa, Kıbrıs konusunda kazan-kazan-kazan çözümü yakın olabilir.

Çözümün adı konfederasyon olacaktır. Kılıçdaroğlu'nun sandıktan çıkması halinde, bu sonucun Ada ile ilgili uzun süredir devam eden "çıkmazı kırabileceği" iddia edildi.