Ankara'nın yüzyıllardır barış merkezi olan Hacı Bayram Veli Camisi ve çevresinde yaşayanlar ile ziyaretçiler, New York Times gazetesinin "IŞİD'e teröristler gönderildiği" iddiasıyla gündeme getirdiği haberden duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

Ortak mesaj ise "Hacı Bayram barış, kardeşlik merkezi. Buradan IŞİD ya da terör örgütü çıkmaz" oldu. Hacı Bayram Veli türbesi, camisi ve mahallesinin bulunduğu yerde, ABD basınına tepki var. IŞİD'in sempatizan ve üye kazandığı yer olarak gösterilen Ankara'nın manevi merkezi, her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Ankara ve şehir dışından gelenler, nikah, sünnet ve sınav gibi olaylar öncesinde dua etmek üzere Hacı Bayram'a yönelirken, Hacca gidenlerin de uğrak yeri yine Hacı Bayram Camisi ve çevresi oluyor. Hacı Bayram Çarşısı esnafı Vedat Özdemir, söz konusu iddiaların "çamur atmak amacıyla" yapıldığını belirterek, "Söylenenler asılsız. Herhangi bir şehirde olabilecek şeyler, burada da olabilir ama IŞİD iddiaları tamamen çamur at, izi kalsın" dedi.

"BİZ EHLİ SÜNNETE MENSUBUZ"


Esnaf Selami Gül ise şunları söyledi: "Bu iddiaların temeli yok. Cumhurbaşkanı, Başbakan burayı ziyaret ediyor. Amerikalıların görüşü kendilerini bağlar. Biz ehli sünnete mensup insanlarız. Bahsettikleri insanlar ise selefi. Bizde cihat sadece vatanı, milleti savunmak için yapılır. Hacı Bayram anlayışı budur. Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri tasavvuf erbabıdır. Kötülemek için böyle haberler yapıldığını düşünüyorum."

"IŞİD'İN NE İŞİ VAR?"

Yine bölgede esnaf olan Cafer Cemal de, "Böyle bir şey olamaz" derken, "IŞİD'in Hacı Bayram'da ne işi var?" diye sordu.

Hacı Bayram'a birlikte gelen Aysel-Hamdi Ercan çifti de yıllardır eş olarak ziyaret ettikleri mekanın bu şekilde anılmasından rahatsız olduklarını dile getirdi. Hacı Bayram çevresinde çok sayıda sivil toplum örgütü de bulunuyor. Resmi açıklama yapmayan sivil toplum örgütleri, Hacı Bayram çevresinde "meczup" olarak nitelenen insanlar da bulunabileceğini ve radikal görüşler dile getirilebileceğini ancak bu merkezin barış ve kardeşlik ile birlikte anıldığını, terör faaliyetlerinin mümkün olamayacağını ifade etti.