YÖK yönetmeliğine kulak asmayan Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, 3 yıldır atama bekleyen A.Y.'nin yerine Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden B.U.'yu doçent olarak atadı.

SABAH gazetesinin haberine göre, ünversitedeki Paralel kadrolaşmaya ilişkin belgeli haberlerine cevap verebilmek için iftiralara sarılan ve senato kararı aldıran Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Süleyman Büyükberber yine usulsüz bir atamaya imza attı.

Gazi Üniversitesi tarafından Kasım 2014'te ilan edilen hematoloji doçent kadrosuna üniversitede 3 yıldır kadro bekleyen Dr. A.Y. ve Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı'nda görevli Dr. B.U. başvuruda bulundu.

Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber, YÖK'ün 'Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atama Yönetmeliği'ni hiçe sayarak harekete geçti. Büyükberber'in kendisine yakın profesörler arasından belirlediği ve hiçbiri Gazi'de görevli olmayan jüri üyelerinin hazırladığı raporla Dr. B.U.'nun doçentlik ataması yönetim kurulunda kabul edildi.

YÖK'ün yönetmeliğine göre jürideki profesörlerden en az birinin Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı veya İç Hastalıkları Bölümü'nden olması gerekiyor.

Ancak jüride üniversite kadrosundan bulunabilecek profesörler olmasına rağmen Büyükberber'in Erciyes Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden üye seçmesi dikkat çekti. 

YÖK'E İTİRAZ ETTİLER 

Rektör Büyükberber tarafından yapılan usulsüz atamanın ardından konuyu özetleyen bir metin hazırlayan Gazi Üniversitesi'nden bir grup akademisyen Yüksek Öğretim Kurulu'na başvurarak atamanın geri çekilmesini talep etti. Resmi Gazete'de yayınlanan 'YÖK Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atama Yönetmeliği'nin 16'ncı Maddesi'ne göre, "Rektör, ilân edilen doçentlik kadrosuna başvuran adayların durumlarının incelenmesi için 15 gün içinde, varsa biri ilgili birim yöneticisi olmak üzere, adayın başvurduğu bilim alanından yoksa en yakın bilim alanından en az biri o üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü dışından olmak kaydıyla üç profesör tespit eder" ifadeleri yer alıyor. 

'KADROLAŞMA YOK' DEMİŞTİ

Gazi Üniversitesi Senatosu'nda alınan kararla yapılan "Kamuoyuna Açık Mektup" başlıklı yazıda,"Üniversitemizde herhangi bir kadrolaşma faaliyetlerine imkân ve fırsat verilmemiş, akademik atama ve yükselme kriterleri oluşturularak liyakat esasları getirilmiştir" denilmişti.