Gazi Üniversitesi'nde Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'nda göreve getirilen Gülen Örgütü'ne yakın isimlerin rahat durmadığı Meclis'e taşınan bir soru önergesiyle ortaya çıktı.

Fethullah Gülen'in emriyle hareket eden bu kişilerin, üniversite yönetimi hakkındaki mobbing iddiaları araştırılırken bazı verileri sildiği belirlendi.

Mobbinge uğrayan personelde 'Deliller karartılıyor mu?' endişesi yaratan olay, MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Ali Işık tarafından TBMM'ye taşındı. Işık geçtiğimiz şubatta TBMM'ye Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Gazi Üniversitesi'nde yaşanan sistem arızasını gündeme getirdi.

Işık önergesinde, üniversitede yaşanan mobbing iddialarının ardından Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) Rektörlüğe soruşturma açtığını, mobbinge uğradığı iddia edilen personelin müracaatlarının YÖK tarafından değerlendirildiği sırada veri kaybına yol açan sistem arızasının neden meydana geldiğini sordu. 

DELİLLER YOK EDİLDİ 

YÖK soruşturmasının sürdüğü dönemde sistemin çökmesi nedeniyle 14 Kasım 2014 tarihine kadar gazi.edu.tr adresi üzerinden atılan tüm e-postaların silinmesi "deliller mi karartılıyor?" sorusunun gündeme gelmesine neden oldu.

Ayrıca yaşanan sistem çökmesi olayının Gazi Üniversitesi'nde zaman içerisinde gittikçe yuvalanan Paralel Yapı'ya yakın bilgi işlemciler tarafından bilinçli olarak yapıldığı iddialar arasında yer alıyor.

Konu ile ilgili olarak daha sonra akademisyenlere duyuru yapan Gazi Üniversitesi, "E-Postaların kayıtlı olduğu veri depolama ünitesindeki dosyalama sisteminin tamamen bozulması nedeniyle 14.11. 2014 tarihinden önceki e-postaların kurtarılması için çalışmalar büyük bir özveri ile sürdürülmüş ve yüzde 90 oranında kullanıcı e-postaları geri getirilmiştir. Geri kalan e-postalar için de çalışmalar devam etmektedir" açıklamalarına yer verildi. 

MECLİS'E TAŞIDI

Gazi Üniversitesi'nde yaşanan veri kaybı MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Ali Işık tarafından TBMM'de yazılı soru önergesi ile gündeme taşındı. 


sabah