Bank Asya büyük zararda!

Bank Asya'nın kara kutusu açıldı. BDDK raporları, bankanın 735 milyon TL'lik batık krediyi bilançoya aktarmayıp zararını gizlediğini ortaya çıkardı. Bu rakam bilançoda gösterilse, banka 683.4 milyon TL zararda...

13 Ekim 2014 Pazartesi 20:04
Bank Asya büyük zararda!
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 1. Uygulama Dairesi Başkanlığı'nın paralel yapının bankası Bank Asya'yla ilgili raporuna ulaşıldı. Rapor, Bank Asya'nın mali tablolarının makyajlı olduğunu, zararın gizlenerek yatırımcıların yanıltıldığını ortaya çıkardı. Başkan Yardımcısı Hasan Genç'in kurula gönderdiği raporda bankanın 11 Ağustos 2014 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayınladığı 6 aylık mali tablolarında görülen kâr rakamının aslında zarar olduğuna vurgu yapıldı.

735 MİLYON BATIK GİZLENİYOR

Raporda, bankanın düşük karşılık ayırma politikası, sorunlu firma kredilerini takip hesaplarına aktarılmaması ve A101'in satışından gelen 303 milyon TL'lik gelir nedeniyle ilk 6 ayda 51.4 milyon TL kâr ettiği belirtilerek, şöyle denildi: "Ak Alüminyum (17.3 milyon TL), Aliağa Kimya (51.4 milyon TL), Dedeli Doğalgaz (339 milyon TL), Kadıahmetoğulları Asfalt (256.8 milyon TL), Geden Holding (70 milyon TL) olmak üzere potansiyel riskli firmaların toplam 735 milyon lira büyüklüğündeki kredisi takip hesaplarına aktarılmadı. Hesaba aktarılıp bunlara yüzde 20 karşılık ayrılsaydı 95.6 milyon TL, yüzde 100 karşılık ayrılsaydı 683.4 milyon TL zarar olurdu." 51.4 milyon liralık kârın da, iştirak satışından elde edilen 303 milyon liralık gelirin düşülmesi durumunda gerçekte 252 milyon lira zarar olduğuna işaret edildi.

AKTİFİ DE KREDİSİ DE ERİYOR

Bankanın mali yapısındaki zayıflık da rakamlarla ortaya kondu. İlk altı ayda bankanın aktif büyüklüğü yüzde 25.43 azalarak 20.7 milyara, kredileri de yüzde 25.7 düşüşle 14.8 milyara indi. Brüt takip bakiyesi 2013'te yüzde 78.48, bu yılın ilk yarısında geçen yıl sonuna göre yüzde 34.82 arttı.

GÜNLÜK ÇIKIŞ 131 MİLYON TL

2013 sonundan itibaren bankanın toplam likidite oranının yetersiz olduğu da tespit edildi. Rapora göre, bu oran, 27 Aralık'ta yüzde 98.82, 3 Ocak'ta yüzde 92.76, 4 Nisan'da ise yüzde 98.78'le yasal oranın altında gerçekleşti. Yıl başından itibaren bankadan ciddi fon çıkışı yaşandığına vurgu yapılan raporda, ağustos ayının ilk 12 gününde bu rakamın 1 milyar 160 milyon TL'yi bulduğu, 4 Ağustos'tan sonra günlük çıkışın 131 milyon TL olduğu belirtildi.

BORCUNU ÖDEYEMEZ DURUMA DÜŞTÜ

15 Ağustos itibarıyla bankanın 265 milyon TL nakit değer, 117 milyon TL bankalardan alacak, 30 milyon TL repoya karşılık 412 milyon TL likiditesi bulunduğu raporda yer aldı. Bu paranın ancak katılım fonu ve bankalara borcun yüzde 2.96'sını karşılayabildiği tespitinde bulunuldu.

HAZİRANDA 738 MİLYON TL BATTI

Bankanın yüzde 10.21 görülen takibe dönüşüm oranı aktiften silinen krediler de dahil edildiğinde yüzde 16.68'e çıktı. Net takipteki alacakların özkaynaklara oranında bir numara oldu. İlk yarıda toplam 502 milyon TL tutarındaki sorunlu kredi varlık yönetim şirketlerine satılarak aktiften silinmeye çalışıldı. Buna rağmen, takip hesapları 6 ayda yüzde 35 arttı. 738 milyon TL'si haziranda olmak üzere 993 milyon TL tutarında kredi bu dönemde takip hesaplarına intikal ettirildi.

BANKA SEKTÖR İÇİN RİSK

Bankanın krediler kaleminde yaşanan sorunun, kârlılıkta ortaya çıkan bozulmayı kalıcı hale getireceğinin altı çizildi. Bank Asya'nın gelir-gider dengesinin faaliyetlerini emin şekilde yürütmesini sağlayacak yeterlilikte olmadığı, bankanın ödeme kabiliyetinde çıkacak bir sorunun, sektörün geri kalanı üzerinde de maliyetler doğuracağı belirtildi. Bankanın mevcut aktif kalitesi, kârlılık düzeyi ve likiditesiyle faaliyetlerini sağlıklı şekilde yürütmesinin ciddi ölçüde zorlaştığı, mevcut koşulların devamının hem kendisi, hem de diğer katılım bankaları ve mali sektör için risk oluşturacağına vurgu yapıldı.

ŞUBE AÇMASINA İZİN YOK

BDDK, aktif kalitesinde yaşanan bozulma, kredi portföyünün taşıdığı riskler, likidite yapısında yaşanan olumsuzluklar ve asıl faaliyetlerinden yeterli kâr üretemeyen bir yapının da oluştuğunu dikkate alarak, bankaya "Önlem al" talimatı verdi. Verilen talimatlarda, kredi tahsis ve sorunlu kredi takip süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik önlemler, likidite ve kaynak yapısının düzeltilmesi istendi. Mali bünyedeki olumsuzluklar nedeniyle, bankanın 20 yeni şube açma talebi de reddedildi.

YATIRIMCIYI YANILTTI

Bank Asya, bilanço makyajıyla yatırımcıları yanıltıp, hisselerindeki düşüşü yavaşlatmaya çalışıyor. Gözaltı Pazarı'ndaki bankanın hisseleri, geçen haftayı 0.68 liradan kapattı. Bankanın gerçekte zarar ettiğini bilmeyen yatırımcılar, hisse fiyatının, defter değerine göre çok ucuz olduğu inancıyla borsada alım yapıyor. Zarar gizlendiği için piyasa değeri/defter değeri çarpanı 0.24 ile sektörün en ucuz bankası gibi görünüyor. Bu bilançoda gösterilse belki şu an en pahalı görünecekti.

sabah

Son Güncelleme: 16.10.2014 00:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.