Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 29 ve 30 Nolu Meslek Komite üyeleri, MTSO Meclis Başkanı Faik Burakgazi başkanlığında Mersin Veteriner Hekimler Odası, Mersin Eczacı Odası ve Mersin Tabib Odası’nı ziyaret etti.
MTSO Meclis Başkanı Faik Burakgazi başkanlığında, MTSO 29 Nolu Meslek Komitesi Başkanı Yaşar Göllü ve üyeleri, MTSO 30 Nolu Meslek Komitesi Başkanı Semiha Vurgun ve üyelerin ilk durağı Mersin Veteriner Hekimleri Odası oldu. Heyeti odada Mersin Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kemal İlcay karşıladı. Ziyarette konuşan Mersin Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kemal İlcay, hayvancılıkta ciddi sorunlar yaşandığını ve son dönemde yem fiyatlarının giderek yükseldiğine dikkat çekerek, “Yem fiyatları bölgesel olarak değişmesine rağmen yükseliş gösteriyor. Geçen yıl fiyatların pahalı olmasından dolayı, daha ucuz maliyeti olduğu için üretici, hayvanlarına yem niyetine cips yedirmişti. Bu yıl da aynı sıkıntının yaşanmaması için işletmelerin birbirine destek olması lazım. Devletin de hayvancılık sektörünü sübvanse etmesi durumunda sorunun çözüleceğine inanıyorum” dedi.
MTSO Meclis Başkanı Faik Burakgazi ise MTSO olarak Mersin’in gündemindeki sorunları çözümü için meslek odalarını ziyaret ettiklerini belirtti. Burakgazi, yem fiyatları konusunda da ortak hareket ederek, soruna çözüm bulmaya çalışacaklarını ifade etti.
Veteriner Hekimler Odası ziyaretini tamamlayan MTSO 29 ve 30 Nolu Meslek Komitesi üyeleri, daha sonra Mersin Eczacı Odası'nı ziyaret ederek, Oda Başkanı Hüseyin Şimşek ile görüştü.
Görüşmede konuşan Başkan Burakgazi, sağlıktaki dönüşümde eczacı ve eczanelerin göz ardı edildiğini, acil önlemler devreye girmezse birçok eczanenin kapanabileceğini kaydetti.
Mersin Eczacı Odası Başkanı Hüseyin Şimşek de, ticaret odaları ile birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyleyerek, “Yeni düzenlemelerle sağlık sektöründe büyük değişim yaşanıyor. Bu durum insanların aile, sosyal ve iş yaşamını etkiliyor. Son yapılan düzenlemelerle eczacıların depolardan Türkiye genelinde 129 milyon lira alacağı var. Bunu tahsil edemiyoruz. Çünkü ilaç sanayi bu parayı ödemeyeceğini açıkladı” diye konuştu.
MTSO 29 ve 30 Nolu Meslek Komitesi üyelerinin son durağı Mersin Tabip Odası oldu.
Oda Başkanı Uzman Doktor Galip Kırıcı tarafından karşılanan heyet, görüş alışverişinde bulundu. Ziyarette konuşan Mersin Tabip Odası Başkanı Galip Kırıcı, MTSO heyetine nezaketleri için teşekkür ederek, “MTSO ile birlikte hareket etmek için önemli bir buluşma bu. Tanışıklığımız arttıkça birlikte hareket etmemiz daha da kolaylaşır. Biz de Mersin'de Sağlık Meslekleri Platformunda bir araya geldik. Eczacılar, diş hekimleri ve Veteriner Hekimleri Odası ile birlikte hareket ediyoruz. Bir yerleşkede hep bir arada olmayı planlıyoruz. Projelendirme safhasındayız. Bu noktada MTSO'nun adımlarını dikkatle takip edip kendimize uyarlıyoruz” şeklinde konuştu.
MTSO Meclis Başkanı Faik Burakgazi ise sağlık sektöründe ciddi sorunlar yaşandığına vurgu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yılın sonuna kadar ciddi tedbirler alınmazsa sorunlar giderek büyüyecek ve çözümsüz hale gelecek. Bu yüzden ortak hareket ederek kamuoyunun ve ilgililerin dikkatini çekmek zorundayız. Bu ziyaretlerimiz bu açıdan çok olumlu geçti. Her üç oda yöneticilerinin de mesleki çıkarlarının toplumun çıkarlarıyla dengelenmesi yaklaşımı saygıdeğerdir ve yetkililerin bu anlayış çerçevesinde düzenleme yapmaları gerekir.”