Ankara'nın ilçesi Gölbaşı’nın 25 yıllık özleminin son bulmaya başladığını aktaran Başkan Duruay,”Mogan Gölü’müzün temizliği Atatürk Sahil Parkı’yla başladı. Gölbaşımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“Tarama teknesiyle kıyılardaki mırıklar temizleniyor”

Başkan Duruay, gölün temizlik çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“İMBAT tarama gemisi kıyılara yanaşamıyor bu yüzden gölün sonundan başlayıp sahil parka doğru gelerek temizlemeye başlayacak. O yüzden şuanda UHDB tarama gemisi, borular yardımıyla kıyılarda bulunan mırıkları gölün ortasına çekiyor. Ardından da gölün ortasında biriktirilen çamurun İMBAT gemisiyle gölün dışındaki alana çıkarılması sağlanacak.”

“İç su temizliğinde dünyanın en büyük ikinci projesi”

Başkan Duruay, Mogan Gölü temizliğinin uzun zamanlardır gündemde olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Gölbaşı Millet Bahçesi'nin projeleri hazırlandı Gölbaşı Millet Bahçesi'nin projeleri hazırlandı

“Sadece Gölbaşımız için değil Ankaramız içinde önemli göllerimizden bir tanesi. Gölün temizliği için çok mücadele ettik. Hepimizin mücadelesi sonunda iç su temizliğinde dünyanın en büyük projesinden bir tanesi Gölbaşı’nda uygulanıyor. 1 sene içerisinde de gölümüz temizlenecek. Vatandaşlarımız daha temiz ve berrak Mogan Gölü’müze tekrar kavuşacak.” Başkan Duruay, Mogan Gölü’nün temizlenmesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a, Başbakan Binali Yıldırım’a, Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na,Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a, bölge milletvekillerine, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e teşekkür etti.

“Kirliliğe izin veremeyiz”

Gölün temizlenmesinin ardından herkese büyük görevler düştüğünün altını çizen Başkan Duruay, “Denetlemeleri yaparak kirliliğe geçit vermeyeceğiz. Çünkü bu gölün temizliği 25 sene sürdü. Bu bizim özlemimiz. Buranın kirlenmesine Gölbaşı’nda oturan hiçbir vatandaşın rıza göstereceğini zannetmiyorum. Öyle bir şey hissedildiğinde vatandaşımız şikayetini kendisi yapacaktır” dedi.