Bakan Arslan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salim Özpak ve Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Mogan Gölü’nün dip çamuru temizliği için göle kurulan istasyonlardaki çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Gölbaşı Millet Bahçesi'nin projeleri hazırlandı Gölbaşı Millet Bahçesi'nin projeleri hazırlandı

Bakan Arslan ve Başkan Duruay, yosun ve bitki toplama vasıtasıyla gölden çekilen bitkileri tekrardan karaya çıkardı. “Avrupa’nın en büyük iç su dip temizliğini yapıyoruz” Bakan Arslan, Mogan Gölü’nde yaptığı açıklamada, Mogan Gölü temizliği çalışmasının, Avrupa’nın birinci, dünyanın ikinci en büyük iç su dip temizliğini kapsadığını söyledi.

‘Temizlik denilince gölün içerisindeki pis çamur alınır, dışarıya atılır’ diye bir algı olduğunu ifade eden Bakan Arslan, “Bizim burada yaptığımız çevreye hiçbir şekilde zarar vermeyecek, dipten taradığımız çamuru, otu, yosunu ayrıca değerlendirdiğimiz ve çıkardığımız suyu da temizledikten sonra da tekrar göle kazandırdığımız bir çalışma yapıyoruz. Biz bunu çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Bakan Arslan, "Mogan’daki suyun beşte birini çıkarıp temizleyerek tekrar göle vermiş olacağız. Böylece de Mogan’ı kirlilik ve kokudan arındıracağız. Geçmişte biliyoruz; Mogan’da insanlarımız yüzebiliyordu. İnşallah bu temizlikten sonra da su yüzülebilir hale gelecek. Önümüzdeki hafta sadece ot ve yosun toplayıp karaya çıkartma değil aynı zamanda çamur temizliğine de fiilen başlamış olacağız. İnşallah 2018’in ilkbaharında da burayı temizlemiş ve yaz aylarında Gölbaşılıların daha temiz bir göle kavuşmasını sağlamış olacağız.”