İttifakın geleceği konusunda henüz bir anlaşmaya varılmazken, İyi Parti cephesi seçim mağlubiyetinin nedenlerini araştırıyor.

Seçimlerde Deva, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti'nin beklenen etkiyi yaratamamış olması, İyi Parti içindeki mağlubiyetin ana nedenlerinden biri olarak görülüyor. Ancak İyi Parti içinde, asıl nedenin CHP ile HDP arasındaki ilişki olduğu düşünülüyor.

Yerel Seçim Hesapları Başladı

İyi Parti, önümüzdeki 2024 yerel seçimlerine odaklanarak hareket etmeye başladı.

CHP listelerinden seçimlere katılan Deva, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti'nin İyi Parti'ye güç kaybettirdiğini düşünüyor.

Bu nedenle İyi Parti, yerel seçimlerde daha etkili bir performans sergilemek istiyor. İttifak ve Belediye Başkanlıkları İyi Parti, CHP ile ittifak yapılması durumunda bazı belediye başkanlıklarının kendilerine verilmesini talep ediyor. Ancak bu talep, tutarsız açıklamalar nedeniyle netlik kazanmış değil.

İyi Parti Ankara Milletvekili Adnan Beker, TV100 ekranlarında yaptığı bir açıklamada,

"Eğer bir seçim iş birliği olacaksa kesinlikle Ankara İyi Parti'ye verilmeli" dedi. Beker, bu konuda şunları söyledi: "Eğer bir seçim iş birliği olacaksa kesin Ankara'nın İyi Parti'ye verilmesi lazım. O gün geldiğinde Mansur Bey gelir İyi Parti'nin adayı olur. Nereden biliyoruz 3 ay sonra olmayacağını. Şimdi diyor ki 'Ben CHP'den adayım'. Diyelim ki olmadı Mansur Yavaş. Yarın dedi ki 'Ben aday değilim' dedi. Yani CHP'de de İyi Parti'de de aday olmayacak mı Ankara'da?! Yani Ekrem Bey İstanbul'a aday olmazsa, yerine aday bulunmayacak mı?! Ben İyi Parti'ye hizmet etmiş biri olarak diyorum ki 'İş birliği olacaksa Ankara bu sefer İyi Parti'nin olsun. Bunu Ankara'da her İyi Partili ister bunu. Ben bunu istiyorum. Niye olmasın?"

İYİ Parti'nin Ankara Büyükşehir Adayı belli oldu İYİ Parti'nin Ankara Büyükşehir Adayı belli oldu

İyi Parti, önümüzdeki seçimlerde nasıl bir strateji izleyeceği konusunda netlik kazanmayı beklerken, yerel seçimler için Ankara'da olası bir ittifakın tartışmaları devam ediyor.