Başkan Yavaş, yeni Belediye Meclis üyelerinin belirlenmesiyle birlikte Nisan ayı toplantısına da başkanlık etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunarak başlandığı toplantıda Belediye Meclisi Başkanlık Divanı için Meclis birinci ve ikinci başkanvekili ile 4 asil ve 2 yedek katip üyenin seçimi de tamamlandı.

İLK TOPLANTIDA BAŞKAN YAVAŞ’TAN ÖNEMLİ MESAJLAR

Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda yeni meclis üyelerini tek tek selamlayarak tokalaşan Başkan Yavaş, ilk toplantıda Ankara’ya hizmet için el birliği ile çalışmak istediğini vurguladı.

Sözlerine, “Milli ve manevi ağırlığı çok yüksek olan bu göreve başlamadan önce, bu toprakları bize yeniden vatan kılan ve Ankara’mızı Başkent yapan, bağımsızlığımızın mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, şehitlerimize ve gazilerimize minnetlerimi sunuyor, rahmetle anıyorum” diyerek başlayan Başkan Yavaş, yönetim anlayışına ilişkin de şu önemli mesajları verdi: “25 bin 437 kilometrekarenin derdiyle dertlenecek, çözüm için ayrımsız gayret edecek bir Meclis ile çalışacağımıza inanıyorum.

Gönüllerini kazandığım için beni buraya taşıyan Ankaralılara ve Ankara’ya borçluyum. 5 buçuk milyon Ankaralının sorumluluğunu, bu ağır borcu birlikte taşıyacağız. 148 Belediye Meclis Üyesiyle, Ankara’mızın sorunlarını birlikte omuzlayacağız.”

“ÜYE DAĞILIMINDA AK PARTİ’NİN AĞIRLIĞI BENİ RAHATSIZ ETMEDİ”

Yerel seçimler sonrası Belediye Meclis üyeliklerine yansıyan parti dağılımına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başkan Yavaş, şöyle konuştu: “Meclis üye dağılımında ağırlığın AK Parti’de olması beni hiç rahatsız etmemiştir, etmeyecek de. Çünkü buradaki tüm arkadaşlarımın, söz konusu Ankara’ya hizmet olunca, hiçbir siyasi parti ayrımı yapmadan, gerçekleşecek her faaliyet ve projede, Ankara için ortak irade koyacağına inancım tamdır. Kampanya sürecinde de söz vermiştim.

Ankara'dan İzmir'e ulaşım 3,5 saate düşüyor! Ankara'dan İzmir'e ulaşım 3,5 saate düşüyor!

Eğer buradaki çoğunluk Cumhuriyet Halk Partisi’nde olsaydı Encümen’de ve Meclis bünyesinde çalışacak olan komisyonlarda, eşit dağılımı sağlayarak, daha şeffaf ve adil çalışmanın önünü açacaktım. Belediyeciliği bir siyaset alanı olarak görmeyeceğimi, onu Ankara’mıza hizmet alanı olarak niteleyeceğimi, ona göre çalışacağımı vurguladım.

Bu niyetimi gerçekleştirecek bir Meclis aritmetiği olsa da olmasa da, burada temsil edilen tüm partilerin, Meclis çalışmalarında ortak aklı işleteceğine ve önceliklerinin Ankara olacağına inanıyorum.

Benim Ankara’ya hizmet yolunda hiçbir arkadaşımıza karşı bir önyargım olmadığı gibi, hiç kimsenin iyi niyetinden de şüphem yok. El ele vererek, vicdan ve ortak akıl eşliğinde uygulayacağımız projelerde, burada bulunan sizlerin kasten engel olmaya yönelik bir tavır takınacağınızı kesinlikle düşünmüyorum.”