3 bin 645 sosyal konutun çekilişi yapıldığı törene Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, AK Parti Mamak İlçe Başkanı Erhan Sarıgöl ve hak sahipleri katıldı.

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, 2 Ocak'ta başlayan Ankara'daki kuralarda bugüne kadar 14 bin 854 hak sahibinin belirlendiğini belirterek, "Mamak'ta çekilecek kurayla birlikte Ankara'daki konut kuraları tamamlanmış olacaktır" dedi. Mamak en çok proje geliştirdiğimiz ilçe Dünyada hiçbir devletin, maliyet ve süre olarak cesaret edemediği bu projeyle milyonlarca vatandaşın ev sahibi oluduğunu ifadesini kullanan TOKİ Başkanı Bulut, "Ankara'da Mamak'tan Sincan'a, Çankaya’dan Altındağ’a birçok ilçemizde dönüşüm projeleri başlattık, 39 bini kentsel dönüşüm olmak üzere, yaklaşık 95 bin konutu tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim ettik.

Mamak'ta usülsüz işlere geçit yok Mamak'ta usülsüz işlere geçit yok

Ankara’da şehrin merkezinde 700 bin metrekarelik alanda büyük bir yeşil alan oluşturduk, Başkent Millet Bahçesini Ankaralıların hizmetine açtık. Mamak en çok proje geliştirdiğimiz, temel attığımız, açılış yaptığımız ve kura çektiğimiz ilçelerimizin başında gelmektedir.

Mamak’ta toplamda 15 bin 600 konut ürettik.

Anayurt-Gülseren başta olmak üzere Yatıkmusluk'ta, Altıağaç, Karaağaç, Hüseyingazi ve Mutlu Mahallesi'nde kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirdik"dedi. 38 bin 257 başvuru oldu Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün kurasını çekeceğimiz 3 bin 645 konutla birlikte 'İlk Evim Projesi' kapsamında, Ankara'da 16 ayrı yerleşim alanında 18 bin 499 konut inşa edilecektir. Bu konutlara yaklaşık 100 bini genç kategorisinde olmak üzere, toplam 220 bin müracaat olmuştur. 2 Ocak'ta başlayan Ankara’daki kuralarda bugüne kadar 14 bin 854 hak sahibi belirlenmiştir.

Mamak’ta çekilecek kurayla birlikte Ankara'daki konut kuraları tamamlanmış olacaktır. Dün Gölbaşı'nda 1545 konutun kurasını çektik, vatandaşlarımızın büyük coşkusuna şahit olduk.

Bu heyecan ve coşkuyu burada da görmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Mamak’ta inşa edeceğimiz 3 bin 645 konuta 38 bin 257 başvuru olmuştur. Bunun 63'ü şehit ailesi, 6'sı gazi, 2 bin 377’si engelli, 3 bin 586’sı emekli, 15 bin 425’i genç ve 16 bin 800’ü de diğer kategorilerde müracaat etmiştir"diye konuştu.

Mamak artık çok daha güzel Güzel Mamak’ın her yönüyle gelişen bir ilçe olduğunu ifade eden Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut projesi kapsamında Mamak’ta inşa edilecek 3 bin 645 konutun kura çekim töreni şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Gecekonduların yoğun olduğu yıllardan, şimdiki güzel Mamak’ı karşılaştırdığımızda, artık modern evlerle, yüzme havuzlarıyla, kütüphaneleriyle, bilim sanat merkezleriyle, gençlik merkezleriyle, millet kıraathaneleriyle ve pek çok sosyal tesisleriyle beraber güzel Mamak artık çok daha güzel”dedi. Her gelir düzeyine ev imkanı Başkan Köse,”TOKİ konutlarının vatandaşlarımıza sağladığı en önemli katkı, üretilen evlerin her gelir düzeyinden vatandaşlarımıza zorlanmadan ev imkanı sağlaya bilmesidir.

Böyle ev sahibi olmak her vatandaşımız için erişilebilir ve ulaşılabilir olmuştur. Ben buradan Cumhurbaşaknımız Recep Tayyip Erdoğan’a tüm bu destekleri için teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum” dedi. Konuşmaların ardındanprotokol üyeleri Mamak TOKİ konutları için kura çekilişi yaptı.