Ölenlerin sayısı 30'a çıktı. 10 ilde 400 kişi gözaltında. Sosyal medyada IŞİD'çi diye yaftalanan kişiler hedef gösterilirken emniyet, provokatörlerin sokaktaki olaylara el attığına dair delillere ulaştı
 
Suriye'nin Halep kentine bağlı Ayn El Arap'ta (Kobani) yaşananları bahane ederek sokaklara dökülen terör örgütü üyeleri, şiddet eylemlerini dün de sürdürdü.
 
 Devlet kurumları, işyerleri, bankalar, halk otobüsleri ve sivil araçlar dün de hedef alındı. Ülke genelinde yaşanan olaylarda şimdiye kadar, Diyarbakır'da 10, Mardin'de 6, Siirt'te 5, Gaziantep'te 4, Muş, Batman, Van, Adana ve İstanbul'da da birer olmak üzere toplam 30 kişi hayatını kaybetti.
 
 Ölenlerin birçoğu PKK ve Hüda- Par arasındaki çatışmalarda yaşamını yitirdi. Otopsi raporlarına göre 4 kişi linç edilerek, 3 kişi yakılarak öldürüldü. Cesetlerden hiçbirinde polis ya da asker silahından çıkan kurşunlara rastlanmadı. Sadece Muş'ta 1 kişinin başına isabet eden gaz fişeği sonucu öldüğü kaydedildi.
 Hüda-Par Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hüseyin Yılmaz, önceki gün gece gerçekleşen gösterilerde 6 kayıp verdiklerini açıkladı.
 
İSTANBUL: Kobani provokasyonun ikinci gününde kent genelinde 66 gösterici gözaltına alındı. Olaylarda 3'ü polis memuru toplam 52 kişi yaralandı. İstanbul Üniversitesi'nde IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarını protesto eden öğrencilerle karşıt görüşlü bir grup arasında kavga çıktı. 2 öğrenci yaralandı, 28 öğrenci gözaltına alındı. Esenyurt'ta ise öncek akşam toplanan göstericiler, kendilerine tepki gösteren bir gruba taş ve sopalarla saldırdı. Yürüyüşe tepki gösteren grup arasında kalan Kabil Okyayatan (35) darp edildikten sonra, baygın ve çıplak bir şekilde parka bırakıldı. Hastaneye kaldırılan 5 çocuk babası Okyayatan'ın hayati tehlikesi sürüyor.
 
SAKALLI AVINA ÇIKTILAR
ADANA: Yüreğir ilçesinde korsan gösteri düzenleyen terör örgütü sempatizanları, 69 yaşındaki Ahmet Albay'ı "Siz IŞİD'ci misiniz?" diyerek pompalı tüfekle öldürdü, 29 yaşındaki oğlu Veysi Albay'ı ise yaraladı.
MARDİN: Kızıltepe ilçesinde eşinin yakınlarına bayram ziyaretine gelen Suudi Arabistan uyruklu Fehad İbrahim Elduveric (45) ve Suriye uyruklu Abdullah Muhammed Latif (43) de eylemciler tarafından durduruldu. Sakallı olan kurbanlar, "IŞİD'cisiniz" denilerek öldürüldü. Dargeçit'te ise olaylarda hayatını kaybeden Bilal Gezer ve Sinan Toprak'ın toprağa verilmesinin ardından ilçede yeniden çatışma çıktı. Bazı göstericiler, jandarmaya el yapımı patlayıcı attı. Jandarmanın ateş açması sonucu Dargeçit Belediyesi Eş Başkanı Sinan Akan'ın da aralarında bulunduğu 6 kişi yaralandı. Midyat'a sevk edilen yaralılardan Abdulkerim Seyhan kurtarılamadı.
GAZİANTEP: Kentin bir çok bölgesinde toplanan gruplar, polisi taş yağmuruna tuttu. Maskeli göstericiler, bazı gruplarla karşı karşıya geldi. Birçok noktada yaşanan çatışmalarda 4 kişi öldü, 3'ü polis 14 kişi yaralandı. Ölen bir kadının evinin balkonunda olayları izlerken vurulduğu öğrenildi. Bazı gruplar HDP binalarını ateşe verdi. Kentte önceki gün yolu trafiğe kapatan eylemciler, 8 aylık hamile eşini hastaneye yetiştirmek isteyen Mustafa Kalkanlar'ın aracına saldırdı. Şoka giren 8 aylık hamile eşi Gönül Kalkanlar, bebeğini düşürdü.
BATMAN: 1 kişi öldü. 4 araç yakıldı, 40 işyeri zarar gördü. Kentte sokağa çıkma yasağı dün sona erdi. Hayat normale döndü.
MUŞ: 1 kişi öldü. Varto'da 3 okul, PTT ve tarım binası yakıldı. Sokağa çıkma yasağı ise devam etti.
 
CAMİYİ HEDEF ALDILAR
GAZİANTEP: Olaylar farklı mahallelerde devam etti. Cinderesi Mahallesi Eşref Bitlis Parkı'nda bulunan bir camiye saldıran eylemciler camiyi molotofla saldırdı.
MERSİN: Yenipazar, Şevket Sümer, Demirtaş, Çay, Çilek ve Siteler mahallerinde olay çıkaran örgüt yandaşları işyerlerine zarar verdi. Toplanan başka bir grup da BDP'nin Tarsus ilçe binasına ateşe verdi.
 
40 NOKTAYA OPERASYON
ADANA: Özel Harekat, gösterilere katılan kişilere ait 40 adrese operasyon düzenledi. Adreslerde 3 tabanca, bir sallama (bıçak) 16 pompalı tüfek ele geçirildi. 30'dan fazla kişi gözaltına alındı.
DİYARBAKIR: Olaylar özellikle Bağlar, Kayapınar ve Sur ilçelerinde gece boyu yoğun olarak yaşandı. Ancak şehir güne sessiz başladı. İşyerleri kısmen açıldı.
HAKKÂRİ: Şemdinli'de ilköğretim okulu yakıldı. Tarım ve Hayvancılık ilçe binası tahrip edildi.
 
POLİS MERKEZİNE SALDIRI
SİİRT: Merkezdeki polis karakoluna yönelik saldırıda 1 polis ile 1 askerin yaralanmasının ardından çatışma çıktı.
VAN: Başkale ilçesinde IŞİD'i protesto bahanesiyle eylem yapan gruplar, sağlık ocağı ve kadın konuk evini yaktı. 20 gösterici gözaltına alındı.
 
GİZLİ SERVİSLER DEVREDE
Kobani eylemleri nedeniyle hasar tespiti ve onarım çalışmaları başladı. Emniyet ve istihbarat kamera kayıtlarından silahlı saldırganların kimliklerini belirlemeye başladı. Emniyet, "ithal provokatörler" konusunda görüntülerle somut delillere ulaştı. Bazı gizli servislerin devrede olduğu iddialarına yönelik de kapsamlı bir inceleme yürütülüyor. Diğer taraftan 10 ilde yapılan operasyonlarda 400 kişi gözaltına alındı. Aramalarda 30'a yakın pompalı tüfek, tabanca ele geçirildi.
 
LASTİKLERİ BELEDİYE KAMYONU TAŞIDI
Diyarbakır'da merkez Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçelerine bağlı mahalle ve semtlerde korsan eylemler vardı. Büyükşehir belediyesinin ilaçlama işini yürüten bir pikap göstericilere yakmaları için sürekli lastik taşıdı. Belediye ekipleri, kentin dört bir yanında devam eden yakma, yıkma ve yağmalama olayları nedeniyle oluşan çöp deryası ve enkazı da kaldırmadı. Diyarbakır'ı savaş alanına çeviren eylemcilerin şiddetinin hedefinde ise, yerel seçim sürecinde de örgütün sık sık karşı karşıya geldiği Hüda-Par yer aldı. Sosyal medya üzerinden verilen mesajların da etkisiyle, eylemler bir anda PKKHüda- Par çatışmasına dönüştü. Diyarbakır'da 10 kişi, bu çatışmalarda hayatını kaybetti.
 
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKTI
Diyarbakır'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Kentte bir açıklama yapan Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, sokağa çıkma yasağının dün akşam 18.00'den itibaren biteceğini duyurdu. Eker, "Sokağa çıkma yasağı konusunda vatandaşlarımızın gösterdiği hassasiyet ve duyarlılıktan ötürü teşekkür ediyorum" dedi. Bakan Eker, merkezde 80, ilçelerle beraber 116 kişinin gözaltına alındığını söyledi. (Sabah)