Keçiören Belediyesi'nden deprem şehirlerine seferberlik Keçiören Belediyesi'nden deprem şehirlerine seferberlik
Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen programa Başbakan Davutoğlu’nun yanısıra, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Yalçın Akdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Haluk İpek, AK Parti Ankara Milletvekilleri Emrullah İşler, Nurdan Şanlı, Tülay Selamoğlu, Fatih Şahin, Seyit Sertçelik ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda Şair Cahit Koytak, Gazze’de yaşanan insanlık dramından aldığı ilhamla yazdığı “Gazze Risalesi” adlı kitabından şiirler okurken, Tuluyhan Uğurlu da piyanosuyla Koytak’a eşlik etti.

Gecede yaptığı konuşmada Gazze Risalesi’nin yazılış hikayesini anlatan Başbakan Davutoğlu, 26 Ocak 2009’da Gazze’de yaşanan katliam sonrası dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Mısır ve Suriye’de temaslarda bulunmak üzere harekete geçtiğini belirtirken, o günlere dair anılarını şöyle dile getirdi: “Uçağımızdakiler bile bir günlük kıyafetle yola çıkmıştı ve bana ‘Ne zaman döneceğiz’ diye soruyorlardı. Ben de ‘Gazzeli çocukların ölümleri durduğu zaman’ demiştim. O diplomasi esnasında daha yazılmamış şiirdi, ama Hz. Yusuf’u hayal ederek ‘Geciktiğimiz her an kaç çocuk ölüyor’ diye ızdırap duyuyor, dua ediyorduk. Şam’da gece karanlıklarında Halid Meşal ile değişik yerlerde buluşarak müzakere yürütüyorduk. Müzakereler sabaha kadar sürdü ve ateşkes ilan edildi. En azından Gazzeli Yusufların ölümleri durmuştu. Ateşkesten sonra Türkiye’ye döndüğümde iki mesaj buldum. Biri Gazze Risalesi’ydi ve şair onu bana ithaf etmişti. Onu okuduğumda ‘Madem ki bu topraklarda bu kadar derin şekilde Gazze’yi hisseden vardır, o zaman bu topraklarda Gazze şiir ve söz üzerinden ebedi kardeştir’ diye düşünmüştüm.”

GAZZELİ ÇOCUKLARIN GÖZYAŞI DİNMEDEN GERİ DÖNME

Aldığı diğer mesajın ise o zaman 8 yaşında olan kızından geldiğini aktaran Başbakan Davutoğlu, kızının mesajında “Baba seni çok özlüyorum, ama Gazzeli çocukların gözyaşı dinmeden geri dönme” yazdığını kaydederek “Farkettik ki bazen her yer Gazze oluyor. Her çocuk her zaman Yusuf oluyor. Risaleyi dikkatli okursanız zulüm gören her mekanı, zulüm gören her Yusuf’u bulursunuz” dedi.