Ankara'nın en büyük ilçelerinden birisi olan Keçiören'de şu sıralarda konuşulan gündem maddesi 10 tonluk su böreği ihalesi.

İhaleye ilişkin basında çıkan iddalara yönelik Keçiören Belediyesi'nden açıklama geldi. 

Keçiören Belediyesi'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bugün bazı muhalif haber sitelerinde ve ulusal basında çıkan “AKP’li belediye 10 ton börek aldı” haberine ilişkin tekzip hakkımızı kullanıyor; ayrıca haberle ilgili hiçbir yetkili isimden bilgi alınmadığı, cevap hakkının kullandırılmadığı ve tek taraflı bir anlayışla haber yapıldığı bilgisinin altını çiziyoruz.

Keçiören Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz tarafından 2 Mayıs 2019 tarihinde “cenaze evlerine gönderilmesi” maksadıyla 3 firma davet edilerek ve pazarlık usulü düzenlenen, sözleşme süresi 14 Mayıs - 31 Aralık 2019 tarihlerini kapsayan ihale, ihale şartlarına uygun ve şeffaf olarak yapılmıştır.

Erdoğan ve Altınok arasında gülümseten diyalog Erdoğan ve Altınok arasında gülümseten diyalog

Yıl sonuna kadar alımı öngörülen10 bin 400 kilogram su böreği için en uygun teklifi veren firma ile anlaşma sağlanmıştır.

Yakınlarını kaybeden acılı ailelere zor günlerinde destek olmak amacıyla cenaze evlerine verilen bu hizmet, cenaze sahibinin Belediyemize ulaşması sonrası mobil cenaze aracı ile sağlanmaktadır.

Cenaze evlerine sunulan bu hizmetle vatandaşlarımızın evden çıkmasına gerek kalmadan acılı günlerinde yanlarında olunmaktadır. Ayrıca defin işlemine kadar mobil cenaze aracı hizmeti, cenaze ve servis aracı temini, defin sonrası taziye evlerine masa/sandalye/çadır, su böreği ve Kur’an-ı Kerim okunması belediyemizin sunduğu standart hizmettir.

Bu hizmetlerden masa/sandalye/çadır/ çay ocağı sayıları ihtiyaca binaen belirlenmekte, su böreği de her cenaze evine standart olarak 7 kilogram gönderilmektedir. 22.08.2019 tarihi itibarıyla 399 cenaze taziyesi için 2.793 kilogram su böreği, 40.498,5 TL bedelli hizmet sağlanmıştır.

Daha önceki yıllarda da su böreği hizmeti verilmiş olup 2017 yılında 1371 cenaze evine, 2018 yılında da 1386 cenaze evine dağıtım yapılmış, bu yılki ihtiyaç da bu yıllar baz alınarak hesaplanmıştır. Bu bilgiler Keçiören Belediyesi kurumsal web sayfamızdaki faaliyet raporlarında da mevcuttur.

31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerinin olması nedeniyle ihale Ocak ayı yerine 2 Mayıs 2019 tarihinde, 14 Mayıs - 31 Aralık 2019 arasını kapsayacak şekilde düzenlenmiştir.

Ödemeler her ayın sonunda dağıtılan, börek miktarı kadar fatura edilmekte ve ödeme işlemi yapılmaktadır. İş bitiminde ihale edilen su böreğinin bitmesi halinde ödeme yapılmayacaktır.

Herhangi bir hukuksuzluk ve muğlaklık bulunmadığı gibi haberin yapılma maksadı da anlaşılamamıştır.

Keçiören Belediye Başkanımız Sayın Turgut Altınok’un belediye başkanlığında bugüne kadar rüşvet yazmadı yazmaz da, herhangi bir iltimas tanınması olmadı olamaz da, bundan sonraki ihalelere sizleri de davet ettiğimizi, daha iyi fiyat teklifi verecek firma varsa tekliflere açık olduğumuzu da ayrıca belirtiriz.