Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez lezzetlerinden olan karpuz, Ramazan ayı vesilesiyle de çok tüketiliyor.

Soğuk olarak tüketilen karpuz, bireylerin su ihtiyacını ciddi oranda karşılıyor. Uzmanlar özellikle Ramazan ayında, uzun süre susuz kalanların iftar ve sahurda karpuz tüketmesini öneriyor.

Yapamaz dedikleri Defne Devlet Hastanesi bugün açılıyor Yapamaz dedikleri Defne Devlet Hastanesi bugün açılıyor

A vitamini deposu Ramazan ayında karpuz yemenin faydaları Yüzde 91'i sudan oluşan karpuz iyi bir A vitamini deposudur. Likopen içeriyor Ramazan ayında karpuz yemenin faydaları Karpuz, domatesten daha fazla likopen içerir. Likopen, birçok hastalığa karşı vücudu korur. C vitamini kaynağı Ramazan ayında karpuz yemenin faydaları Karpuz aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır. Tok tutuyor Ramazan ayında karpuz yemenin faydaları Besleyici özelliğe sahip olan karpuzu sahurda tüketebilirsiniz.

Sahurda karpuz tükettiğiniz zaman daha az susayıp, daha geç acıktığınızı fark edeceksiniz. Tansiyonu düşürür Ramazan ayında karpuz yemenin faydaları Abartılmadığı takdirde karpuz yüksek tansiyonu düşürür. Kalorisi düşük Ramazan ayında karpuz yemenin faydaları Bir kalın dilim karpuzun kalorisi 60'dır. Bu nedenle karpuz diyet listelerinde de yer alıyor. Aynı şekilde, Ramazan ayında ağır tatlılar tüketmek yerine karpuz tercih edilebilir.

Beyaz kısmını da tüketin Ramazan ayında karpuz yemenin faydaları Karpuzun kabuğunun besin değeri bir hayli yüksek. Bu nedenle kabuğun beyaz kısmı da tüketilebilir. Çekirdekleri de şifalı Ramazan ayında karpuz yemenin faydaları Karpuz çekirdekleri cucurbocitrin adlı maddiyi içeriyor.

Bu madde kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor. Karpuz pekmezini denemelisiniz Ramazan ayında karpuz yemenin faydaları Karpuzla yapılan birbirinden farklı lezzetleri ise sıcak Ramazan günlerinde sofralarınızdan eksik etmeyebilirsiniz. Birçok meyvenin pekmezi yapılıyor, peki karpuzun pekmezi olur mu?

Elbette oluyor. Özellikle Güney Doğu Anadolu'da yaşayanlar karpuzun litrelerce pekmezini yapıp kış için saklıyor. Birçok tarif var Ramazan ayında karpuz yemenin faydaları Karpuzu; limonatadan, meyve salatasına hatta dondurmasına kadar birçok şekilde hazırlayıp, iftar ve sahur sofralarınızı zenginleştirebilirsiniz.