Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanında Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde bulunan devasa bir arazi üzerine kurulacak olan Ankara millet bahçesinin detayları şöyle:

Bir ucu batı tarafında Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün önünden Konya Yolu’nu sınır alarak başlayan bahçe, içerisine hipodrom ve AKM alanını, 19 Mayıs Stadyumu ve Arena kapalı Spor Salonu arazisini, Gençlik Parkı’nı ve devamında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) binasının ve şimdiki Adliye binasının bulunduğu alanı da kapsayarak, doğuda Sıhhiye Meydanı’na kadar, kuzeyde de Birinci ve İkinci Meclis binaları ile Ankara Palas binasını da içine alacak şekilde Ulus Heykel’e kadar uzanacak.

Ankara'dan İzmir'e ulaşım 3,5 saate düşüyor! Ankara'dan İzmir'e ulaşım 3,5 saate düşüyor!

Cumhuriyet dönemi tarihi binaları öne çıkartılacak şekilde bir ticari bölge oluşturulacak. Dev bir şehir parkı olarak tasarlanan proje 1 milyon 700 bin metrekare alana sahip olacak. Park içerisinde Cumhuriyet dönemi, Osmanlı ve Selçuklu dönemi, Roma dönemi, Mezopotamya dönemi müzeleri olmak üzere 4 farklı müze projesine yer verilecek. 19 Mayıs Stadyumu yenilenerek yeni spor alanları da inşa edilecek. Proje alanının içerisinde bulunan ağaçlara ilaveten 3 bin ağaç daha dikilecek.

KAPATILAN SULAR AÇIĞA ÇIKARILACAK

Doğal bir gölet ve yeşile ev sahipliği yapan korular yapılacak. 5 bin metrelik yaya ve bisiklet yolu 4 kilometre uzunluğunda bir tramvay hattı olacak. Proje ile Ankaralılar şehir içerisinde araçsız ulaşım imkanı bulacak.

Proje kapsamında atılacak adımlardan biri de, Ankara’nın işlek caddelerinden biri olan Kazım Karabekir Caddesi’nin yer altına alınması.

Birinci ada ile ikinci ada, proje kapsamında yeşil tepelerle birleştirilecek. Caddenin yer altına alınarak, mevcut güzergahın projeye dahil edilmesi Ankara trafiğinde büyük ölçüde rahatlama sağlamış olacak.

Park alanının güney kısmı Ankara çaylarının toplanma havzası olduğu için üzeri kapatılmış olan bu sular açığa çıkarılarak ıslah edilecek. Proje, kanallar, dereler ve göller ile park toplam 163 bin metrekare suya sahip olacak.