ANKARA HABER - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapımı sürdürülen Kızılay-Çayyolu metrosundaki çalışmalar nedeniyle İnönü Bulvarı’nın Karayolları Genel Müdürlüğü önü, okulların kapanmansın ardından, 10 Haziran’dan itibaren yaklaşık 4 ay süreyle tamamen trafiğe kapatılacak. Araçlar alternatif güzergahlara yönlendirilecek.

Kızılay-Çayyolu metrosunu Büyükşehir Belediyesi’nden devralan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Başkentlilerin modern ve konforlu toplu taşıma kavuşması için çalışmalarını sürdürüyor.

Ulaştırma Bakanlığı’nın metro güzergahındaki Necatibey İstasyonu’nda yapacağı çalışmalar nedeniyle; İnönü Bulvarı’nın, Necatibey Caddesi çıkışı ile DSİ Genel Müdürlüğü arasında kalan bölümü, ilköğretim okulları ve liselerin 8 Haziran tarihinde tatile girmesinin ardından, 10 Haziran Pazar gecesinden itibaren yaklaşık 4 ay süreyle tamamen araç trafiğine kapatılacağı bildirildi.

- ALTERNATİF GÜZERGAHLAR…

Buna göre, İnönü Bulvarı’nın metro çalışmaları nedeniyle trafiğe kapanacak bölümünde;

Kızılay yönünden gelen araçlar, İnönü Bulvarı’ndan Necatibey Caddesi’ne giriş yapacaklar. Buradan TSE önünden sola dönerek, (Bu bölümde Necatibey Caddesi tek yönlü olarak çalışacak)  85. Cadde’yi ve devamında da tekrar sola dönerek DSİ yanındaki 87. Cadde’den İnönü Bulvarı’na ulaşacaklar.  

Eskişehir Yolu istikametinden Kızılay ve Çankaya yönüne gidecek araçlar ise İnönü Bulvarı’nın DSİ Genel Müdürlüğü karşısındaki Merasim Sokağa dönüp (Merasim sokak tek yönlü olarak çalışacak) buradan devamla Maliye Bakanlığı önünden Dikmen Caddesi’ne, takiben de Genelkurmay Kavşağı’na çıkabilecekler.

Diğer yandan Necatibey Caddesi’nden gelip Eskişehir yönüne gitmek isteyen sürücüler ise Gençlik Caddesi, Akdeniz Caddesi ve Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ni takip ederek İnönü Bulvarı’na ulaşabilirler.

- KÖPRÜ ALTI DA TRAFİĞE KAPANACAK

Metro çalışmaları nedeniyle, Çukurambar ile Söğütözü Caddesi’ni birbirine bağlayan Eskişehir Yolu üzerindeki köprünün altındaki yolun Çukurambar’dan Söğütözü Caddesi yönüne olan bölümü de yine okulların tatile girmesinin ardından 10 Haziran tarihinden itibaren 4 ay süreyle trafiğe kapatılacak.

Bu bölümde; köprünün altından Söğütözü’nden Çukurambar istikametine giden yol iki yönlü olarak kullanılacak.

Buna göre önerilen alternatif güzergahlar ise şöyle;

Konya yolu AŞTİ istikametinden gelip Çukurambar’a gidecek sürücüler, Ufuk Üniversitesi Caddesini takip edebilirler,

Kızılay yönünden gelip Çukurambar’a gidecek sürücüler İnönü Bulvarı (Eskişehir Yolu) Konya Yolu Köprülü Kavşağı’ndan Konya istikametine dönerek Ufuk Üniversitesi Caddesine çıkabilirler,

Armada ve çevresinden Çukurambar’a gidecek sürücüler ise Armada yanından sağa dönerek Yaşam Caddesinden güzergahlarına devam edebilirler.