Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 130 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılması için süreç başladı.

Gülen ve diğer kişiler, bugünden itibaren üç ay içinde yurda dönmezse Türk vatandaşlığından çıkarılacak.

İçişleri Bakanlığının, haklarında terör ve örgütlü suçlar ile anayasal düzene karşı işlenen suçlarla ilgili soruşturma ve kovuşturma yürütülen ancak yurt dışında bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayanların vatandaşlıktan çıkarılacağına ilişkin 130 kişiyi kapsayan ilanı, Resmi Gazete’de yayımlandı. 91. SIRADA GÜLEN İlanın 91. sırasında terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in ismi de yer aldı.

İlanda, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’ndaki anayasal düzene karşı işlenen suçlar nedeniyle haklarında soruşturma ve kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkelerde bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayan kişilerin 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 29/2. maddesi gereğince bu ilanın Resmi Gazetede yayınlandığı tarihten itibaren 3 ay içerisinde Türkiye’ye dönerek ilgili mercilere müracaat etmedikleri takdirde bu kanun hükümlerine göre vatandaşlıklarının kaybettirileceği bildirildi.

Buna göre, Fetullah Gülen, Resmi Gazete’de yapılan bu “yurda dön” ilanına rağmen üç ay içinde yurda dönmezse Türk vatandaşlığı Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla kaybettirilecek.

“KOZANLI ÖMER” DE LİSTEDE

İçişleri Bakanlığının listesinde, FETÖ yöneticilerinden, emniyet imamı “Kozanlı Ömer” kod adlı Osman Hilmi Özdil de bulunuyor. Tayland’da olduğu değerlendirilen firari sanık Özdil için Tayland adli makamlarına iade talebi düzenlenmişti. Rize’de, FETÖ’nün darbe teşebbüsüne ilişkin davada adı geçen ve halen aranan sanıklar Haluk Mataracı ve Orhan Tornacı ile Konya’daki davanın sanığı Ali Akın da listede yer alıyor. FETÖ’nün ‘para abisi’ olarak bilinen Memduh Oğuz’un ismi de listede bulunuyor.

SAHTE İMAMLAR DA VAR

FETÖ’nün çeşitli illerdeki üst düzey mütevelli heyetlerinden İlhan Miraboğlu, Mehmet Yıldız, Mehmet Çetin ve Ahmet Türkmen’e de geri dönüş çağrısı yapıldı. Listede FETÖ soruşturması kapsamında aranan Kayseri imamı Sıtkı Baş, Rize imamı Harun Çevlik ile diğer FETÖ imamları Selçuk Bakkalbaşı, İlyas Demirci ve Seyithan Biçer de yer alırken kırmızı bültenle aranan sahte imam Mehmet Kaya’ya da yurda dön çağrısı yapıldı.

DANIŞMAN SERİN DE BULUNUYOR

Ankara'da DAEŞ'e büyük operasyon: 33 gözaltı Ankara'da DAEŞ'e büyük operasyon: 33 gözaltı

Yayımlanan listede FETÖ firarisi ve 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in danışmanlığını yapan Prof. Dr. Yunus Serin de var. Öte yandan FETÖ’nün okulu Mevlana Üniversitesi Rektörü Bahattin Adam da liste ismi geçenler arasında bulunuyor.

Terörist listesindeler Türkiye’ye üç ay içinde dönmedikleri takdirde Bakanlar Kurulunca vatandaşlıktan çıkarılabileceklerin yer aldığı İçişleri Bakanlığı ilanındaki 130 kişiden sekizi Bakanlığın “Aranan Terörist Listesi”nde farklı kategoride bulunuyor. Türkiye’ye üç ay içinde dönmedikleri takdirde Bakanlar Kurulu tasarrufuyla vatandaşlıktan çıkarılabilecek isimler arasında, elebaşı Fetullah Gülen İçişleri Bakanlığının “Aranan Teröristler Listesi”nde kırmızı, emniyet imamı “Kozanlı Ömer” kod adlı Osman Hilmi Özdil mavi, yine FETÖ/PDY üyeliğinden aranan İbrahim Özkara, Ali Akın, Soner Cesur, İbrahim Kabadayı ve Eşref Çiftçi gri, Muhammed Eroğlu ise turuncu kategoride bulunuyor. İade sürecizorlaşacak Vatandaşlıktan çıkarma işleminin gerçekleşmesiyle birlikte firari sanıkların Türkiye’ye iade sürecinde sorun yaşanacağını kaydeden Avukat Cüneyt Toraman, “Vatandaşlıktan çıkarma prosedürü kapsamında Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi devre dışı kalacak. Bu da firari sanığın Türkiye’ye gelmesini engelleyecek” dedi. GÖNDERMEYEBİLİRLER Firari sanıklar Türk vatandaşlığından çıkarıldığı takdirde iade süreçlerinin bulunduğu ülkenin yasalarına göre işleyeceğini belirten Toraman, “Sanık hangi ülkede ise Türkiye oraya işlediği suç üzerine belge gönderecek. Eğer firarinin bulunduğu ülke belgeleri kabul ederse kendi ülkesinde sanığı yargılayabilir. Ancak firari Türk vatandaşı olmadığı için sanığı isterse Türkiye’ye göndermeyebilecek. Bu tamamen ülkenin toleransına kalacak” diye konuştu.

CİDDİ SORUNLAR YAŞANIR

Türk vatandaşlığından çıkartılan firarilerin işlediği suçlardan yargılanma aşamasına değinen Avukat Şadi Çarsancaklı,

“Firari kişi başka ülkenin vatandaşlığına geçse bile suç işlediği kesin ise yargılaması o ülkede yapılabilir. Ancak yargılama işleminde bulunduğu ülkenin hukuk kurallarının ön plana çıkması anlamına gelmektedir. İade işlemlerinde bulunduğu ülkenin hukuk kuralları göz önüne alındığında ciddi sorunlar yaşanabilir. Buda yargılanma sürecin uzaması anlamına gelir” diye konuştu. HDP’lilere de dön çağırısı Resmi Gazete’de yayımlanan ilanda, haklarında yakalama kararı bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ve eski BDP Van Milletvekili Özdal Üçer de bulunuyor. Terör örgütüne silah sağlamakla suçlanan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile “terör örgütü propagandası yapma, silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından hakkında dava açılan Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün, devamsızlıktan milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin dosyalar TBMM’de görüşülüyor. HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ve HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, yapılan çağrıya uymadığı takdirde milletvekili seçilme yeterliliğini de kaybedecek. Yurda dön çağrısı yapılan 130 kişi arasında El Kaide Türkiye lideri Haydar Kırkan ve jiyan kod adlı PKK’lı Nevin Yapalı da yer aldı.