ABD merkezli TransUnion şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre, 22-24 yaş aralığındaki Z kuşağı, 10 yıl önce aynı yaştaki Y kuşağına göre daha düşük gelir elde ediyor ve daha fazla borçla karşı karşıya kalıyor.

Artı Enflasyon, Eksi Gelir:

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı, Z kuşağını olumsuz etkiliyor. 22-24 yaş aralığındaki gençlerin ortalama geliri geçen yıl 45 bin dolar olarak belirlenirken, bu rakam 10 yıl önce Y kuşağında 51 bin dolar seviyesindeydi.

Mali Stres Zirvede:

Maddi durumları hakkında yapılan anketlerde Z kuşağının Y kuşağına göre daha stresli olduğu görülüyor. Z kuşağının %14'ü "aşırı stresli" olduğunu belirtirken, bu oran Y kuşağında %8'di. 10 yıl önce Y kuşağının %13'ü kendisini "rahat" hissederken, Z kuşağında bu oran sadece %8.

Z Kuşağı Neden Zorlanıyor?

Z kuşağının mali açıdan zorlanmasının birden fazla sebebi var. Yüksek enflasyon, artan kira ve konut fiyatları, eğitim masrafları ve öğrenci kredileri Z kuşağının bütçesini zorluyor. Ek olarak, Z kuşağının iş bulmakta da zorlanması, mali durumlarını daha da zorlaştırıyor.

Peki Çözüm Nedir?

Z kuşağının mali açıdan daha iyi durumda olması için hükümetlerin ve işverenlerin adımlar atması gerekiyor. Eğitim masraflarının düşürülmesi, asgari ücretin artırılması ve iş imkanlarının genişletilmesi Z kuşağına maddi açıdan biraz olsun nefes aldırabilir.