Bozdağ, "Özel okulların vereceği yemeği günlük 200, yıllık 30 bin liraya yeni dönemde yapmaya hazırız." açıklamasını yaptı.

Bozdağ, özel okullarda verilen yemek fiyatlarının öğrenci başına yıllık 80 bin liraya kadar çıktığını ve bu durumun velileri zorladığını belirtti. Fabrikalarda çalışanlara ve ihracat için üretim yapan sanayicilere 4 çeşit yemekten oluşan menünün 110 ila 125 lira arasında sunulduğunu hatırlatan Bozdağ, aynı yemeğin özel okullarda çok daha yüksek fiyatlara sunulduğunu vurguladı.

Bozdağ, "Annesi, babası ve ağabeyi bu fiyatlar arasında yemek yerken öğrencinin yemeğini özel okullar 350 ila 500 lira arasında veriyor. Özel okullarda yemek ücreti senelik 80 bin liraya kadar çıkıyor." dedi.

Özel okulların da kendi içinde masrafları olduğunu ancak yemek sanayicileri olarak özel okulların vereceği yemeği günlük 200, yıllık 30 bin liraya yapmaya hazır olduklarını kaydeden Bozdağ, "Ticaret Bakanlığı ve devletin tüm kademelerinin enflasyonu tetiklememek için 'Zam yapmayın' çağrısında bulunduğunu anımsatan Bozdağ, özel okulların daha duyarlı olması gerektiğini düşündüklerini dile getirdi."

Bozdağ, kamuoyunun bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini ve özel okullara karşı olmadıklarını, üyelerinden bazılarının da buralara yemek verdiklerini aktardı. Yemek parasını kendilerinin tahsil ettiğine ilişkin yanlış bir algı oluştuğuna işaret eden Bozdağ, yemekleri belirledikleri fiyatlarla okullara teslim ettiklerini ve okulların öğrencilere kendilerinin fatura ettiğini anlattı.

Bozdağ, öğretmenevleri ve bazı meslek liselerinde üretilen okul yemeklerinin sektördeki üyelerinin işlerine engel olduğuna da dikkati çekerek, "Öğretmenevleri öğretmenleri ağırlasınlar, okullarında bize eleman yetiştirip versinler. Bizim mavi yakalı orta ölçekli aşçıya ihtiyacımız var." dedi.