Bankanın yayımladığı araştırma notunda, kısa vadeli tahvillerin güçlü bir ralli yapmasının ardından, bu yükselişin devam edeceği ve yerel tahvillerin hala cazip giriş seviyeleri sunduğu vurgulandı.

Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, Ekonomist Yiğit Onay ve Araştırmacı Ankit Jain tarafından kaleme alınan “Türkiye Sabit Getirisi: Şimdi ya da Asla” başlıklı raporda, mart ayındaki faiz artışından bu yana Türk lirasının en iyi performans gösteren küresel para birimi olduğu ifade edildi.

"Bu Sadece Bir Başlangıç"

Rapor, kısa vadeli tahvillerin güçlü bir ralli gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, “Bu sadece bir başlangıç, yerel tahviller hala son derece cazip giriş seviyeleri sunuyor” dedi. Ayrıca, Türkiye’de enflasyonun mayıs ayında %75,5 ile zirveye ulaşmasının ardından, önümüzdeki aylarda güçlü bir dezenflasyon sürecine girileceği belirtildi. Yıllık enflasyonun ağustos sonunda %50’ye, yıl sonunda ise %40 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Enflasyonda Düşüş Beklentisi

Zayıflayan iç talep ve faiz artırımlarıyla oluşan sıkı kredi koşullarının yanı sıra, daha istikrarlı bir para biriminin de enflasyonda aşağı yönlü bir döngüyü desteklediği kaydedildi. Raporda, Türk lirasındaki reel değerlenme ve iç talepte beklenen yavaşlamanın enflasyonun düşüş eğilimine katkı sağlayacağı belirtildi. “Ağustos ayında manşet enflasyonun yaklaşık %50’ye keskin bir şekilde düşmesi, hane halkı ve şirketlerin enflasyon beklentilerinin çıpalanması için daha elverişli bir ortam yaratabilir.” değerlendirmesi yapıldı.

Yerel Tahvillere Yatırım Önerisi

Deutsche Bank’ın araştırma notunda, yaz döneminde yurt içi varlık arzının düşük seyredeceği ve pozisyonlanmanın hala düşük seviyelerde olduğu belirtildi. Enflasyon beklentilerinin düzelmesiyle birlikte tahvil getirilerinin daha cazip hale geleceği öngörülerek, Türk devlet tahvillerine yatırım yapılması önerildi.

Geçtiğimiz hafta İsviçreli varlık yönetim şirketi Pictet Asset Management de Türk tahvillerine ve liraya yönelik yatırımcı desteğinin artmasıyla uzun vadeli lira tahvilleri almaya başladığını açıklamıştı. Bu gelişmeler, Türk lirası cinsinden varlıkların uluslararası yatırımcılar nezdinde cazibesinin arttığını göstermektedir.

AnkaraHaberleri.net olarak sizlere, yatırımcıların Türk lirası ve tahvillerine yönelik artan ilgisini ve bu alandaki fırsatları yakından takip etmeye devam edeceğiz. Bu alandaki gelişmelerden haberdar olmak için bizi takipte kalın.