Bu kapsamda, Ankara merkezli 28 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda 46 şüpheli gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturmalar sonucunda, FETÖ'nün Emniyet Genel Müdürlüğü içinde yuvalanma, eleman kazanma, emniyet personelini örgütün kendi oluşturduğu sisteme göre kodlama ve kazanılan elemanların örgütsel bağlılık durumlarını takip etme faaliyetleri doğrultusunda "gizli sorumlu" olarak görevlendirilen 46 kişinin tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, şüphelilerin halen çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında aktif olarak çalıştıkları, devletin farklı kademelerinde görev aldıkları, örgütün hiyerarşisine göre hareket ettikleri ve çeşitli toplantılar gerçekleştirerek emniyet mensuplarını örgüte kazandırmaya çalıştıkları vurgulandı. Ayrıca, emniyet personelini aile, tayin ve sağlık durumlarına kadar takip ettikleri ve personeli örgüt içindeki kodlamalara göre sınıflandırdıkları ifade edildi.

Operasyonlar hakkında açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, şüphelilerin örgütün "mahrem yapılanması" içerisinde sorumlu düzeyde görev aldıklarını ve kişisel ile örgütsel bilgileri kaydettiklerinin tespit edildiğini belirtti.

Bu kapsamda, FETÖ'nün devletin güvenlik kurumlarına sızma girişimlerine karşı mücadelenin kararlılıkla devam ettiği ve benzer operasyonların süreceği bildirildi.