Gökçek'ten zehir zemberek su açıklaması

Günlerdir devam eden Ankara'nın suyu kirli tartışmalarına Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'ten sert açıklamalar geldi.

16 Eylül 2014 Salı 01:54
Gökçek'ten zehir zemberek su açıklaması
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın, Ankara’nın suyuna ilişkin iddialarını, “Aylin hanım ne zaman istiyorsa, kimi istiyorsa, nereden istiyorsa, suyu alalım ve birlikte tahlil yaptıralım” dedi.

  Nazlıaka’nın Ankara suyundan ishal olduğuna ilişkin açıklamalarına da Başkan Gökçek, “Benim elimde rapor olabilmesi için kendisini muayene ettirmem lazım. Aylin (Nazlıaka) hanıma rica edin, benim doktoruma kendisini muayene ettireceğim. Sudan mı, değil mi ona göre cevap vereceğim” diye konuştu. 

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Başkan Gökçek, bir gazetecinin “CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın Ankara’nın içme suyuna dair yapmış olduğu açıklamalar hakkındaki düşünceleri”ni sorması üzerine, kapsamlı açıklamayı ve cevaplarını Çarşamba günü saat 23.00’da Beyaz TV’de katılacağı programda vereceğini belirterek, şunları söyledi:

“ErkanTan ile yapacağımız programda enine boyuna belgeleri göstericeğiz. Ayrıca, Aylin (Nazlıaka) Hanım, bugün herhangi bir şey söylememiş. Söylediği yeni bir şey de yok. Sadece laf gevelemiş.

Ya arkadaş, sen ve ailen ishal olmuşsunuz. Hastalığınız söz konusu. Bu konuda bir rapor var mı elinizde? ‘Konuyu çevirmeyelim, ben daha önce cevap verdim bu konulara. Önemli olan, bu konularda Melih Gökçek’in kalkıp hiçbir şey olmadığını ispat etmesi’ demiş. O zaman bana yardımcı olması lazım. Benim elimde rapor olabilmesi için kendisini muayene ettirmem lazım. Aylin hanıma rica edin, benim doktoruma kendisini muayene ettireceğim. Sudan mı, değil mi ona göre cevap vereceğim.”

Aylin Nazlıaka’nın eline raporların geçmediğini söylediğini hatırlatan bir başka gazeteciye de cevap veren Başkan Melih Gökçek, “Arkadaş peki raporlar eline geçmiyorsa, sen bu konuda nasıl, hangi raporla kanaat sahibi olabiliyorsun? Böyle bir saçmalık olabilir mi? Yani kendi kendini ele veriyor. ‘Elimde raporum yok ama bu sudan oluyor’ diyor. Nerden ispat ediyorsun bunu? ‘Onu Melih Gökçek ispat edecek’ diyorlar. Olmayan şeyi ben nasıl ispat edeceğim? Daima iddia sahibi iddiasını ispat eder. Mantığı da budur” dedi.

 “Hem ispat etmiyorlar hem de kalkıp konuşuyorlar” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Melih Gökçek, Ankara’da içme suyunu tahlil eden tek akredite olmuş kuruluşun ASKİ olduğunu ve su tahlillerinin yapıldığını kaydederek, “Şimdi Çevre Bakanlığı da akredite oldu… Yani akredite olmak şu demek; sen kalkar da yanlış bir rapor verirsen senin akreditasyonun iptal olur. Sen yalancı konuma düşersin. Böyle bir şey yapılabilir mi?... Yani kargalar bile güler bu söylemlere. Yani tam bir acziyet yaşıyorlar” diye konuştu.

Nazlıaka’nın açıklaması sırasında yanında Tabipler Odası Başkanı’nın da bulunduğunu kaydeden Başkan Gökçek, “Benim söylediklerimin doğruluğu daha net ortaya çıkıyor. Ben, ‘Tabipler Odası ile ilgili bunları elbirliği ile yapıyorlar. CHP ve Odalar’ demiştim. Bunu ispat etmiş oldular. Ondan dolayı teşekkür ederim. Tabipler Odası Başkanı’na da soruyorlar ve diyorlar ki, ‘elinizde sudan odluğuna dair bir rapor var mı?’ diye ve o da ‘Hayır yok’ cevabını veriyor. Yok da ne konuşuyorsun koca Tabipler Odası Başkanısın. İnsanların zihnini niye meşgul ediyorsun? Gerçekten içler acısı bir durum. Ama ben bekliyorum. Gazeteciler aracılığıyla Aylin hanımı muayene ettirmek istiyorum” dedi.

-NAZLIAKA’NIN “RUH SAĞLIĞI RAPORUNA” SERT CEVAP

Başkan Gökçek, Nazlıaka’nın, kendisine yönelik, “Ben ona bir sürü rapor sunarım ama o da bana ruhsal sağlığının yerinde olduğuna dair rapor getirsin” sözlerinin hatırlatılması üzerine de, şu cevabı verdi:

“Bundan dolayı da dava edebilirim. Yani bir insan hakkında ‘ruhsal sorunlu’ demek, ‘O insanın anormal bir insan olduğunu’ söylemektir. Bu kanunen de suçtur.  O konuda da ikinci bir dava açarım. Ben diyorum ki, ‘benim senin hakkında iddiam yok’. Ama sen de diyorsun ki ‘Ben ishalim ve nedenini bilemiyorum. Sudan değil mi onu da bilemiyorum’. Arkasından da çeviriyorsun.

Diyorum ki, gel seni muayene ettireyim doktora. Ne zaman istiyorsa, kimi istiyorsa, nereden istiyorsa, suyu alalım ve birlikte tahlil yaptıralım. İstedikleri her yere yaptıralım.

Zaten bizim suyumuzda iğne ucu kadar bir hata olacak olsa bu odalar hemen gider onu alırlar ve 50 yere kontrol ettirirler.”

Basın toplantısı sırasında Ankara’daki bağırsak enfeksiyonu rakamlarında yüzde 2, İzmir’deki rakamlarda yüzde 33 artış olduğuna yönelik açıklamalarını hatırlatan Başkan Gökçek, “Benim ağzımdan İzmir suyunun ishal yaptığına dair bir kelime çıkmadı… Bu İzmir suyunun kötü olduğu anlamına gelmez. Yani bu tarz da davranmak cahilliktir. Onu vurgulamaya çalıştım. İzmir’den İZSU cevap veriyor ve ‘suyumuz tertemizdir’ diye açıklama yapıyor. Yani CHP’liler böylesine enteresan yorumlar yapıyorlar. Anlayabilmek samimiyetle söylüyorum mümkün değil” dedi.

CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın, “Ankara’nın suyu” videosunun yayınlandığı CHP online sitesinin kendilerine ait olmadığına ilişkin açıklamalar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Başkan Melih Gökçek, “Bu sitedeki görüntülerde, insanlar ‘Ankara’nın suyu’ diye aldatıldı… Madem sizin siteniz değil, CHP online yalancı bir sitedir. İnsanları aldatmaktadır. Sahtekarlık yapmaktadır. Beyinleri bulandırmaktadır. ‘Bizimle ilgisi yok’ deyin de ben de anlayayım. İstediğin zaman birlikte vurun. İstediğin zaman sıkışınca ‘bizim resmi sitemiz değil’ diye sıyrılın. Var mı öyle bir şey?” dedi.

Ankaralıların yüzde 70’inin damacana su kullandığına ilişkin bir başka soruya da Başkan Melih Gökçek, şu cevabı verdi:

“Ne kadar kullanıldığına dair herhangi bir veri yok. Bizim bazı su kaynaklarımızla ilgili olarak bir çalışmamız var. Kamuoyuna daha resmi olarak intikal ettirmedik…

Ayrıca, nasıl Ankara’da Halk Ekmek, ekmek piyasasını dengeliyorsa, gerçi ismi Halk Su değil ama Halk Su anlamında bir su da Ankara’da su fiyatlarını dengeleyecek. Biz buna kararlıyız. Yani o pet şişelerden birilerinin fahiş kazanç elde etmesini istemiyoruz.  Depoda 1 lira 25 kuruş olan su size 11 lira 25 kuruş olarak geliyor. Bire bin. Yok dünyada böyle bir kar.

Devam etsin istiyorsanız, biz bu işten çekilelim. Bir de ‘rant sağlıyor’ diyorlar. Nereye rant sağlıyor? bu belediyeye ve halka sağlanan ranttır. Hem ucuzlatmak hem de onun ötesinde kar edip karın belediyeye kalması. Budur hizmet. Bunlar gerçekten adlarında halk adı taşıyan bir parti ama halkla zerre bir ilgileri yok.

Kendisiyle televizyona çıkalım. Yani o üstün zekasıyla, o üstün bilgisiyle beni perişan eder televizyonda. Hazır bir fırsat çağrıyoruz ve bekliyoruz.”

Son Güncelleme: 16.09.2014 02:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.