Gökçek, CHP'ye DUBAİ'den Yüklendi!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Dubai'de yaptığı basın toplantısında CHP'li belediyelere yüklendi.

28 Kasım 2012 Çarşamba 15:16
Gökçek, CHP'ye DUBAİ'den Yüklendi!

 

 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Dubai’nin Al Ain şehrinde düzenlenen LivCom Uluslarası Yaşanabilir Toplumlar Ödül Yarışması’nda kazanılan başarıya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı.

 

Ala Restoran’da düzenlenen basın toplantısında Ankara’nın gelişimi, dönüşümü, yaşanabilirliği, refahı ve güzelliklerini taçlandıran LivCom Ödülleri’ne ilişkin bilgi veren Başkan Gökçek, Ankara’daki turizm çalışmalarına ilişkin bir soru üzerine “Başkentin bir turizm kenti olmadığının” altını çizerek, geçtiğimiz yıl Ankara Ticaret Odası ile birlikte gerçekleştirilen Shopping Fest’te, hedeflerinin bir milyon turist olduğunu ve bu rakamı tutturduklarını söyledi.
 
Ciro manasında da Başkent’teki tüm iş merkezlerinin istenilen rakamlara kavuştuğunu kaydeden Başkan Melih Gökçek, “Beş yıl sonra bu rakamı 5 milyon yabancı turiste çıkaracağız, inşallah bunu tutturacağımıza da inanıyorum” dedi.
 
Yaşanabilir kent ile turizm kenti arasında çok ciddi farklar bulunduğunu, Ankara’nın, Türkiye’nin en ciddi ekonomi dergisi sayılan Cnbc-e Bussines Dergisi tarafından üst üste 4 defa “en yaşanabilir kent” olarak seçildiğini belirten Başkan Gökçek, “Yanlış hatırlamıyorsam 33 kriter üzerinden belirlenmişti, bu tesadüf değil. Ankara bir turizm kenti değil.
 
Ama bu konuda da çok ciddi adımlarımızın netice vereceğine inanıyorum. Hayvanat bahçesi, İnanç Merkezi ve Shopping Fest’in Ankara turizmine çok ciddi katkılarda bulunacağına ve günlük turist sayımızın ortalama 10 bine çıkacağına inanıyorum. Bunun için de önümüzde 5 yıl gibi bir sürece ihtiyacımız var. Bunu da göreceğiz” diye konuştu.
 
-“2002 YILINDAN BU YANA 28 AYRI ÖDÜL ALDIK”
 
LivCom’dan alınan ödüllerin Ankara’nın aldığı ilk ödüller olmadığını, özellikle 2002 yılından itibaren Başkent Ankara’nın yerli ve uluslararası birçok ödül aldığını kaydeden Başkan Gökçek, “Bu ödüllerin sayısı 28” dedi. 2002 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi tarafından verilen Avrupa Şeref Bayrağı’ndan başlayan ve bu yıl LivCom’dan alınan 4 ayrı ödüle varan listeyi basın mensuplarına okuyan Başkan Melih Gökçek, bu başarıda Ankara’nın tümünün payı olduğunu, herkesin bu konuda katkısı bulunduğunu belirterek, “Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
   Bir başka gazetecinin alınan ödüller konusunda CHP’li belediyelerin yaptıkları açıklamaları hatırlatması üzerine de Başkan Gökçek, şunları söyledi:     
 
    “Gerçekten Cumhuriyet Halk Partili belediyeler, belediyecilikten anlamazlar. Böyle bir ödül falan, onlar için hak getire. Sadece çalışma kriterleri açısından Ankara için somut bir örnek vereyim. Biz, Marşandiz Köprüsünü 53 günde hem yıktık hem de yenileyerek yaptık. CHP’li Çankaya Belediyesi, tahmini taş çatlasa 4 bin metrekarelik Kuğulu Parkı, 3-4 aydan beri bitiremedi.
 
Bu onların çalışma kalitesi ve azmini gösteriyor. Her zaman söylerim, eğer Çankaya Belediyesi ile bazı odaların Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyetleri ile ilgili davaları olmasaydı, Ankara bugün bulunduğu yerin en az 2 katı ilerde olurdu. Her konuda dava açıldı ve yürütmeyi durdurma kararı verildi.
 
Biz bu muhalefete rağmen bu başarıları elde ettik. Neyse ki artık bu tür sıkıntıları eskisi kadar yaşamıyoruz. Yargı doğal faaliyetinde olduğu için eskisi gibi yürütmeyi durdurma kararlarıyla karşılaşmıyoruz.”
 
   Çankaya Belediyesi’nin sadece 2011 yılında Büyükşehir Belediyesi’ne açtığı dava sayısının 147 olduğunu ifade eden Başkan Gökçek, “Yani bizi çalıştırmamak için ellerinden gelen her şeyi ama her şeyi yaptılar. Tüm bu başarılar onların muhalefetine rağmen ortaya çıktı” dedi.
 
-“­ARAÇ SAYISI 4 KAT ARTTI AMA TRAFİK KAT BE KAT DAHA RAHAT”
 
     Başkent ulaşımına ilişkin başka bir soruyu da cevaplandıran Başkan Melih Gökçek, 4,5 milyonluk kent nüfusu olan kentler arasında trafiği en rahat şehrin Ankara olduğunun altını çizerek, “Biz ilk alt üst geçit çalışmalarını yaptığımızda, CHP’liler, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, ‘Ankarayı alt üst geçitlerle transit yollar haline getiriyorsunuz’ diye bağırıyorlardı. Şimdi de trafikte sıkışınca, ‘niye sıkıştık’ diye bağırıyorlar. Aklın mantığın alması mümkün değil” diye konuştu.
 
   Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 1994 yılında ilk kez seçildiğinde Ankara trafiğinde 350 araç olduğunu, bu sayının bugün 1 milyon 420 bine çıktığını kaydeden Başkan Gökçek, “Yani 4 kat araç arttı. Buna rağmen biz, bundan 19 yıl önceki durumdan kat be kat öndeyiz.
 
Ankara’nın trafiğinin bir sene önceki durumda devam edebilmesi için yılda yapılması gereken yol yaklaşık 4 şeritli 125 kilometre. Biz de bunu 100 ile 125 kilometre olarak 18 yıldan beri her yıl gerçekleştirmişiz. Ancak kent merkezi Kızılay ve Ulus olduğundan ve buralara ulaşacak ikinci bir alternatif bulunmadığından dolayı da isteseniz de istemeseniz de şehrin dört bir tarafından gelince merkezde sıkışma oluyor” dedi.
 
    Trafik konusundaki en önemli çalışmanın metrolar olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, “Dünyanın dört bir tarafında metrolar, hükümetler tarafından yapılır, belediyelere terk edilir ve belediyeler bunu işletir. Belediyelerin kendi ekonomik imkanlarıyla bunu yapma şansı yoktur.
 
Nitekim hükümetimiz de bu konuda durumu değerlendirdi ve Sayın Başbakanımızın talimatıyla Ankara’nın devam eden 44 kilometrelik metrosunu da Ulaştırma Bakanlığı devraldı. İnşallah 2013 yılı sonu itibariyle iki tanesi, 2014 yılının ortalarında da bir tanesi olmak üzere 3 metro faaliyete geçmiş olacak” diye konuştu.
 
-“DOĞU-BATI İSTİKAMETİ RAHATLAYACAK”
 
    Tüm bunların haricinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni tünel yollar, alt ve üst geçitlerle trafiği rahatlatacak çalışmalar gerçekleştirileceğini de anlatan Başkan Gökçek, şu bilgileri verdi:
     
  “Şu anda Ankara’da doğu batı istikametinde birbirine paralel Eskişehir, Sabancı ve İstanbul yolları var. AOÇ içinden İstanbul Yolu ile Sabancı Bulvarı arasında yeni bir paralel yol yapıyoruz. Kamyonlar günde 1700 sefer toprak taşıyor. Aralık sonuna kadar hafriyatı bitecek ve en kısa sürede inşallah transit olarak hizmete açılacak.
 
Biz bunlara iki alternatif daha önümüzdeki sene eklemek istiyoruz. Bir tanesi Batıkent’in içinden İstanbul Yoluna paralel giden bir yol, bir de ODTÜ ile anlaşabilirsek, Bilkent tarafından gelecek, ODTÜ’yü yer altından geçeceğimiz bir yol. İnşallah Ankara tüm bu çalışmalarla doğu batı istikametinden rahatlayacak.”
 
-“19 YILDA MİNİMUM 500 BİN KİŞİYİ İŞ SAHİBİ YAPTIK”
 
    Başkan Gökçek, yaşanabilir kentler için kriterlerinin neler olduğunu soran bir başka gazeteciye de şöyle yanıt verdi:
 
  “Bence alt üst yapı ile sosyal ve kültürel açıdan değerlendirmek lazım. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak biz her zaman sosyal yardımları, sosyal ve kültürel faaliyetleri en az alt-üst yapı kadar önemli saydık. Bu açıdan da 164 ayrı sosyal ve kültürel projemizle dünyada bir numarayız. Çocuklar, gençler, yaşlılar, kadınlar ve engelliler için tüm bu projelerimizi bir arada yürütüyoruz."
 
Kriterler açısından ikinci değerlendirmenin de işsizlikle mücadele olduğunu söyleyen Başkan Gökçek, bunun için de sanayi ve ticaretin desteklenmesi gerektiğini, Büyükşehir Belediyesi’nin de bu konuda yaptığı yardımın hiçbir kentte olmadığını kaydetti.
 
Başkan Melih Gökçek, “Sanayi bölgelerimize yaptığımız alt yapı, açtığımız meslek edindirme kursları, Gazi Üniversitesi ile birlikte yürüttüğümüz BELTEK kursları sayesinde 19 yılda minimum 500 bin kişinin iş sahibi olmasını temin ettik” diye konuştu.
 
-­“YAŞANABİLİR BİR KENT OLMAK İÇİN HER ŞEY AMA HER ŞEY ANKARA’MIZDA VAR”
 
Başkent Ankara’nın 16 büyükşehir arasında suç oranlarında da en alt sırada yer aldığını ve TBMM’de yapılan bir araştırmada Ankara’nın, 81 il arasında büyüklerdeki suçlarda 72, çocuklardaki suçlarda ise 67. sırada yer aldığını kaydeden Başkan Gökçek, “Bu müthiş bir başarı. Bu da Ankara’nın yaşanabilir bir kent olduğunu açıkça ortaya koymaktadır” dedi.
 
    Yollar, alt üst geçitler, su çalışmalarına ilişkin de kısa bilgiler veren Başkan Melih Gökçek, “Yaşanabilir bir kent olmak için her şey ama her şey Ankara’mızda var. Boşuna Türkiye’nin en yaşanabilir kenti üst üste Ankara seçilmiyor” diye konuştu.
 
  Başkent Ankara’nın ticarette bir numara, sanayide de iki numara hedefine ulaştığının da altını çizen Başkan Melih Gökçek, Ankara’nın 6 adet teknokentle bir numara olduğunu ve üniversitelerle birlikte CEBİT Fuarı’na katılacaklarını söyledi.
 
  Bu açıklama üzerine bir başka gazetecinin üniversitelerle yapılan toplantılarda alınan kararlara ilişkin kısa bir bilgi istemesi üzerine de Başkan Gökçek, şunları söyledi:
 
   “Üniversitelerle iki toplantı yaptık, üçüncüsünü de önümüzdeki ay yapacağız. Üniversitelerin kendi sorunları var, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bunlara nasıl katkı sağlarız diye toplantılar düzenliyoruz ve değerlendirmelerde bulunuyoruz. Alt yapı, yol, ağaçlandırma açısından taleplerini yerine getirdik. Spor konusunda işbirliğimiz olmaya başlayacak. Hacettepe Üniversitesi ile birlikte olimpiyatlara hazırlık için ‘olimpiyat köyü’ işbirliğimiz olacak…
 
  Ayrıca yeni bir karar daha verdik ve üniversitelerarası spor müsabakaları düzenlenecek. Biz belediye olarak organize edeceğiz. Bir de üniversitelerle birlikte yurt dışındaki fuarlara katılmak için işbirliği içerisinde olacağız. Biz finansını karşılayacağız, onların da kendilerine göre katkıları olacak. Bunlar gibi pek çok konu konuşuyoruz. Benim hiçbir talebim olmadı. Tek talebimiz üniversitelerimizin daha gelişmiş hale gelmesi, Ankara’nın üniversite kenti özelliği korunsun.”
 
-“KÜLTÜR VE SANATTA ANKARA BİR NUMARA”
 
         Başkent Ankara’nın sanatsal ve kültürel açıdan bulunduğu noktanın sorulması üzerine de Başkan Melih Gökçek, “Ankara’daki sanatsal ve kültürel etkinlik kadar başka hiçbir yerde etkinlik yok. Bundan ne anladığınıza bağlı. Bizim BELMEK kurslarımızda 31 branşımız var. Türkiye’nin içinde en çok ressam barındıran kenti Ankara. Birçoğu profesyonellere taş çıkartır.
 
Ebru, hat, tezhip sanatı Ankara’da zirvede. Sanatsal olarak, kültürel etkinlikler açısından özellikle halk konserlerini bizimki kadar yapan başka bir kent yok. Ankara’da bu manadaki kadar etkinlik hiçbir yerde yok. En çok festival yapılan kent de Ankara. Kültür ve sanat etkinlikleri bakımından da Ankara bir numara” cevabını verdi.
 
    Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi’nin iki ayrı ödül aldığını hatırlatan bir gazetecinin, buradaki süreci sorması üzerine de Başkan Gökçek, bölgedeki vatandaşlara müjde vererek, “Sizin sorunuz üzerine müjdemizi verelim, burada anahtar teslimleri bugün başladı” dedi.
 
  Soru-cevabın ardından Başkan Gökçek, LivCom’dan alınan 4 ayrı ödülün önünde Belediye Meclis üyeleri, İl Genel Meclis üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.