Gökçek, Belediye Başkanlığına Yeniden Aday

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yerel seçimlerin öne alınmasını iki açıdan desteklediğini belirterek, “Birincisi partimizin kararıdır. İkincisi ise sonbahar yaz dönemi çalışmalarının toparlanarak ortaya çıktığı mükemmel bir aydır” dedi.

19 Ekim 2012 Cuma 14:50
Gökçek, Belediye Başkanlığına Yeniden Aday

 

  Başkan Gökçek,  katıldığı bir televizyon programından yerel seçim tarihinden yeniden adaylığına, belediye projelerinden twiter kullanımına kadar merak edilen bir çok soruya cevap verdi.

         
  ATV’nin haber kanalı A Haber’de Şirin Sever’in sunduğu “Jurnal” programında soruları cevaplandıran Başkan Gökçek, “Yerel seçimin 2013 yılının Ekim ayına alınmasını destekleyip desteklemediği” şeklinde soru üzerine kararı iki açıdan desteklediğini belirterek şöyle konuştu:
 
 “Şunun için destekliyorum: Birincisi partimizin kararı, ikincisi de bir belediye başkanı için seçime gidilecek en uygun ay Ekim ayıdır. Neden diyeceksiniz? Belediyeler genel olarak çalışmalarını yaz aylarında yapar. Yaz aylarında her taraf dağınık olur. Sonbahara doğruda her tarafı toparlar ve böyle seçime gider. Bundan daha mükemmel bir ay olamaz.
 
  Oysa normal şartlarda Mart ayında olacak olursa tamamen kıştan çıkmışsınız,  her taraf delik deşik, bir takım sıkıntılar… Ağaçlar yaprakları dökmüş, çiçek açmamış, dolayısıyla siyah bir ortamda seçime gidersiniz. Belediye başkanları seçimlerin her zaman Ekim’de olmasını tercih ederler. Bu iki açıdan biz de Ekim ayında olmasını tercih ederiz.” 
 
-“SEÇİMLERİN ÖNE ALINMASINA KARŞI OLDUĞUMUZ İDDİALARI BİZİ YIPRATMAK İÇİN ORTAYA ATILIYOR”       
 
“Yerel seçimlerin öne alınması konusunda belediye başkanlarının milletvekillerine ‘ret oyu verin’ gibi telkinlerde bulunduklarına dair haberler çıktı. İddialar ortaya atıldı. Sizin de adınız geçti. Siz bunlara çok sert tepki gösterdiniz ama neden bu iddialar ortaya atıldı.
 
  Biraz açıklayabilir misiniz?” diye sunucunun sorması üzerine,  iddiaları sert bir dille ret eden Başkan Gökçek, bu dedikoduların sadece kendisi için değil, varlığından rahatsızlık duydukları birçok belediye başkanı için bazı kişilerin  ortaya attığını ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu:
 
“Bütün amaç oradaki belediye başkanını yıpratmak. Çünkü belediye başkanlığı seçimi yaklaşıyor. Bunlara bu tip iftiralar atılır ve tutturulursa, hiç olmazsa o belediye başkanının bir dahaki sefere getirilmemesi için alt yapı hazırlanmış olur. Bu çok çirkin ve çok iğrenç bir şey. Böyle bir davranışta bulunmamız mümkün değil. Birincisi partimiz böyle bir karar almış. Sayın Başbakanımız demiş ki ‘bu tarihte olacak.’ Parti disiplinine uymamak bir onursuzluktur. Eğer bu konuda bir karar varsa sen de bu partinin bir mensubu isen bu karara uymak zorundasın.  
 
 İkincisi Başbakanın milletvekillerine talimat verdiği bir konuda biz dışarıdan telkinde bulunacağız, bu daha büyük bir onursuzluktur. Ama bunları ispat etme şansı olmadığı halde, sırf birtakım belediye başkanlarını yıpratmak amacıyla yapılması o da çok büyük onursuzluk ve tam bir şerefsizliktir. Yani insanları yıpratmak için ortaya atılan bir iftiradır.”
 
Buna benzer iftiraların geçen seçimde de muhalif parti milletvekilleri tarafından kendisine atıldığını hatırlatan Başkan Gökçek,  “Ben o dönem dedim ki ‘şerefli haysiyetli ve onurlu olan insanlar, bizim herhangi dokunulmazlık zırhımız da yok. Hemen iddiaları götürür savcılığa verir. Savcılık gerekli işlemi yapar,  cezamız varsa biz çekeriz. Yoksa biz, sizin hakkınızda dava açarız.
 
  Bu tip iddialarınızı savcılığa vermezseniz. Siz şerefsizsiniz, onursuzsunuz’ demiştim. Ama bunlar onursuz ve şerefsiz çıktıkları için bir tanesi bile savcılığa gidip şikayette bulunmadı. Yani Türkiye’ de böyle çirkin, insanların arkasından laf atmak onları töhmet altında bırakacak iddialar ortaya atmak şeklinde ne yazık ki çirkin bir siyaset var” diye konuştu
 
-“ SAYIN BABACAN ADAY OLMAYACAĞINI AÇIKLADI”
 
   “AK Partide üç dönem milletvekilliği yapanlar için belediye başkanlığı düşünülüyor. Bunlardan biri de Ali Babacan.  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçiyor.
 
  Bu durumda planınız ne? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” diye sorulan soruya, belediye başkanlığını herkesin düşünmesinin ve aday olmasının en tabii hakkı olduğunu dile getiren Başkan Gökçek,  “Ali Babacan son derece başarılı, Türkiye’ ye çok şey kazandırmış bir bakandır.  Her şeye de layıktır. Kendisi de geçen günlerde açıklama yaptı.  Aday olmadığını da kendisi söyledi.  Babacan adını da Melih Gökçek’in burada olmasından rahatsızlık duyanlar çıkarıyorlar. Sayın Babacan da bu konudaki rahatsızlığını ortaya koydu. 
 
Ama tekrar ediyorum, Sayın Babacan olmaz da başka bir bakan başka bir AK Partili arkadaşımız aday olur. Herhangi bir mahsur yok en tabii de hakkıdır” dedi.
 
 “KENDİME GÜVENİYORUM AMA HERŞEY NASİP İŞİDİR”
 
    Adaylık konusunda “Bu sizin kendinize duyduğunuz öz güveni mi gösteriyor?”diye sorulması üzerine Başkan Gökçek,  “Kendime güveniyorum güvenmesine de, her şey nasip işidir” karşılığını verdi.
           
  “Bu konuda kalkıp şu olacak, bu olacak, bu gelecek,  bu gidecek diye konuşmak doğru değil” şeklinde konuşmasına devam eden Başkan Gökçek, şunları söyledi:
 
     “Ben bu seçim serüvenini dört kez yaşadım.  Biliyorsunuz bu benim beşinci seçimim olacak.  Dolayısıyla ben halkıma güveniyorsam,  bu konuda partime güveniyorsam,  genel Başkanım da bana güveniyorsa beni aday gösterecekse zaten sorun yok…  Aday göstermezse de o da taktir meselesidir.”
 
“AK PARTİ’DE BENİM ÜÇÜNCÜ DÖNEMİM OLACAK” 
 
      “Geçen dönem bunun son seçiminiz olduğunu söylediniz.  Ama yine aday adayıyım dediniz. Karar mı değiştirdiniz?” sorusuna ise Başkan Gökçek,  herhangi bir karar değiştirmesinin söz konusu olmadığını, çünkü geçen seçimlerde böyle bir şey demediğini belirterek, “Son diye ilk defa bu seçimler için söylüyorum ve üstüne basa basa söylüyorum.
 
Benim AK Parti’de üçüncü dönemim olduğu için zaten otomatikman son oluyor. İlk defa son kelimesini bu anlamda kullanıyorum” dedi.
 
            “Parlamentoda olmayı düşünür müsünüz?” sorusuna,  belediye başkanlığından gerçekten keyif aldığını ve yapmış olduğu hizmetlerden gurur duyduğunu ifade eden Başkan Gökçek, şunları kaydetti:
         
  “Belki bu alışkanlık. Bu işi de sevdiğim için bir de başlayıp da bitirmek istediğim projeler olduğu için belediye başkanlığı yapmak istiyorum… Tabi belediye başkanlığı için Başbakan beni aday gösterecek mi?  Partim beni aday gösterecek mi?  Vatandaş bana oy verecek mi? her şeyin ötesinde Rabbim bana nasip edecek mi? bütün şartlar bir araya gelince biz aday oluruz.”
 
    “Başbakanın bu konudaki düşüncesi ne ?” diye sorulması üzerine, bu konuda yorum yapılmasının hiç şık olmayacağını vurgulayan Başkan Gökçek,  ne zaman aday olursa o zaman belli olacağını bununda tamamen başbakanın ve parti yönetiminin taktiri olacağı için şimdiden bir şey demenin kesinlikle mümkün olmayacağını söyledi.
 
         Başkan Gökçek, “Yarıda kalacak projeleriniz var mı?” sorusuna  “Hayvanat Bahçesi ve Tema Parka başlıyoruz. Bu yüzde yüz bitemiyor maalesef… İnanç Merkezi dediğimiz Hıdırlıktepe de bir merkeze başlıyoruz.
 
 Bu iki ana projenin kesinlikle bitmesi lazım. Ve bu arada başlamış olduğumuz birçok kentsel dönüşüm projeleri var. Bu kentsel dönüşüm projelerinin de bizim tarafımızdan tamamlanması için bir dönem daha kalmamız gerekiyor” dedi.
 
-“BENİ TWİTTER ORTAMINDA DA SİYASETEN DE YA ÇOK SEVERLER YA DA HİÇ SEVMEZLER”
 
    Twitter’la ilgili çeşitli soruları da cevaplandıran Başkan Gökçek, “Beni twitter ortamında da, siyaseten de ya çok severler ya da sevmezler” dedi. Bunun siyasi görüşlerinin biraz sert olmasından kaynaklandığını belirten Başkan Gökçek, bu durumu zaman zaman Medya ile de yaşadığını vurgulayarak şunları söyledi:  
 
   “Bu belki medyada ki tartışmalarımın çok keskin olmasındandır. Siz de takdir edersiniz; 28 Şubat süreci dahil medya mensupları siyasetçilere özellikle sağ tandanslı siyasetçileri, tabirimi mazur görün ekranda veya köşelerinden dövmeye alışmışlardı. Ben aykırı bir tip olarak karşılarına çıktım. Onlar bir şey söyleyince ben iki cevap verdim.
 
 Televizyon ekranlarına çıktığımızda bayağı sıkıntıya düştüler. İlk defa böyle biriyle karşılaştıkları için mağlup olunca da ona karşı sempati duymak mümkün değil, tam aksine antipati duyan bir kitle oldu. Ben alttan almayan bir kişi olarak kendimi tanıttım. Siyasette de böyledir. CHP’de sağduyulular hariç beni sevmezler. Çünkü zaman bulduğumda atmış olduğum twettler ile  CHP’yi gerçekten sarsıyorum. Şunu da iyi biliyorum.  
 
Beni bütün milletvekillerinin tamamına yakını takip eder, kendi aralarında benim mesajlarımı tartışır. Şimdi ben de gerçekleri ifade edince rahatsız oluyorlar. Tabi sevmiyorlar. Ama benimle aynı fikirleri paylaşan geniş bir kitle de var. Onlarda memnun oluyorlar.  Beni seviyorlar.”
           
 “Sizden başka ana muhalefet partisiyle atışan, göze göz dişe diş kavga eden kimse yoktur” sorusuna ise Başkan Gökçek,
  
“Yok yok. O ifadenizde yanlışlık var. Karşılıklı atışan değil, sadece ben atışıyorum. Sayın Kılıçdaroğlu bana cevap veremez, korkar çekinir.  Arkasının geleceğini bilir.  Onları benin kadar bilen yoktur.  En son bilmiyorum seyrettiniz mi? Genç Bakış, programında orda Kılıçdaroğlu çıktı dedi ki… ‘Bizim belediyelerimizi çok karalıyorlar çok kötülüyorlar. Biz öyle değiliz’  dedi.
 
  ‘ Bizim belediyelerimiz çok çalışkan ‘ dedi.  Ve saydı. ‘işte Antalya, Mersin, işte izmir, işte Eskişehir’ dedi.  ‘Bu belediye başkanlarımızdan hangi AK Partili belediye başkanı istiyorsa çıkaralım karşı karşıya farkı görün’ dedi.  Ben de twitterdan; bir kez değil onlarca defa, biri değil dördü beraber gelsinler ben yalnız geleyim yetmezse sen de gel beşi birden gelsin hala çağırıyorum. Hala gelmiyorlar” diye cevapladı.   

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.