Gökçek: ASKİ kanıtlarsa istifaya hazırım

Günlerdir tartışmaları süren Ankara'nın suyu kirli tartışmalarına Başkan Melih Gökçek son noktayı koydu.

02 Ekim 2014 Perşembe 16:23
Gökçek: ASKİ kanıtlarsa istifaya hazırım
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) tarafından geçtiğimiz günlerde tüm Valiliklere gönderilen rapora açıklık getirerek, “Bu yazı, Ankara için kaleme alınmış bir yazı değildir. Aynı yazı tüm illere gönderildi. Mesela Eskişehir, Tekirdağ, Ankara ve Antalya valiliklerine yazılan yazılar baştan aşağıya aynı yazılmış. Standart kaleme alınmış bir yazı. Her yıl gönderiliyor” dedi.

THSK’nın tüm illere, her yıl bu yazıyı göndermesindeki amacı “üzerindeki sorumluluğu atmak” olarak değerlendiren Başkan Gökçek, raporda da Ankara merkez suyunda herhangi bir sıkıntı olmadığının ve yeni bağlanan ilçelerdeki köylerde klorlama yapılmayan sulara ilişkin değerlendirmelerin bulunduğunu açıkladı.

 Başkan Gökçek, CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka ile istediği bir televizyon kanalında karşı karşıya gelerek halkı aydınlatma açısından su konusunu tartışmak istediğini tekrarladı.

 -BAŞKAN GÖKÇEK, THSK’NIN RAPORUNA AÇIKLIK GETİRDİ

  Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Makamı’nda düzenlenen basın toplantısında, suya ilişkin açıklamaların, vatandaşların aklında hiçbir soru kalmaması için süreceğini belirten Başkan Gökçek, THSK’nun geçtiğimiz günlerde açıkladığı raporunu değerlendirdi.

Başkan Gökçek, bu raporda suyun sıkıntılı olduğuna dair değerlendirilen yerlerin Ankara merkezin değil, Büyükşehir’e yeni bağlanan ilçelerdeki bazı köyleri kapsadığını belirterek, “Bu yerlerdeki bazı depolarda klorlama yapılmadığı için ortaya çıkan bir takım analiz sonuçları. Ancak şunun iyi bilinmesi lazım. Bu yazı sadece Ankara’ya yazılmış bir yazı değil. Dört ayrı yazı var. Mesela Eskişehir, Tekirdağ, Ankara ve Antalya valiliklerine yazılmış. Baştan aşağıya hepsi aynı. Standart kaleme alınmış bir yazı” dedi.

Bu raporun Ankara merkez ve bağlı metropol ilçelere su sağlayan İvedik Arıtma Tesisleri’nin çıkışıyla hiçbir ilgisi olmadığını yineleyen Başkan Gökçek, “Aynı metin diğer valiliklere gönderilenlerle aynı. Sadece ilgili il ve ilçeler değişik. Kopyala-yapıştır yapmışlar. Başka da bir şey yok. Yani ciddiyetle hiçbir ilgisi yok” diye konuştu.

Dikkatini çeken diğer bir husus konusunda THSK Başkanı Seçil Özkan’a da çağrıda bulunan Başkan Melih Gökçek, “Bu yazının alt kademedeki bazı çalışanlar tarafından kaleme alındığını öğrendik. Eskişehir iline gönderilen yazıda bir bölüm çıkartılmış. O dikkatimi çekti. Bence bunun araştırılması gerekiyor” dedi.

  Sağlık Bakanlığı ile THSK’nın, bu değerlendirmenin İvedik Arıtma Tesisleri’nden çıkan suyla ilgili olmadığını ve doğrudan doğruya yeni bağlanan köylere ilişkin olduğunu basın açıklamasıyla duyurduğunu belirten Başkan Gökçek, “Sincan ve İvedik arıtmadan çıkan sonuçlar var. Tamamen sağlığa uygun sonuçlar” diye konuştu.

-“YENİ BAĞLANAN İLÇELERDE 949 DEPO VAR”

 Büyükşehir Belediyesi’ne yeni bağlanan ilçelerde toplamda 949 tane su deposu bulunduğunun altını çizen Başkan Melih Gökçek, “Bunlar ASKİ ana şebekeden, yani İvedik’ten beslenen yerler değil. Polatlı veya Beypazarı’nın köyleri (mahalleleri) gibi bölgeler. Bu depoların hepsini devamlı denetliyoruz. Ancak buralar normal şartlarda muhtarların kontrolünde ve muhtarlar tarafından fazla elektrik gitmesin diye klorlama sistemleri zaman zaman kapatılıyor. Biz de ikaz ediyoruz” diye konuştu.

Bu bölgelere yeni yerler yapmak için çalışmaların sürdüğünü ancak önlerinde kanunen 3 yıllık bir süreç bulunduğunu da ifade eden Başkan Gökçek, buna rağmen bu bölgelerde herhangi bir sorun yaşanması halinde de anında müdahalede bulunduklarını söyledi.

 -“AKSİNİN KANITLANMASI DURUMUNDA İSTİFA EDERİM"

Açıklamalarına, “Ankara’nın merkez suyunda en ufak bir sıkıntı kesinlikle ve kesinlikle yok” diyerek devam eden Başkan Melih Gökçek, ASKİ’nin internet sitesinde hem ASKİ laboratuarlarında hem de THSK’nın laboratuarlarında yapılan suyun analiz raporlarının her gün yayınlandığını dev ekrandan uygulamalı olarak gösterdi. Merak eden tüm başkentlilerin de suyun analiz sonuçlarını buradan takip edebileceklerini söyledi.

  Analiz sonuçlarında hiçbir sıkıntı bulunmadığını ekranlardan gösteren Başkan Gökçek, “Tüm bu gerçekler ortadayken Ankara’nın suyunun kirli olmasını söylemekte ya bir kasıt ya da bir sazanlık vardır. Sayın Aylin Nazlıaka’ya sorun, kasıtlı mı yapıyor, yoksa sazanlık mı yapıyor? Bu kadar veriler ortadayken Ankara’nın suyunun kirli olduğunu söylemek mantıklı mı?” sorusunu yöneltti.        

Nazlıaka’nın Ankara şebeke suyunda arsenik bulunduğunu iddia ettiğini hatırlatan Başkan Gökçek, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporlarına göre Ankara suyunun sınır değerlerin çok çok altında olduğunu söyledi. Başkan Gökçek, aksinin kanıtlanması durumunda istifa edeceğini de belirterek, “İspat edemezse Sayın Aylin Nazlıaka da milletvekilliğinden istifa edecek mi?” diye sordu.

-NAZLIAKA, BAŞKAN GÖKÇEK’TEN YARIM SAAT ÖNCE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Yer ve saati dün duyurulan basın toplantısından hemen yarım saat önce bir basın açıklaması yapan Aylin Nazlıaka’nın değerlendirmelerine de değinen Başkan Melih Gökçek, “Sayın Aylin Nazlıaka yanına Ali Çetin beyi de alarak basın toplantısı yaparak Kızılırmak suyunun zehirli olduğunu belirterek suç duyurusunda bulunmuş” dedi. 

  Bu iddialara ilişkin daha önce de suç duyurusunda bulunduklarını ve Ali Çetin’in 11 ay 20 güne mahkum olduğunu hatırlatan Başkan Gökçek, “Şimdi aynı iddialarda tekrar bulunmuş. Bayram ertesi Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bu kişi hakkında aynı suçlardan dolayı tekrar suç duyurusunda bulunacağız. Büyük ihtimalle de inşallah adalet yerini bulacak ve ikinci kez aynı suçu işlediği için içeri girmek zorunda kalacak. Biz, bize atılan iftiraların peşini bırakmayız. Twitter’da 300’e yakın mahkumiyet oldu. Çok sürpriz yakalanmalar yaşandı. En ağır iftiralarda bulunanlar teker teker polis tarafından yakalandı. Bu konuda da daha sonra açıklama yapacağım” diye konuştu.

 -NAZLIAKA VE ÇETİN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Nazlıaka ve Ali Çetin hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını yineleyen Başkan Gökçek, “Ankaralıları tedirgin etmeye hakları yok” dedi.

Ali Çetin'in iddialarıyla ilgili daha önce dava açıldığını bu davayla ilgili ODTÜ bilirkişi olduğunu belirten Başkan Gökçek, 14 Temmuz 2009 tarihinde ODTÜ’lü hocalar tarafından hazırlanan  raporu okuyan Başkan Gökçek, yapılan itirazlar nedeniyle mahkeme tarafından istenen yeni raporda da aynı ODTÜ’lü hocaların, suyun kirli olduğuna dair iddialarda bulunan kişileri, “son derece bilgisiz kişiler” olarak nitelendirdiklerini söyledi. Başkan Gökçek, raporda, ham suyun önemli olmadığını önemli olanın ivedik arıtma tesislerinden suyun çıkış değerlerinin olduğunun altının çizildiğini belirterek, "Yani o dönemde de bu iddialarda bulunan kişilere söylüyorlar bu sözleri” diye konuştu.

  -ASKİ’YE, ULUSLAR ARASI YENİ KALİTE ÖDÜLÜ

ASKİ’ye, dün,  içme suyu hizmetlerinde uluslararası standartlara sahip olduğu için TÜV Avusturya Ekibi tarafından “İSO Kalite Belgesi” verildiğini de kaydeden Başkan Gökçek, ASKİ laboratuarlarının kalitesinin, bir kez daha tescillendiğini söyledi.

-TELEVİZYON DAVETİNİ YİNELEDİ

CHP Milletvekili Nazlıaka’yı defaatle televizyon programına davet ettiğini ancak bir türlü gelmediğini de kaydeden Başkan Gökçek, Nazlıaka’nın “Bana ‘sayın’ demeden gelmem” açıklaması üzerine, “Sayın Aylin Nazlıaka, lütfen diyorum. Lütfen gelin” diye seslendi. 

 -GAZETECİLERİN SORULARINI CEVAPLANDIRDI

Basın toplantısında gazetecilerin de sorularını cevaplandıran Başkan Gökçek, “Nazlıaka’nın oturduğu siteye uygulanan cezalar tebliğ edildi mi?” sorusuna, “Birtek Sayın Aylin Nazlıaka almadı. ‘Cezamızı çekeriz’ demişti. Bunu diyen kişi almadı. Bir de suçu kocasının üstüne attı. Şimdi mahkemeye eşi çıkacak. Ama televizyonlarda şov yapmakta ve poz vermekte üstüne yok. Bugün itibariyle itiraz süresi bitti. Bayram ertesi Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Önümüzde seçimlere de 8 ay kaldı. 8 ayda bu işten yırtar. Ama nereye gitse kendisine kaçak su kullanmasını soracakları için, ondan sonra milletvekili olamayacak” dedi.    

“Suda koku var” sorusuna ise, “En büyük sorun bunu anlatamamızdan kaynaklanıyor. Azalıyor ama duymayan işitmeyen ve bizi dinlemeyenler arasında tereddüt oluşuyor. Su da hiçbir sorun yok. Ama koku ve renkteki değişim, apartman veya işyerlerindeki tesisatların eski demir ve garvanizli olmasından kaynaklanıyor… Sülfat, sökücü bir madde olduğu için kiri ve pası söküyor…  Evlerinizdeki boru plastik boruysa hiçbir sıkıntı yok… Bir yerde tertemiz akarken, koku ve lezzette değişiklik yokken, bir başka yerde varsa, bu ana şebekeden değil tüketim noktasındaki kişinin kendisine ait şebekededir” cevabını verdi.

Sülfat’ın insan sağlığına hiçbir zararı olmadığını ve Ankara şebeke suyundaki sülfat değerlerinin de Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği değerlerin çok çok altında olduğunu yineleyen Başkan Gökçek, Nazlıaka’nın, “ASKİ’nin akreditasyonunun iptal edilsin” ifadelerine de “Kaçak suyu, kuyu suyunu kullanan kendisi, ishal olan kendisi… Hiçbir bilimsel verisi yok. Varsa beni savcılığa versin… Ankara’daki en mükemmel su analiz cihazları ASKİ’dedir. Türk Halk Sağlığı Kurumu da akredite değildir. Ankara’daki akredite olan tek kurum ASKİ’dir. Çevre Bakanlığı da yeni akredite oldu” dedi.

  -KÖYLERDEKİ SULARI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

   Bir başka gazetecinin, köylerdeki şebeke suyuna ilişkin çalışmalara ne zaman başlanacağına ilişkin soruya da “Yeni çalışmaya başlayacak değiliz. Çalışıyoruz zaten. İlçeler bize geçtikten sonra değiştiriyoruz” diye konuştu.

 -AYDINLIK GAZETESİ’NE SERT CEVAP

Aydınlık Gazetesi’nde bugün çıkan, “Gökçek, 17 Aralık’ta 6 daire almış” başlıklı habere de kısa bir cevap veren Başkan Melih Gökçek, “Şerefli insanlar söylediklerini ispat ederler. Etmezlerse kendilerine hangi sıfat yakışır size bırakıyorum. Bunun da cevabı bu. Mahkemeye veriyorum” diyerek, herkesin “Kurban Bayramı”nı kutladı.

Son Güncelleme: 25.10.2014 14:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayşe 2014-10-03 19:43:36

chp ankara milletvekili aylin nazlıaka kesinlikle kendi kazdığı kuyuya düştü