FETÖ'deki dikkat çeken yapılanma!

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Yalova Hava Meydan Komutanlığı'ndan İstanbul'a asker sevkiyatı yapan 10'u tutuklu 16 rütbeli asker hakkında iddiname hazırlandı.

Ankara Haber
Ankara Haber
05 Mayıs 2017 Cuma 17:42
FETÖ'deki dikkat çeken yapılanma!
 Genelkurmay Başkanlığı'nca darbecilerin hazırladığı atama listelerine ilişkin bilirkişi raporuna yer verildi

. Raporda, atama listelerinin farklı eller tarafından oluşturulduğu tespit edildi. Atanacak kisilerin örgütün sivil ve askeri mensuplarınca hazırlandığı ancak, listelerin birbirinden farklı örgüt hücreleri tarafından hazırlanarak, üst düzey sivil ve askeri örgüt üyelerine verildiği belirlendi.Savcılık FETÖ için 'birbirinden habersiz hücreler şeklinde yapılandığı' değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılığınca hazırlanan iddianame 259 sayfadan oluşuyor. İddianamede, Yalova Hava Meydan Komutanlığı'nda kamp ve eğitim için bulunan öğrenci askerleri İstanbul'daki kalkışmaya götüren 10'u tutuklu 16 rütbeli asker "şüpheli" sıfatıyla yer aldı.

BEŞİKTAŞ JİMNASTİK KULÜBÜ DE DAVACI...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği, 65. Hükümet ile Türkiye Büyük Millet Meclisi ise "davacı" olarak yer aldı. BAŞARISIZ OLUNUR DİYE BİR GRUBU BIRAKMIŞLAR İddianamede, şüphelilerin Yalova Hava Meydan Komutanlığı ve İstanbul Yeşilköy Hava Harp Okulu Komutanlığı personeli olduğu belirtildi. Darbeci askeri kanadın İstanbul'daki fiili hakimiyetini sağlamak amacıyla Hava Meydan Komutanı Metin Yıldırım'ın talimatı ve yönledirmesiyle, Hava Harp Okulu öğrencilerinden bir grubu otobüslerle bindirerek İstanbul'a gönderdiği anlatıldı. İkinci grubun ise darbe girişiminin başarısız olması nedeniyle gidemedikleri ancak hazır bekletildikleri vurgulandı.

VODAFONE ARENA ZARAR GÖRDÜ

Yine şüphelilerden pilotlar Tuncay Yıldırım ve Haşan Kaya'ın silahlı ve teçhizatlı helikopterle İstanbul içerisinde darbe girişimine katılan personellerin naklini gerçekleştirdikleri ifade edildi. İddianamede söz konusu nakil eylemlerinden birinin ise suçtan zarar gören Beşiktaş Jimnastik Kulübü Demeği'ne ait Vodafone Arena Stadı olduğu belirtildi.

GENELKURMAY RAPORU İDDİANAMEDE

İddianamede darbecilerin hazırladığı 'Harekat Yıldırım' ibareli sıkıyönetim direktifi ekinde yer alan atama listesine ilişkin Gebelkurmay Başkanlığı tarafindan hazirlanan bilirkişi raporuna yer verildi. Rapor atama listelerinin farklı eller tarafından oluşturulduğu tespit edildi. Raporda darbe girişiminin başarılı olması durumunda sıkıyönetim tarafından ülke yönetimine atanacak kişilerin sivil ve askeri mensuplarınca ortaklaşa hazırlandığı ancak, hiyerarşide farklılıklar olduğu ortaya çıktı.

SIKIYÖNETİM DİREKTİFİ FETÖ'NÜN EMRİ

Raporda, sıkıyönetim direktifinin FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü tarafından anayasal düzeni ortadan kaldırmak maksadıyla hazırlanmış bir mesaj emri olduğu' ifade edildi.

LİSTEDEKİLERİN FETÖ'CÜ OLDUKLARI GENELKURMAY'A BİLDİRİLMİŞ

Raporda, darbe mesajında imzası olanların ve mesajın eklerinde yer alan atama listelerinde kendilerine görev tevdi edilenlerin büyük bir çoğunluğunun daha önceden FETÖ/PDY mensubu olduğuna dair haklarında resmi makamlardan Genelkurmay Başkanlığı'na bilgi verildiği kaydedildi.

ÖRGÜTÜN EN ÜST DÜZEYİNDEKİ İSİMLER HAZIRLADI

Raporda, FETÖ için 'birbirinden habersiz hücreler şeklinde yapılanan' değerlendirmesi yapıldı. Örgütün gizliliğe azami önem verdiği ve yıllarca örgüt içerisinde yer alan bir kişinin ancak çok sınırlı sayıda örgüt mensubunu tanıyabildiğine dikkat çekildi. 'Bu darbe planının eklerinde yer alan atamaların örgütün en üst düzeydeki sivil ve askeri mensuplarınca ortaklaşa hazırlanabileceği' belirtildi. LİSTELER ÇOK ÖNCEDEN HAZIRLANDI Atamaların örgüt içerisindeki güvenilirlikleri ve örgüt içerisindeki konumlarının dikkate alınarak yapıldığı belirtilen raporda, 'Bu kadar üst düzeyde örgüt elemanı hakkındaki bilgiye, bir veya iki kişinin hakim olmasının mümkün görülmediği, bu nedenle de listenin hazırlanmasına çok önce başlandığı, örgütün sivil ve askeri üst düzey elemanları arasında koordine edilerek oluşturulduğu' ifade edildi. ATAMA LİSTELERİNDE UYUŞMAZLIK VAR Raporda birliklere gönderilen sıkıyönetim listelerinin eklerinde farklılıklar olduğuna da dikkat çekildim Örneğin, İl Sıkıyönetim Komutanlıkları listesinin farklı, Sıkıyönetim Mahkemeleri Görevlendirme Listesinin ise daha farklı format ve yazı karakterinde hazırlandığı belirtildi. ÖRGÜTÜN FARKLI HÜCRELERİ KOORDİNE OLMADAN HAZIRLADI Yine listenin farklı eklerinde yer alan general atamaları ile askeri hakimlerin atamalarında önemli ve kritik bir görev olan Genelkurmay Adli Müşavirliği'ne iki farklı kişinin atandığı, bu kişilerin de Tuğgeneral Hayrettin Kaldırımcı ile Albay Muharrem Köse olduğu kaydedildi. Raporda, bu durumun 'Sözde atama listelerinin birbirinden farklı örgüt hücreleri tarafından yeterince koordine edilmeden hazırlanarak, darbeyi planlayan Yurtta Sulh Konseyi'ne mensup üst düzey sivil ve askeri örgüt üyelerine verildiği' ifade edildi. TSK HİYERARŞİSİ İLE ÖRGÜT HİYERARŞİSİNDEKİ FARKLILIK Raporda bir başka dikkat çekici bilgi ise, TSK içerisindeki yapılanma ile örgütün sivil yapılanması arasındaki hiyerarşinin farklı olması. Raporda, TSK içerisindeki örgüt mensuplarının atama listesinde resmi hiyerarşiye dikkat ettiği, ancak sivil otoriteleri tarafından hazırlanan listelerde bu hiyerarşiye uyulmadığı kaydedildi. Raporda, 'Daha üst rütbeli personel mevcutken darbe emrinin Tuğgeneral rütbesinde bir personel tarafından imzalanmış olmasının bu durumu izah ettiği' belirtildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.