Başkent Ankara'da Trafik Rahatlıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi üst üste yaptığı köprülü kavşak açılışları ile Başkent trafiğini rahatlatmaya devam ediyor.

23 Ağustos 2012 Perşembe 12:06
Başkent Ankara'da Trafik Rahatlıyor

 

Okullar açılmadan sadece son bir hafta içerisinde yaptığı 3 dev köprü, 1 viyadük ve 1 de bulvar açılışıyla Büyükşehir Belediyesi,  örnek çalışmalarına yenilerini ekledi.

Köprü yapım çalışmaları için en uygun mevsimde ve okulların kapalı olması nedeniyle Başkent trafiğine büyük sıkıntılar yaşatmadan tamamlanan kavşaklarla Ankara’da seyahat keyfi her geçen gün artarak sürüyor.
 
53 gün gibi rekor bir sürede tamamlanan dev Marşandiz Köprüsü’nün ardından, Şeker Kavşağı Sincan Ayaş gidiş-geliş yolunu ve Celal Bayar Bulvarı alt geçit çalışmalarını tamamlayarak Başkentli sürücülerin hizmetine sunan Büyükşehir Belediyesi, Zırhlı      Birlikler Köprülü Kavşak ve Şaşmaz Viyadüğü’nü trafiğe açarak, okullar açılmadan önce Başkent trafiğinde önemli bir rahatlık sağladı.
 
Başkent Ankara’yı modern, estetik ve son teknoloji kullanılarak inşa ettiği köprülü kavşak ve bulvarlarla donatmaya devam eden Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Bulvarı üzerinde bulunan Marşandiz Köprüsü’nü 53 gün gibi rekor sayılacak bir sürede yıkımını ve yeniden yapımını gerçekleştirerek trafiğe açmasının ardından, diğer köprü çalışmalarını da bir bir hizmete sunmaya devam ediyor.
 
Son bir haftada ardı ardına açtığı köprülerle bir kez daha öncülüğünü kanıtlayan Büyükşehir Belediyesi, Marşandiz Köprüsü’nün ardından, Yeni Çiftlik Bulvarı projesi kapsamındaki Celal Bayar Bulvarı DDY Alt Geçit İnşaatı çalışmalarını tamamlayarak, Bulvarı tamamen trafiğe açtı.
Açtığı alt üst geçit ve köprülerle Başkent’in dört bir tarafında trafiği rahatlatan Büyükşehir Belediyesi, Celal Bayar’ın ardından Sincan Yolu üzerindeki Şeker Fabrikası Önü Köprülü Kavşağı’nın Sincan gidiş-geliş istikametini de trafiğe açtı.
Bölge bölge trafiğin bel kemikleri köprülerle donatılan Başkent Ankara’da son olarak da Yeni Çiftlik Bulvarı’nın bitiş noktası olan Zırhlı Birlikler Köprülü Kavşağı ile bununla bağlantılı yapılan Şaşmaz Viyadüğü’nü hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, Ankara’nın batı koridorundaki trafik yükünü rahatlattı.
 
-      MARŞANDİZ KÖPRÜSÜNDE REKOR-
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi, dev köprülerinin açılışına 53 gün gibi rekor sayılacak sürede yıkımını ve yenisinin yapımını tamamladığı Marşandiz Köprüsü ile başladı.
Devlet Demir Yolları Marşandiz Üst Geçit Köprüsü’nde zayıf zemin, artan yük ve trafik koşullarından dolayı oturma ve çatlaklar görülmüş ve fiziki ömrünü tamamlamasıyla yıkılmıştı. Anadolu Bulvarı üzerinde bulunan ve eskisi 3 gidiş 3 geliş olan Marşandiz Köprüsü toplam 186 metre uzunluğunda 4 gidiş 4 geliş olarak yeniden yapıldı. 7 açıklıklı olan köprü tüm açıklıkları yüksek dayanımlı prefabrik öngörmeli kirişler ile geçildi
 
-SİNCAN YOLU ŞEKER KAVŞAĞI İLE RAHATLADI-
 
Büyükşehir Belediyesi’nin, tüm dünyaya örnek olan trafik rahatlığı, rekor sürelerdeki köprülerle sürerken, ikinci müjde de Sincan Yolu Şeker Fabrikası önünden geldi. Marşandiz Köprüsü’nün ardından Sincan Yolu üzerindeki Şeker Kavşağı’nı Başkentlilerin hizmetine sunan Büyükşehir Belediyesi, yine sıkıntılı bir yolu daha çözüme kavuşturdu.
 
Şeker Fabrikası önünde yapımı tamamlanan, Etimesgut yönünden Şeker Mahallesi, Ayaş yönü ve Ankara yönüne ulaşımın sağlanacağı kavşak Başkentli sürücülerin hizmetine sunuldu.
Eskiden bölgede Etimesgut ilçesine dönüş amacıyla kullanılan ve New Jersey bariyerlerle ayrılmış olan “U” dönüş ile hizmet verildiğini ancak bunun yeterli olmadığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, bu dönüşün iptal edildiğini, yapılan yeni düzenleme ile de trafiğin daha rahat ve güvenli olacağını kaydederek, yapımı tamamlanan ve çalışmaları süren alt geçitlere ilişkin şu bilgileri verdi:
 
“Hizmete açtığımız köprülü kavşağın Sincan-Ankara hattı olan üst geçidinin dışında 3 de alt geçit bulunuyor. Köprülü kavşaktaki birinci alt geçit, Şeker Mahallesi’nin her iki yönlü Etimesgut- Ankara trafiğini sağlayacak. İkinci alt geçit, Ayaş Yolu’ndan Etimesgut, Şeker Mahallesi ve Şeker Fabrikası güzergahlarını kullanmak isteyenlere hizmet verecek ve sinyalizasyon olmadan, sürekli bir trafik akışı sağlanabilecek. Etiler Caddesi üzerinde yapılan üçüncü alt geçit ile de Şeker Fabrikası’na girişi sağlayacağız.”
 
-CELAL BAYAR BULVARI TAMAMEN TRAFİĞE AÇILDI-
 
Başkent’in Batı koridorundaki trafiği açtığı köprülerle rahatlatan Büyükşehir Belediyesi, DDY Alt Geçit çalışması nedeniyle kısmi olarak trafiğe kapalı bulunan Celal Bayar Bulvarı’nı da tamamen trafiğe açarak, örnek olmayı sürdürdü.
 
Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili çalışmalarına ilişkin bilgi veren Üçpınar, DDY Alt Geçit Çalışması nedeniyle trafiğe kapanan yolun, inşaat alanındaki Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi’nin (TEİAŞ) ana iletim hattı deplase çalışmalarının uzaması nedeniyle Celal Bayar Bulvarı’nın gecikmeli olarak trafiğe açıldığını bildirdi.
 
Celal Bayar Bulvarı’nın Etiler Orduevi’nden Sıhhiye’ye geliş yönünün daha önce trafiğe açıldığını hatırlatan Vedat Üçpınar, Sıhhiye’den Gazi Mahallesi’ne giriş yönünün de çalışmaların tamamlanmasıyla Başkentli sürücülere hizmet vermeye başladığını kaydetti.
 
DDY Alt Geçit’ine bağlı olarak yapılan Yeni Çiftlik Bulvarı çalışmalarının ise devam ettiğini de ifade eden Üçpınar, yapımı sürdürülen Yeni Çiftlik Bulvarı’nın, 4 gidiş 4 geliş şekilde Celal Bayar Bulvarı’ndan başlayıp banliyö tren hattına paralel olarak AOÇ arazisinden devam edeceğini ve Etimesgut Zırhlı Birlikler önünde son bulacağını da söyledi.
 
-ZIRHLI BİRLİKLER KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI -
 
Büyükşehir Belediyesi’nin Başkent trafiğine son katkısı da Ankara’da “Ölüm Yolu” olarak bilinen ve her yıl onlarca kişinin yaşamını yitirdiği Zırhlı Birlikler önündeki yola yapılan köprülü kavşak ile bağlantılı Şaşmaz - Eskişehir Yolunu birleştiren      Viyadükler üzerindeki bulvarın açılışı oldu.
Büyükşehir Belediyesi tarafından Yeni Çiftlik Bulvarı projesi kapsamında yapımı tamamlanan Zırhlı Birlikler Köprülü Kavşağı ve buna bağlantılı bulvarın hizmete açılmasıyla Etimesgut’ta “Ölüm Yolu” olarak bilinen tehlikeli yol çilesi de sona erdi.
 
Uzun yıllar tartışmalara neden olan, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de çözüm için sürekli çalışmalar yaptığı Zırhlı Birlikler Köprülü Kavşağı’nın 4 yonca yaprağı şeklindeki dönüşler ve 4 varyant olarak adlandırılan yan yollardan oluştuğunu belirten Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, 4 yonca yaprağı ve 2 varyantın tamamlanarak hizmete açıldığını kaydetti.
 
Zırhlı Birlikler Köprülü Kavşağının 2 açıklıklı, 4 gidiş-4 geliş toplam 8 şerit, yaklaşık 44 metre uzunluğunda olduğunu kaydeden Vedat Üçpınar, köprülü kavşağın hizmete girmesiyle, Ümitköy- Şaşmaz, Ümitköy- Etimesgut- Sincan- Şaşmaz- Etimesgut- Sincan bağlantısının sağlandığını ve trafik yükünün önemli ölçüde rahatlayacağını belirtti.
Kavşak’ta bulunan diğer iki varyantın da tamamlanmasıyla Etimesgut Sincan istikametinden Ümitköy’e ve Eskişehir yolu istikametine, İstanbul yolu Şaşmaz istikametinden ise Etimesgut -Sincan istikametine gidiş sağlanabilecek.
 
Zırhlı Birlikler Köprülü Kavşağı’nda bulunan diğer iki       varyantın yapım çalışması ise devam ediyor. Zırhlı Birlikler Köprülü Kavşağı’nın üzeri Yeni Çiftlik Bulvarı, altındaki yol ise Ümitköy’den gelip Şaşmaz’dan İstanbul Yolu’na bağlanan yol olarak yapıldı.
Proje kapsamında Zırhlı Birlikler önüne yapılan alt geçit inşaatının da tamamlandığını belirten Vedat Üçpınar, alt geçidin yapımı ile Zırhlı Birlikler Tümeni içinden çıkan araçların Yeni Çiftlik Bulvarı’na katılımının daha güvenli olacağını belirtti.
 
-ŞAŞMAZ VİYADÜĞÜ-
 
Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, yapımı tamamlanan 9 açıklıklı yaklaşık 336 metre uzunluğundaki, 4 gidiş 4 geliş toplam 8 şerit olan Şaşmaz Viyadüğü üzerindeki Bulvarın da hizmete açıldığını belirterek, “Zırhlı Birlikler Köprülü Kavşağı’nın altından geçen yol, Şaşmaz Viyadüğü’nün üzerindeki bulvara ulaşarak Eskişehir Yolu’nu İstanbul Yolu’na bağlıyor. Şaşmaz ile Eskişehir Yolu’nu birbirine bağlayan Bulvar, geçtiği güzergah üzerindeki Demiryolu ve Ankara Çayı’nı Viyadüklerle üzerinden aşarak kesintisiz bir ulaşım sağlıyor” dedi.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.