Ankara AB'ye Hazırlanıyor

 “Ankara AB’ye Hazırlanıyor”  projesinde ‘Avrupa Kültür Programı’ başlığındaki toplantılar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme (ARGE) Bölümü Toplantı Salonu’nda sürüyor.

22 Haziran 2012 Cuma 22:27
Ankara AB'ye Hazırlanıyor

   ANKARA HABER - 12 ay sürecek proje ile Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda Ankara’daki tüm yerel yönetimlerin AB konusunda teknik ve uygulama kapasitelerinin arttırılması hedefleniyor. Bu kapsamda Başkent’teki yerel yönetim kurumlarına yönelik proje hazırlama eğitimleri yapılıyor.

Yerel yönetim kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantılarda, proje bilgisi olan katılımcılara nasıl proje hazırlanacağı anlatılıyor ve başarılı projelerin ortaya çıkması amaçlanıyor.  
 
-PROJE’DE BUGÜNE DEK NELER YAPILDI
 
“Ankara AB’ye Hazırlanıyor” projesi, 27 Mart 2012 tarihinde Avrupa Birliği Başkanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in katıldığı protokol imza töreniyle hayata geçirilmeye başlanmıştı.  
İkinci aşamada 9 Mayıs 2012 Avrupa Günü’nde Gençlik Parkı’nda Proje Fuarı açılmış ve fuarda Ankara’da daha önce AB hibeleriyle uygulanmış, yakın zamanda tamamlanmış ve devam eden 20 projeye yer verilmişti. Avrupa Günü nedeniyle düzenlenen etkinliklere, programın açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı Egemen Bağış, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean Maurice Ripert ile Büyükelçiler,  bürokratlar ve çok sayıda Başkentli de katılmıştı.  
Avrupa Birliği ülkelerini gezerek, vizelerin kaldırılması için çalışma yürüten Gençlik Karavanı’nda balon uçurulan ve tüm gün çeşitli etkinliklerle süren Avrupa Günü kutlamaları, Gençlik Parkı havuzunda gerçekleşen muhteşem su, müzik ve lazer şovu ile sona ermişti.
Projenin üçüncü aşaması olan eğitim sürecinde, Ankara’nın tüm yerel idarecileri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı koordinasyonunda, Ankara Valiliği’nin işbirliğinde Avrupa Birliği Bakanlığı’nın Avrupa Birliği müktesebatı ve uyum süreci ile fonlar hakkında düzenleyeceği eğitimlere katılıyorlar.
 
-ANKARA AB’YE DOĞRU
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, kaymakamlıklar, Ankara Valiliği’ne bağlı il müdürlükleri ve Ankara İli Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu üye kuruluşlarının katıldığı eğitimlerle Ankara, Avrupa Birliği’ne bir adım daha yakınlaşıyor.
Özellikle yerel yönetimlerin AB standartlarında çalışmasını sağlayabilmenin amaçlandığı eğitimlerle “müktesebatın yerel düzeyde doğru ve etkili uygulanabilmesi, yerel yönetimlerin ve yerelde hizmet veren kurumların Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini destekler nitelikte hareket edebilmeleri ve AB’nin bu süreçte sunduğu fırsatların iyi şekilde değerlendirmeleri” gibi konularda yerel idareler daha da güçleniyor.
 
-ANKARA’DA EN İYİ AB PROJESİ YARIŞMASI…
 
Proje kapsamında yerel idarelerden gelecek personele yönelik çevreden tarıma, ulaştırmadan enerjiye, kamu alımlarından sosyal politika ve istihdama kadar çeşitli başlıklarda seminer düzenlenecek.
Ankara ilinde yerel yönetimler tarafından uygulanmış veya uygulanmakta olan projelerin sürdürülebilirlik, en iyi uygulama ve en iyi etki gibi kategorilerde jüri tarafından değerlendirileceği “Ankara İli En Başarılı Proje” yarışması düzenlenecek. 
Proje sonunda Ankara ilinde uygulanmış veya uygulanmakta olan AB tarafından finanse edilen projeler derlenerek “Ankara İlinde Desteklenen AB Projeleri” adı altında bir yayın hazırlanacak. Buna ek olarak, yerel yönetimlerin genel AB terminolojisi hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla  “Temel AB Terimleri” kitapçığı oluşturulacak.
Avrupa Birliği Bakanlığı yetkililerinin program dahilinde vereceği kapasite artırma eğitimlerine Ankara Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği yapacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.