İstanbul’dan gelecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Esenboğa Havaalanı’nda karşılamak için bulunan Başkan Gökçek, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı, referandumda Ankara’nın oy durumunu ve mühürsüz oy pusuları hakkındaki düşüncelerini açıkladı.

Başkan Gökçek, referandum sonuçlarının değerlendirmesini yaparken, oy oranlarının düşmesinde bir takım olayların bulunduğunu ve iki özel nedeni olduğunu söyledi. Başkan Gökçek, şöyle dedi: “Benim aklımdan yüzde 54-55’ler geçiyordu. Gerçi Ankara’daki anketimiz biraz daha yüksek çıkıyordu. Ama bir takım olaylar, oyumuzun inmesine neden oldu. İki özel nedeni var; birincisi memurlar arasında aslı astarı olmayan çok ciddi olarak 300 bin memurun görevine son verileceğine dair CHP’liler ve FETÖ’cüler inanılmaz bir propagandası. Bu propagandaya memurlar inandı ve inandıktan sonra ‘geleceğim ne olacak’ diye endişeye kapıldı.

Bu bizi Ankara’da çok etkiledi. İkincisi de; Türkiye’de bir eyalet meselesi sunuldu. Aslında böyle bir şey yoktu ama o kadar yoğun bir propaganda yaptılar ki, bu yoğun propagandaya inananlar oldu. Bu iki faktör bizim çok ciddi anlamada 3 puan oyumuzun düşmesine neden oldu. Yoksa yüzde 54-55 civarındaydı, beklenti bu istikametteydi.”

-“ANKARA’DA OYLAR DÜŞMEDİ…”

“Ben Ankara’da yüzde 44,8 almıştım. Şimdi ise Referandumdaki oylarımız 48.85. Dolayısıyla 4 puan artmış oluyor. 4 puan artmasına rağmen Melih Gökçek nasıl kaybetmiş oluyor” diye soran Başkan Gökçek, olayın algı yönetimi olduğunu söyledi. Başkan Gökçek, “Ankara‘da biz şimdiye kadar yüzde 48.85’in üzerinde oy almadık ki geriye gidiş olsun. Biz 48.85 oy aldık. Dolayısıyla Ankara’da bir gerileme söz konusu değil” dedi.

-MÜHÜRSÜZ OY KULLANIMI…

Mühürsüz oy pusulalarıyla ilgili açıklamalarda da bulunan Başkan Gökçek, “Bir kere bu ilk defa bu seçimde olan bir şey değil, değişik zamanlarda, değişik seçimlerde her zaman bu oylar mühürsüz de olsa sayılmış” dedi. Başkan Gökçek, “Mühürsüz oylar kabul edilmezse ‘hayır önde çıkardı’ deniliyor. Milletin iradesi ne olacak. Diyor ki ‘milletin iradesi önemli değil’. Ankara’da Yaşamkent’te mühür vurmamışlar, Yaşamkent CHP’nin yüzde 80-90 çıktığı bir yer. Milli irade neyse ona razı olacaksınız. İptal edilseydi, onların oyları da iptal olmayacak mıydı?” şeklinde konuştu. Başkan Gökçek, mühürsüz oy pusulaları hakkında şunları söyledi: “Şimdi bu iptal edilen oylara ‘HAYIR’ oylarıydı demek mümkün müydü, değil. Bunlar dengeli olarak gider. Dolayısıyla seçim sonucunu etkileyen bir şey yok. Burada hata kimin, sandık kurulunun…Peki senin CHP olarak, HDP olarak sandık başında adamın yok mu, var. Sandık kurulundaki adamların neden müdahale etmemiş. Sen kendi adamına kızacağına, kalkıyorsun mühürler yapılmadı diyorsun."

-“6.KEZ ADAYLIK DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

Basın mensuplarının gelecek dönem için yeniden Belediye Başkanlığı’na aday olacak mısınız? sorusuna Başkan Gökçek, “Ya nasip, inşallah, dur bakalım” diyerek cevaplandırdı.