Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda, Başkan Gökçek, sinevizyon eşliğinde 2014 yılının çalışmalarını yaklaşık 2,5 saatlik bir sürede anlattı.
     
Ankapark’tan, Kuzey Ankara’ya, Asfalt’tan, yeni yol açımlarına, yeni ilçelere yatırımlardan, sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar sayısız çalışmanın yer aldığı 1200 sayfalık slayt gösterisiyle sunduğu Faaliyet Raporunun ardından bir değerlendirme yapan Başkan Gökçek, “2014 yılı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yüz akı bir yıl oldu” dedi.

-BÜYÜKŞEHİR, ASKİ VE EGO 2014 FAALİYETLERİ GÖZ DOLDURDU
     
Başkan Gökçek, Belediye Meclis Toplantısı’nda; Başkent turizmine büyük ivme kazandıracak olan Ankapark’tan, inanç turizm merkezi haline gelen Hacı Bayram’a, Başkent’in kuzeyindeki parlayan yıldızı Kuzey Ankara’dan, yeni açılan yol ve bulvarlara, rekor asfalt serimlerinden, sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kuruluşları ASKİ ve EGO tarafından yürütülen faaliyetleri, tek tek fotoğraflarıyla birlikte meclis üyelerine anlatarak, ayrıntılı bilgiler verdi.

-“ANKAPARK, ANKARA’YA AYRI BİR RENK KATACAK”
   
Başkan Gökçek, Başkent turizmine büyük ivme kazandıracak olan ve şimdiden ses getiren Ankapark projesine ilişkin, fotoğraf, animasyon ve video görüntüleri eşliğinde şu bilgileri verdi:

“1milyon 200 bin metrekarelik temaparkın, 940 bin metrekarelik bölümü Hayvanat Bahçesi’nden oluşuyor. Bunun 86 bin 100 metrekarelik kapalı alan ve 1 milyon 113 bin 900 metrekaresi de açık alandır. 70 bin metrekaresi ise kapalı çelik çadırlardan oluşuyor...
   
Ankapark’ta yaklaşık 1247 oyuncak bulunuyor. Bunların içinde dünyanın en büyük Roller Coaster’ı bu parkın içinde. Bundan dünyada sadece 2 tane daha var. Bu da üçüncü. Daha küçük olanlarından da 14 adet bulunuyor. Bu sayıyı 18’e çıkaracağız. Bu çaptaki temaparklarda dünyada en çok 18 tane var. İnşallah biz de 19’a çıkararak, rekor kıracağız…. Burada çok büyük bir fıskiye gösterimiz de olacak her akşam. 209 metre genişliğinde 120 metre yüksekliğinde bir şov. Bunun da Ankara’ya ayrı bir renk katacağını düşünüyorum.
   
Burası baştan sona gezilmek istenirse ancak 3 günde gezilebilir. Belediye Meclis üyelerimize burayı gezdirmekten gurur duyarım. Önümüzdeki meclis toplantısı öncesi burada neler yapılıyor diye göstermek ve gezdikten sonra da görüşlerinizi almak isterim. 
               
Buraya hafta sonları en az 70-80 bin kişi gelir diye düşünüyoruz… Selçuklu Mimarisi’nin hakim olduğu giriş kapısı bitmek üzere. Açılan yürütmeyi durdurma davaları nedeniyle bu kadar gecikti.”

-KENTSEL DÖNÜŞÜM VE YENİLEME PROJELERİ
             
 Büyükşehir Belediyesi’nin Başkent’in dört bir tarafında sürdürdüğü Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projeleri’ni de tek tek eski ve yeni fotoğrafları eşliğinde meclis üyelerine anlatan Başkan Gökçek, sırasıyla; Kuzey Ankara, Yeni Mamak, Güneypark (902), Hıdırlıktepe, Atıfbey ve İsmetpaşa, Dikmen Vadisi 4. Ve 5. Etap Kentsel Dönüşüm Projeleri ile Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.
             
 Yapım çalışması uzun süredir ideolojik gruplar tarafından engellenen Dikmen Vadisi 4. Ve 5. Etap çalışmalarına ilişkin olarak Başkan Gökçek, buranın yapımına seçimden sonra başlayacaklarını söyledi. Başkan Gökçek ayrıca, Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi alanı içerisinde Kuzey Ankara Camii, Külliye ve Kongre Merkezi yapımının da önümüzdeki yıl sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini ifade etti.

-532 KİLOMETRE YENİ YOL AÇIMI
 
 2014 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent’te ihtiyaç duyulan bölgelerde 18 adet köprü, alt ve üst geçit yapıldığını anlatan Başkan Gökçek, ayrıca yine 3 tane büyük yaya üst geçidi imalatı gerçekleştirdiklerini de kaydetti.
 
 Büyükşehir Belediyesi’nin, Ankara genelinde toplam 532 kilometre yeni yol açımı gerçekleştirdiğini ve bunun neredeyse İstanbul-Ankara arasındaki mesafeye denk geldiğini ifade eden Başkan Gökçek, 1071 Malazgirt Bulvarı, Batı Bulvarı, yol genişletme ve yenileme çalışmalarından örnekler verdiği açıklamalarını “inanılmaz rakamlar” diyerek nitelendirdi.

-"2014'DE 167 BİN 971 BOYLU AĞAÇ DİKİLDİ"-
               
Sunumuna 1994 yılında kişi başına düşen yeşil alan miktarının 2.08 metrekare olduğunu hatırlatarak devam eden Başkan Gökçek, bu rakamın bugün 19.54 metrekareye çıktığını söyledi.

-“BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI YÜZDE 44 İLE REKOR”
             
 Kavşakkaya Barajı ile Çubuk-2 Barajı arasında 14 kilometre uzunluğunda iletim hattı döşendiğini ve acil durumlarda karşılıklı besleme yapılabileceğini anlatan Başkan Gökçek, Başkent’in içme suyu ihtiyacının karşılandığı 8 barajdaki toplam doluluk oranlarının sevindirici bir durumda olduğunu belirterek, “Şu anda barajlarımız yüzde 44 doluluk oranına sahip. Bu bir rekor sayılır. Ocak ayından bu yana barajlara gelen su miktarı 297 milyon metreküp. Bu da mükemmel bir rakam” dedi.

-“ANKARA’NIN YÜZ AKI BİR YIL”
               
Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlerin 2014 yılı faaliyetlerini de anlatan Başkan Gökçek, 1200 slaytlık sinevizyon sunumunun ardından kısa bir değerlendirmede bulundu.
   
 Meclis üyelerinin çalışmalara ilişkin sorularını da cevaplandıran Başkan Gökçek, daha sonra, “2014 yılı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yüz akı bir yıl oldu” dedi.
     
Siyasi parti ayrımı yapmadan çalışmalarında kendilerine destek veren veya vermeyen herkese teşekkür ederek konuşmasını sürdüren Başkan Gökçek, “Ankara hepimizin. Bundan sonra da aynı güçle devam etmeye çalışacağız. İnşallah önümüzdeki seçimlere kadar vaat ettiğimiz diğer sözlerimizi de yerine getirmeyi Allah bize nasip eder” diye konuştu.
Başkan Gökçek’in konuşmasının ardından Meclis üyelerinin isteği üzerine Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO’nun 2014 yılı Faaliyet Raporları, bugün gerçekleşecek Meclis Toplantısında görüşülmeye devam edilerek, oylanacak.