Ankara'da her geçen gün artan araç sayısıyla birlikte trafik ve otopark sorunu da büyümeye devam ediyor.

Ankara'nın en işlek caddeleri olan  Turan Güneş Bulvarı, Çukurambar ile Tunus, Tunalı Hilmi ve Necatibey caddelerinde duyarsız sürücülerin araçlarını yol kenarına çift sıra park etmesi nedeniyle trafik düğümü oluşmaya devam ediyor.

Kentin yoğun trafiğe sahip bölgelerinden Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda (GMK) da senelerdir önlenemeyen ‘şerit işgali’ günün her saati trafik sıkışıklığına neden oluyor. Araç geçişi için 2 şeride sahip olan bulvar üzerinde yasak olmasına karşın çift sıra park eden araçlar nedeniyle trafik akışı tek şeritten sağlanabiliyor.

Çevre sakinleri senelerdir önlenemeyen park işgaline karşı trafik polislerinin denetimlerini artırmasını talep ederek şunları söyledi: Çift sıra park GMK’yı kilitliyor

TEK ŞERİT KUYRUK OLUŞTURUYOR

“Senelerdir bulvarın sağ şeridi, çift sıra araç park edenler yüzünden otopark gibi kullanılıyor. Trafik yoğunluğunun en büyük nedeni araçların bulvar üzerinde sadece tek şeritten hareket edebilmesi. Otobüsler tek şeridi açık yoldan geçerken büyük zorluk yaşıyor ve trafikte sıkışıp kalıyor. İlerleyemeyen araçlar arkalarından uzayan kuyruklar oluşmasına neden oluyor. Polisin denetimlerini artırması buradaki trafik keşmekeşini büyük ölçüde önler.”

Hürriyet Ankara