Çağrı merkezinde operatörlerle vatandaşlar arasında yaşanan bazı diyaloglar fıkralara taş çıkartacak kadar komik ve enteresan oluyor. 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren birime, ‘çamaşır makinem bozuldu, eşim evi terk etti eşimi bulun, kayınvalidemin fenalığına son vermek istiyorum başkanım yardım etsin’ gibi gelen sıra dışı talepler güldürmenin yanı sıra düşündürüyor.
 
Mamak Belediyesi Çağrı Merkezi’nin, vatandaş isteklerinin çözüme kavuşma ve hizmet noktasında çok önemli bir araç olduğunun altını çizen Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Hatta bekleyen diğer vatandaşların önem teşkil eden konuları olabilir. Vatandaşların çağrı merkezlerini gereksiz meşgul etmemeleri gerekiyor” dedi.
 
Kaynanasını şikâyet edenlerde var
 
Geçmişten günümüze filmlere, fıkralara, şarkılara ve şiirlere konu olan gelin kaynana ilişkileri bu kez çağrı merkezinin konusu oldu. Kayınvalidesinden şikâyetçi olan bir gelin Mamak Belediyesi Çağrı Merkezi’ni arayarak, kayınvalidesinin eşini sürekli kandırdığını, hem kayınvalidesinin fenalığına son vermek hem de eşine annesinin yalan söylediğini ispatlamak istediğini belirtiyor.
 
Birbirinden ilginç çağrılar alan çağrı merkezi çalışanları da vatandaşa bu tür konuların çözüm merkezinin çağrı merkezleri olmadığını belirterek, hatta bekleyen diğer vatandaşlara cevap vermesi gerektiğini iletiyor. Merkeze gelen ilginç çağrılar arasında yemek siparişi verenler, çocuğunun kilosundan yakınanlar da bulunuyor.
 
36194 çağrıya cevap verildi
 
2012 yılında sadece telefonla 36194 kişinin çağrıya cevap veren çağrı merkezi operatörleri gelen çağrıları isteğe dönüştürerek problem havuzuna aktarıyor. Daha sonra istek hangi birimi ilgilendiriyorsa operatörler tarafından ilgili müdürlüğe yönlendiriliyor. Maili alan müdürlük 5 iş günü içerisinde isteği cevaplandırarak tekrar operatörlere yönlendiriyor. Cevaplar isteği yapan vatandaşın cep telefonuna mesaj olarak iletiliyor.