CHP'li Çankaya Belediyesi'nin açtığı ve tepkilere neden olan "Bir Ermeni Ailesinin Yitik Geçmişine Tanıklıklar" adlı fotoğraf sergisinin "sözde" soykırımı açıkça desteklediği ortaya çıktı.

Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde sergilenen Ermeni fotoğrafçı kardeşler Tsolag Dildilian ile Aram Dildilian'ın fotoğraflarına düşülen notlarda sözde soykırımı destekleyici nitelikte ifadelere yer verildi.

Fotoğraflara düşülen notlarda, Osmanlı Devleti'nin Ermenileri gözden çıkardığı, savaşı bahane ederek Anadolu içlerinde ve Doğu-Güneydoğu'daki Ermenileri ya tehcire ya da cepheye gönderdiğini anlatan ifadeler göze çarpıyor. 

"TEK ÇARE DİN DEĞİŞTİRMEK" 

Gerek fotoğraf altı yazılarla gerekse de fotoğraflara düşülen uzun notlarda sözde soykırımı destekleyen ifadelerin yer aldığı sergide, din ve ırk ayrımı yapıldığı da iddia ediliyor.

Aile fotoğraflarına verilen "Tek çare din değiştirmek" başlıklı bölümde, "Dildilian kardeşler ne tehcire yollanır ne de cepheye. Devlet hizmetinde olmaları canlarını kurtarır ve tabi Müslüman olmaları. Din değiştirme, daha doğrusu İslamiyet'i seçerek ölümden kurtuluş örnekleri Anadolu'da yaşanmakta" ifadeleri yer alıyor.

Öte yandan 1915'li yıllarda devlette çalışanlar ve İslamiyet'i seçenlerin hayatta kaldığı, Devletin Ermenileri yok etmek için ya cepheye ya da tehcire gönderdiği iddia ediliyor. 

"GELECEĞİN ERMENİSTANI" 

Hemen her fotoğrafta soykırım iddiasının gündeme getirildiği skandal sergide zorla Müslümanlaştırıldığı öne sürülen Ermenilere yine zorla Türk ismi verildiği iddiaları geniş yer tutuyor.

Müslüman olarak kurtuldukları iddia edilen Ermenilerin dinleriyle birlikte isimlerini de değiştirmek zorunda kaldıkları öne sürülüyor. Yine sergide, Osmanlı devletinin savaşı kaybetmesi halinde "Geleceğin Ermenistan'ına bağlanma" korkusuyla en büyük katliamları yaptığı iddia ediliyor.

Ayrıca, tehcir sırasında erkeklerin ilk ya da ikinci gün gruptan ayrılarak infaz edildiği, yaşlı, kadın ve çocukların ise Suriye çölüne sürüldüğü ifadeleri yer alıyor. 

TUHAF AÇIKLAMA: SERGİ BİZİ BAĞLAMAZ

Çankaya Belediyesi'nin yer tahsis ettiği, belediye imkânları ile tanıtımını yaptığı ve Kültür İşlerinden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı'nın, "Bu sergiye ev sahipliği yapmak gurur verici" dediği sözde Ermeni soykırımı sergisi ile ilgili tuhaf bir açıklama geldi.

Sergiyle herhangi bir bağlarının olmadığını iddia eden Çankaya Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Haberlerde adı geçen sergi belediyemiz tarafından yapılmamış, içeriği ve düzenlenmesiyle ilgili belediyemizin herhangi bir tasarrufu olmamıştır. Bu anlamda sergi belediyemize ait değildir. Belediyemiz, uygun olduğu derecede salonlarını tüm görüşlerden sanatçı, dernek ve vakıfların kullanımına açmakta olup bu konferans ve sergilerde dile getirilen görüşlerin hiçbiri Çankaya Belediyesi'ni bağlamamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Çankaya Belediyesi yaptığı açıklamada ayrıca, "Belediyemize ait salon ve galerilerde düzenlenen sergi ve etkinliklerde dile getirilen görüşlerin mutlak doğrular olmadığı ve sadece görüşün sahiplerini bağlayacağı da açıktır" denildi.  


sabah