Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Keçiören Belediyesi tarafından son 3 yılda yapılan ve proje maliyeti 189 milyon 607 bin TL tutarındaki 145 tesisin açılışı büyük bir coşku ile gerçekleştirildi.

Belediye önünde gerçekleşen açılış töreninde Keçiörenli’lerin büyük bir coşkuyla karşıladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandakileri “Uzun yıllar ikamet ettiğim Keçiören’imizin gönül dünyamızda ayrı bir yeri var.

Komşuluk, ömür boyu sürecek ahbap ve dostlukların vesilesidir. Siz komşularımızla hasret gidermeye ve dertleşmeye geldim” ifadeleriyle selamladı.

Erdoğan, Keçiören Belediyesi tarafından toplam maliyeti 189 milyon TL tutarındaki 145 tesis ile Ankara Valiliği tarafından yapılan 143 milyon TL yatırım bedelli 7 eğitim kurumunun hayırlı – uğurlu olmasını temenni ederek, Gümüşdere Ihlamur Vadisini “Çubuk Çayı Kamil Ocak Mahallesi ile Kalaba arasını kapsayan örnek bir eser” olarak tanımladı.

GÜMÜŞDERE ŞEHRİN ORTASINDA BİR VAHA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ihlamur ağacı Ankara’nın sembolüdür. Gümüşdere Ihlamur Vadisi içerisine de bin adet ıhlamur ağacı dikilerek Keçiören’e yeni bir yeşil vaha kazandırıldı. Ihlamur Kasrı ise sosyal hayata renk getirecek bir yatırım… Kartaltepe Kent Ormanı da ilçemize hizmet verecek; özellikle de aileleriyle spor yaparak keyifli vakit geçirmek isteyen vatandaşlarımıza hizmet verecektir.

Belediyemiz öncülüğünde tamamlanan Yükseltepe Kentsel Dönüşüm projesiyle 451 vatandaşımız evlerine kavuştular. Spor salonumuz, anıtlar, taksi durakları, muhtarlık binaları, semt pazarları da tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetinde…” diye konuştu.

Erdoğan, Keçiören’i şehrin parlayan yıldızı olarak tanımlarken “10 yılda büyük hizmetler yapan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Belediyelerin gıda tanzim satışlarına başladığını hatırlatan Erdoğan, temizlik malzemelerinin de buna dahil edileceği müjdesini verdi.

Keçiören Kulesi'inde inşaat bitmek üzere Keçiören Kulesi'inde inşaat bitmek üzere

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitim yatırımlarının Keçiören’e hayırlı olması temennisinde bulunurken, Ankara Valisi Vasip Şahin de Ankara’nın son yıllardaki gelişimine dikkat çekti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da 145 tesiste emeği geçenlere teşekkür ederken, “Keçiören Belediye Başkanımız Mustafa Ak’a gayretlerinden ötürü teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

“KEÇİÖREN’E SINIF ATLATTIK”

Kimlikli, değer üreten, çevreye saygılı şehircilik anlayışıyla; Keçiören’e son 3 yılda 145 yeni tesis kazandırdıklarını vurgulayan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da açılışı yapılan tesislerle ilgili bilgi verirken Keçiören’in 10 yıllık değişimini şu sözlerle vurguladı; “Tek mahallenin değil tüm Keçiören’in belediyesi olduk.

Keçiören’i çekim merkezine dönüştürdük, arsa birim fiyatlarında % 343’e varan bir artış sağladık. TÜİK raporlarına göre Türkiye’de en fazla konut satışı yapılan ikinci ilçe olduk. İlçemiz Türkiye’de “çok yüksek insani gelişim gösteren” 30 ilçeden biri, yönetişim ve saydamlıkta Türkiye ikincisi oldu.

E-devlet kapısı üzerinden en fazla hizmet veren Belediye ünvanını aldık. Keçiören’i sınıf atlattık.” Ak, “Medeniyet değerleri ile buluşturma noktasında, hizmet ve gönül belediyeciliği esaslı, insana dokunan yatırımlarımız ile Keçiören’i 2023’e hazırlamanın kıvancını yaşıyor ve “benzersiz şehirlerimizin” geleceğe bırakacağımız en güçlü miras olacağına inanıyoruz.” dedi.

Başkan Ak’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a el yapımı bir tablo takdim etmesinin ardından aralarında doğaya dönüş projesi ödüllü vadi Gümüşdere Ihlamur Vadisi, ilk spor salonu Taha Akgül Spor Salonu, Bağlum’un ilk kültür merkezi Abdurrahim Karakoç Gençlik, Kültür ve Spor Merkezi, ilk mesire alanı Kartaltepe Kent Ormanı, Ihlamur Kasrı, Ankara’nın ilk Millet Kıraathanesi, Yükseltepe Kentsel Dönüşüm Projesi, Aşık Veysel Nikah Sarayı, ilk sergi salonu, anıtlar, mahalle konakları, tarihi bağ evleri, taksi durakları, muhtarlık binaları, parkların da yer aldığı 145 tesisin açılışı büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Açılışın ardından Keçiören Belediyesi Başkanlık Makamını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Ak ve beraberindekilerle kısa süreli sohbet etti.