Sincan Belediyesi engellilerin yaşamını kolaylaştırmaya çalışıyor. Tekerlekli sandalye ile kaldırımda ilerleme güçlüğü çekenler için engelli rampaların sayısı her geçen gün hızla artırılıyor. Daha önce akıllı kaldırımları yaygınlaştıran Sincan Belediyesi işitme ve konuşma engelliler için özel bir istek ve şikayet hattı oluşturmuştu.


Engelli vatandaşların yaya kaldırımında daha rahat hareket edebilmeleri için yerleştirilen engelli rampaları zabıta ekipleri tarafından sürekli kontrol ediliyor. Kaldırımları ve engelli rampalarını engelleyecek şekilde araçlarını park edenler önce uyarılıyor, tekrarı halinde cezai işlem uygulanıyor. Kabahatler Kanunu çerçevesinde gerekli yasal işlemi uygulayan Sincan Zabıtası böylece engelli vatandaşların ve yayaların mağdur edilmesinin de önüne geçmiş oluyor.


Engellilere her fırsatta pozitif ayrımcılık yaptıklarını ifade eden Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Onların kaldırımlarda rahatça hareket etmeleri için gerek akıllı kaldırım sistemini gerekse rampaları yaygınlaştırıyoruz. Bu konuda araç sahiplerinden de duyarlılık bekliyoruz. Araç parklarının rampaları ve kaldırımları engellememesi gerekiyor. Şu ana kadar Sincan’daki sürücülerin duyarlılığı bizi memnun ediyor. Bundan sonrada bu konudaki hassasiyetin sürmesi gerekiyor” dedi.


Kaldırım kenarına yapılan rampalar yalnız tekerlekli sandalye kullananları değil, bebekli aileleri de memnun ediyor. Bebek arabasının kaldırımlardan kolayca çıkıp inmesi özellikle bebekleriyle hareket eden anneler için büyük kolaylık sağlıyor.