Diriliş Ertuğrul'un yayınlanan son bölümünde Ebu Mansur karakteri ile diziye dahil olan Burak Hakkı'nın gerçek kimliğinin kim olduğu sorusu, dizinin son yayınlanan bölümünün en önemli konusu haline geldi.

Athena Gökhan'dan Yılmaz Özdil'e ağır eleştiri Athena Gökhan'dan Yılmaz Özdil'e ağır eleştiri

Ebu Mansur değil Öncelikle, tarihte Ebu Mansur hanefi mezhebinden olanların imamı ve islam alimidir.

Tam adı Ebû Mansûr Muhammed bin Muhammed bin Mahmûd el-Mâtürîdî es-Semerkandî' dir ve günümüzde Özbekistan'ın Semerkand şehirleri yakınlarında Matürid köyünde doğmuştur. Sultan Aleaddin Keykubat'mı?

Ebu Mansur'un doğum tarihi 863 olarak kabul edilir. Dolayısıyla Ertuğrul Gazi zamanında yaşamamıştır. Yine de diziye İbn-i Arabi Hz. gibi taşıdığı değerler bakımından dahil edildiği düşünülmeye başlanmıştı ancak Vasilius ile Ertuğrul'un karşılaşmasını izleyen Ebu Mansur'a yanındaki adamın sultanım diye hitap etmesi tekrar kafaları karıştırdı.

Sultan Alaaddin Keykubat ise tarihte, Selçuklu Devleti'nin sultanıdır. 1221-1237 yılları arasında hüküm sürmüştür ve tarihin en ünlü Selçuklu Sultanı olarak bilinir. Buna göre ise dizinin başladığı zamandan bu yanan kim olacağı merakla beklenen Sultan Aleaddin karakterini Burak Hakkı'nın canlandıracağı tahmin ediliyor.